Design

Kolekcja Ribbon: niezwykły splot okoliczności

Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon, autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik (hanczar.studio).

Kolekcja Ribbon: niezwykły splot okoliczności

Gdzieś na skrzyżowaniu zbiorowego doświadczenia pandemii i osobistych fascynacji rzemiosłem narodził się pomysł kolekcji mebli ogrodowych Ribbon, zaprojektowanej przez projektantów z hanczar studio dla marki Poom Furniture.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Stworzona z myślą o mniejszych powierzchniach, wyróżnia się różnorodnością brył i kompaktowymi rozmiarami. Dzięki temu pozwala cieszyć się doświadczeniami relaksu czy spożywania posiłków pod gołym niebem. Oferuje tę możliwość nawet tym, którzy posiadają mikro ogródek lub niewielki balkon. Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon zdobyła nagrodę specjalną Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego w konkursie Dobry Wzór 2022. Uzyskała w nim tytuł „Wzór Roku dla kultury”.

Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon, autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik (hanczar.studio).
Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon, autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik (hanczar.studio).

Gdy w 2021 roku rozpoczynaliśmy pracę nad kolekcją Ribbon, mieliśmy już wszyscy za sobą doświadczenie pandemii i związane z tym odkrycie na nowo zalet posiadania choćby najmniejszego ogrodu czy balkonu. Podczas lockdownu chwila relaksu na świeżym powietrzu stawała się bezcenna, wiele osób zapragnęło znaleźć ciekawe, estetyczne i funkcjonalne meble do tych przestrzeni, by móc wygodnie z nich korzystać. Ribbon powstał w odpowiedzi na te potrzeby: miał być kompaktowy w gabarytach, a stworzenie aż 8 różnych brył miało zapewnić realizacje różnych scenariuszy aranżacji: bardziej służących wypoczynkowi, jedzeniu posiłków, piciu kawy – mówi Szymon Hanczar.

Osobiście bardzo lubię w lecie jadać posiłki wraz z rodziną na naszym balkonie – to dostarczyło mi wielu cennych spostrzeżeń i inspiracji do tej kolekcji, np. do stworzenia stołu z miejscem na różne rzeczy: doniczki, przyprawy, zabawki i ze składanym blatem dla oszczędności miejsca – dodaje Szymon Hanczar.

Część mebli Ribbon składa się, tak by użytkownicy mogli je wygodnie magazynować, gdy nie są potrzebne lub gdy kończy się sezon letni.

Niestety nasz klimat nie pozwala na korzystanie z balkonu czy ogrodu przez okrągły rok – to było kolejne ograniczenie. Mieliśmy więc też z tyłu głowy, by meble były łatwe do przenoszenia oraz na tyle estetyczne, by mogły w ostateczności „przezimować” w domu – wyjaśnia projektant.

Szczypta rzemieślniczej finezji

Projektantom z hanczar studio udało się w seryjnie produkowanej kolekcji Ribbon zawrzeć ciekawe rozwiązanie nawiązujące do rzemiosła, w postaci wyplotu w oparciach siedzisk.

Dla mnie osobiście pandemia była okresem zwrotu ku rzemiosłu. Miałem nieco więcej wolnego czasu, nauczyłem się wyplatania popularnych kiedyś w meblarstwie rattanowych plecionek na potrzeby innego z moich projektów. To było fascynujące doświadczenie, które odcisnęło na mnie swoje piętno na tyle mocno, że pracując nad Ribbonem postanowiliśmy wykorzystać w nim wyplot z szerokiej tekstylnej taśmy jako wypełnienie oparć sof i foteli. Dzięki temu meble są nie tylko wygodniejsze, ale także lżejsze, co ułatwia korzystanie z nich na co dzień i magazynowanie – podkreśla projektant.

Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon – nieoczywisty flatpack

Kompaktowe rozmiary i możliwość pakowania mebli Ribbon na płasko wynikały też z wskazań producenta, preferującego  sprzedaż wysyłkową. Nawet sofa musiała spełnić te wymogi – największa długość opakowania przy wysyłce kurierskiej to 120 cm. Flatpacki gwarantują też efektywne magazynowanie i transport o niskim śladzie węglowym – jednorazowo można przewieźć większą ilość mebli – wylicza Przemysław Słowik.

Często w przypadku mebli z przeznaczeniem do samodzielnego montażu przez użytkownika, priorytetowo traktowane są łatwość montażu i gabaryty. Estetyka schodzi na dalszy plan. Wyzwaniem, które my sobie postawiliśmy było to, aby kolekcja mebli flatpack wizualnie “