Podziel się:

KRZESŁO ALDO: MEBEL „MUST HAVE”

12-07-2016
Do schowka
Zaprojektowane przez Jadwigę Husarską-Sobinę dla Paged Meble krzesło Aldo jest wyjątkowe z trzech powodów: swojego designu, sposobu produkcji oraz tego, że jest to już 50. krzesło w dorobku projektantki. Od dziś wyróżnia się także zdobytym wyróżnieniem, przyznanym w konkursie Must Have.

 

        Premiera Aldo również nie należała do typowych. Krzesło – wraz z hookerem – zostało po raz pierwszy pokazane podczas renomowanych targów Salone del Mobile Milano 2016.

 

To właśnie tam goście odwiedzający stoisko Paged Meble mieli przywilej zapoznania się z meblarską nowością. Już ich opinie były jednoznacznie pozytywne, co mogło zwiastować nadchodzący sukces. Potwierdzeniem pochlebnych recenzji oraz zainteresowania jest przyznane właśnie wyróżnienie w ramach konkursu Must Have.

 

        Czym tak skutecznie Aldo zwróciło na siebie uwagę, zarówno gości Salone, jak i jurorów łódzkiego plebiscytu?

Mebel z charakterem
„Projektując Aldo, dążyłam do stworzenia krzesła lekkiego oraz poręcznego w codziennym użytkowaniu, zwłaszcza w przestrzeniach publicznych” – wyjaśnia Jadwiga Husarska-Sobina, CEO Husarska Design Studio oraz nadzorująca cały projekt.

 

        „Dlatego siedzisko odznacza się wyjątkowo niską wagą. Wykonane jest przy tym z wytrzymałego materiału, czyli bukowego drewna. Gwarantuje to długoletnie użytkowanie krzesła” – opowiada projektantka. Dodatkowo, siedziska Aldo z łatwością sztaplują się jedno na drugie, podnosząc funkcjonalność krzeseł w zastosowaniach w miejscach publicznych.

 

        „Aldo można sztaplować, co nie jest często spotykane w przypadku krzeseł giętych. Klienci Pagedu szczególnie uważnie śledzą nowości w kategorii krzeseł giętych. Niewiele firm je nadal produkuje, a nowocześnie zaprojektowane modele spełniające wysokie wymagania rynku kontraktowego zdarzają się rzadko” - mówi Tomek Rygalik, dyrektor kreatywny Paged.

 

Innym niebagatelnym wyróżnikiem Aldo jest oparcie z nogami, które gięte są z jednego kawałka bukowego drewna. „To mój autorski pomysł, mający wyróżniać Aldo” – opowiada Husarska-Sobina. Co uważniejsi, dopatrzą się w projekcie krzesła wyraźnych nawiązań do absolutnej meblarskiej klasyki – fotela Windsor. Zarówno w Windsorze, jak i Aldo szczeble oparcia rozchodzą się promieniście w kształcie pawiego ogona.

 

         „To celowy zabieg, na który zdecydowaliśmy się z dwóch powodów” – objaśnia Magdalena Paleczna, projektant produktu Husarska Design Studio. „Pierwszy i najważniejszy to chęć zapewnienia pełnego podparcia pleców. W ten sposób na Aldo siedzi się bardzo wygodnie” – przekonuje Paleczna. „Drugim powodem inspiracji jest oczywista chęć podkreślenia, jak ważna przy projektowaniu jest znajomość klasycznych rozwiązań i designerskiego dziedzictwa. Jak widać, nie tracą one nic ze swojej aktualności i wciąż pozostają ważnym punktem odniesienia przy poszukiwaniu ergonomicznych rozwiązań” – podsumowuje Magdalena Paleczna.

Made in Jasienica
Dzięki współpracy Husarska Design Studio z Paged Meble, krzesło Aldo produkowane jest w fabryce w Jasienicy. To miejsce szczególne dla polskiego meblarstwa: uruchomiona w 1881 roku, stała się jedną z pierwszych na świecie fabryk mebli giętych. Do dziś wytwarzane są tam meble trafiające do blisko 50 krajów. Z jasienickiego zakładu pochodzi m.in. znane na cały świat krzesło, thonetowska 14’.

 

        „Aldo powstaje wyłącznie przy udziale siły ludzkich mięśni” – opowiada Jadwiga Husarska-Sobina. Pracownicy fabryki ręcznie gną bukowe drewno, by nadać mu pożądany kształt.

 

        „Proces ten jest wymuszony projektem krzesła i stosowanym materiałem. Żadne inne rozwiązanie nie pozwoliłoby na osiągnięcie pożądanego celu” – twierdzi autorka projektu. „Znajomość technologii i tradycyjnej metody gięcia drewna na gorąco pozwoliły Jadwidze stworzyć prosty, a jednocześnie wyrazisty model, który odwołuje się do historii Pagedu”– podsumowuje Rygalik.

Z Salone na salony
Aldo miało swoją premierę podczas tegorocznych włoskich targów Salone del Mobile Milano. I jak ocenia dyrektor kreatywny Paged, krzesło zrobiło bardzo dobre pierwsze wrażenie: „rodzina Aldo spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród gości stoiska Pagedu na Salone del Mobile 2016. Przedstawiciele branży docenili nowoczesne wykorzystanie elementu giętego oraz widoczne nawiązania do klasycznego krzesła Antilla. Wysoko oceniono funkcjonalność modelu.”

 

O właściwościach Aldo najlepiej przekonać się osobiście. Krzesło jest już dostępne w ofercie handlowej marki Paged Collection, podobnie jak i inne modele autorstwa Jadwigi Husarskiej-Sobina (XChair 4, Swing, Fashion, Ventura,  White Rabbit), która z Paged współpracuje już od kilku lat.

 

fot. Husarska Design Studio

Podziel się:

Zobacz także

Dodaj komentarz
Dodaj komentarz
Autor:*
Masz konto?
E-mail:
Tytuł:*
Treść:*

Przepisz tekst wpisany w cudzysłowie:
-
Wszystkie nowości w Twojej poczcie. Chcesz wiedzieć wszystko o aktualnych nowościach, promocjach - zapisz się do bezpłatnego newslettera.
Współpraca targowa:
Dołącz do nas!
Polub nas, a otrzymasz codzienną dawkę inspirujących aranżacji,
ciekawych artykułów i korzystnych promocji wprost na swoją tablicę!