Kierunek – Niemcy! Co eksportować? Jakie są trendy?
26 lutego, 2024 2024-02-26 19:16Kierunek – Niemcy! Co eksportować? Jakie są trendy?
Na pytanie: co eksportować do Niemiec, nie wystarczą już odpowiedzi typu: meble, meble tapicerowane albo kuchnie. Prześledźmy więc, co jest teraz na topie na niemieckim rynku.
Podczas gdy zaczerpnięta z powieści Remarque’a fraza „Na Zachodzie bez zmian” nabiera nowego znaczenia, producenci mebli za Odrą nie chcą bezrefleksyjnie podążać za trendami. Od ubiegłego roku nie zmieniło się za wiele. Modne nadal są naturalne materiały, takie jak drewno i kamień, okrągłe kształty i ryflowane fronty. Projektowane i produkowane w 2024 roku meble będzie charakteryzowała przede wszystkim tęsknotą za naturą. Skąd wiadomo, co jest w trendach i co eksportować do Niemiec?
ZOBACZ TAKŻE: Co czeka eksport mebli z Polski?
Jak co roku, Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego opublikowało predykcje i wskazało meblarskie tendencje na 2024 r. Tym razem VDM zilustrował je 10 przykładami mebli, które wpisują się w panujące na rynku niemieckim trendy. Poszukując odpowiedzi na pytanie: co eksportować do Niemiec, przyjrzymy się tym propozycjom.
Rynek niemiecki – trendy na 2024 rok
Co eksportować do Niemiec? Jakie meble są modne? Co będzie miało największy wpływ na wyposażenie domu w nadchodzącym roku? Przede wszystkim królować będzie chęć wprowadzenia do domu natury.
Czujemy silną preferencję dla naturalności – a co za tym idzie trend podążania w kierunku naturalnych odcieni, naturalnych materiałów, takich jak drewno i kamień, a także okrągłych i organicznych kształtów – powiedział Jan Kurth, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM/VHK), w przededniu targów imm cologne, które trwały od 14 do 18 stycznia 2024 r. – W tych niespokojnych czasach ludzie tęsknią za domową, komfortową atmosferą – dodał.
W Niemczech duży nacisk kładzie się na jakość, która wyraża się poprzez długowieczność, staranne traktowanie surowca i stosowanie wysokiej jakości materiałów.
Co jest teraz modne w jadalni i salonie i co eksportować do Niemiec?
Ciemne odcienie w kuchni już od dłuższego czasu nie wychodzą z mody. Nie jest więc żadnym zaskoczeniem, że obecnie cieszą się coraz większą popularnością także w jadalniach i salonach. Powierzchnie lakierowane w kolorze czarnym lub antracytowym łączą się z litym dębem lub orzechem. Coraz częściej pojawia się również ciemne drewno, ostatnio kasztan lub brzoza. Moda na lamele i ryflowania, która kilka lat temu rozpoczęła się w kuchni, obecnie coraz częściej gości w innych pomieszczeniach, wprowadzając do nich naturalną atmosferę.
Nowoczesny salon z jadalnią
Ściany w salonie utrzymane są w nowoczesnym stylu, często z wiszącymi niskimi szafkami lub przeszklonymi witrynami. Stoły do jadalni – zarówno te wykonane z drewna, jak i z marmuru – mają miękkie, organiczne kształty, które doskonale pasują również do mniejszych metraży. Możliwość ich rozkładania zapewnia dużą elastyczność podczas spotkań z rodziną lub większą liczbą gości. Dzięki wygodnym, tapicerowanym krzesłom do jadalni z podłokietnikami stół staje się centrum towarzyskiego życia, przy którym każdy lubi spędzać czas. Zakrzywione siedziska można dowolnie obracać, a czasem nawet umożliwiają delikatne kołysanie, a po chwili automatycznie powracają do prawidłowej pozycji wyjściowej. Przyjemną atmosferę do wnętrza wprowadzają oświetlenie i szklane elementy.
Meble wypoczynkowe przyjemne w dotyku
Sofy i fotele również wykazują wyraźną tendencję do miękko poprowadzonych linii i wygodnych siedzisk. Dzięki zaokrąglonym oparciom zapewniają wygodne miejsce do wypoczynku. Prym wiodą wełniane tkaniny o bardziej powściągliwej strukturze splotu lub grubsze tkaniny składające się z mieszanki przędz o ciekawych efektach – takich jak bouclé i onde. Jeśli chodzi o tekstylia, to na rynku niemieckim pojawia się coraz więcej produktów wykonanych z przędz pochodzących z recyklingu.
Tendencja podążania w kierunku naturalności znajduje odzwierciedlenie w skupieniu się na jasnych, naturalnych odcieniach. Wśród kolorów królują złamana biel (zwana także starą lub kremową bielą) czy greige – kolorystyczna mieszanka beżu i szarości.
Eksport do Niemiec a meble w mocnych kolorach
Skórzane meble wypoczynkowe można zobaczyć w odcieniach piasku, terakoty, camelu lub brązu. Uzupełnieniem są mocne kolory akcentujące naturalne i morskie, a także ciepłe kolory:
- turkus,
- błękit,
- granat,
- petrol,
- czerwień,
- rdza,
- głęboki burgund.
Nowością są kolory toffi i karmel. Wyposażenie wnętrz w 2024 roku uzupełniają radosne akcenty w kolorze żółtym.
Meble tapicerowane – co eksportować do Niemiec?
W przypadku mniejszych mieszkań w centrum miasta dostępne są meble modułowe. Można je dowolnie konfigurować. Popularnością cieszą się też sofy rozkładane, które można regulować w zaledwie kilku krokach. Ogólnie rzecz biorąc, różne funkcje mebli tapicerowanych zapewniają duży komfort, jak na przykład funkcja relaksu, w ramach której podnóżek, siedzisko i oparcie można ustawić w indywidualnie regulowanej pozycji relaksacyjnej. Wystarczy nacisnąć przycisk.
Coraz ważniejsza przy zakupie mebli staje się kwestia zrównoważonego rozwoju. Pierwsi producenci przyjmują zużyte meble tapicerowane w celu przygotowania ich do odsprzedaży lub utylizacji według rodzaju. Tak postępuje między innymi marka Cor.
Modna sypialnia 2024
W sypialni, przestrzeni spokoju i relaksu, bardzo ważna jest swoboda. Przytulną atmosferę tworzą powierzchnie fornirowane, elementy z litego drewna, ale też fronty lakierowane. W dalszym ciągu dominującym gatunkiem drewna jest dąb, często w połączeniu z lakierem w jasnych lub ciemnych odcieniach. Ci, którzy preferują coś bardziej wyrazistego, mogą wybrać na przykład ciepły odcień zieleni.
Aby uzyskać lekki, nowoczesny wygląd – a nie chodzi tylko o łóżka unoszące się na wąskich płozach lub delikatnych nóżkach – wezgłowie jest wygodnie wyściełane i umożliwia wygodne oparcie. W zagłówku często świadomie podkreśla się drewno, na przykład poprzez zastosowanie solidnych listew, które oddają naturalność i kunszt wykonania.
Szafy często wyposażane są w drzwi przesuwne, a ostatnio także w tekstylny front, który otwiera się za pomocą czujnika dotykowego. Wnętrze szafek można dostosować do indywidualnych potrzeb, np. dodając pantografy, wieszaki do ubrań, przegródki na krawaty, szuflady na torebki czy obite tkaniną półki na biżuterię. Wnętrze sypialni dopełniają miękkie poduszki i przytulne wełniane koce.
Łazienka jako miejsce relaksu
Wyposażenie łazienek stale zyskuje na znaczeniu, ponieważ wymagania dotyczące jakości stale rosną. Czasy praktycznej łazienki już dawno minęły. Co warto eksportować do Niemiec w najbliższych miesiącach?
W tym roku bardzo popularne będą purystyczne, bezuchwytowe meble łazienkowe. Wyglądają elegancko i ponadczasowo. Jednocześnie dekory drewnopodobne oraz lite drewno zapewniają komfort i kontakt z naturą. Akcesoria i armatura często wybierane są w kolorze czarnym – podobnie jak w kuchni. Oprócz umywalek i wysokich szafek coraz częściej stosuje się otwarte półki. W łazience można spotkać nie tylko ciemniejsze tonacje i naturalne barwy, ale także mocne odcienie pomarańczu czy błękitu. Nowością są fronty z powierzchniami z mosiądzu lub stali nierdzewnej, a także odkryte na nowo wzornictwo z kolorowymi elementami ceramicznymi.
Kwestia światła w łazience staje się coraz ważniejsza. Wiodącym trendem jest oświetlanie mebli i luster. Światło LED można przyciemnić i płynnie regulować od ciepłej do chłodnej bieli albo sterować nim za pomocą czujnika ruchu lub gestów. Możliwe jest również: sterowanie głosowe w celu włączenia oświetlenia zgodnego z naturalnym rytmem dnia.
Trend w kuchni: fronty ryflowane
Ryflowane fronty zyskują popularność w kuchni. Sprawiają, że jej wnętrze staje się bardziej przytulne i dodają jej rękodzielniczego uroku. Coraz większą popularnością cieszą się bezuchwytowe fronty drewniane z pionowymi listwami – zazwyczaj regularnymi, czasem jednak ryflowanymi asymetrycznie. Często łączy się je z ciemnymi kolorami, aby podkreślić charakter salonu. Popularne są także ciepłe kolory, takie jak pudrowy krem i złamana biel, a także naturalny brąz czy zieleń. Matowe powierzchnie, właściwości zapobiegające pozostawianiu odcisków palców, cienkie blaty robocze, otwarte półki i elastyczne systemy relingów do wnęki kuchennej pozostają „na czasie”, również w przypadku oświetlenia miejsca pracy i planowania kuchni bez szafek wiszących.
Chociaż dominują kuchnie bez uchwytów, zdarzają się również meble z uchwytami, które szczególnie przyciągają wzrok. Oprócz minimalistycznego wystroju kuchni, szczególnie popularny jest styl nowoczesnego wiejskiego domu z charakterystycznymi ramowymi frontami. Płynne przejście do jadalni i salonu poprzez przytulne elementy, takie jak witryny, półki czy ławy, odgrywa główną rolę w otwartych kuchniach.
Kuchnie 2024 – inspiracje
Oprócz wykorzystania odnawialnych źródeł energii lub płyt wiórowych z dużą zawartością drewna pochodzącego z recyklingu, w branży mebli kuchennych zaczęto ostatnio stosować uchwyty wykonane z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu lub wnętrza szuflad wykonane z naturalnego włókna konopnego. Nowością są także szafki o szerokości 75 centymetrów, które uwzględniane są w nowych projektach kuchni, zwłaszcza w przypadku AGD i umożliwiają w ten sposób zabudowę na przykład lodówki.
Opr. Anna Szypulska
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 2/2024.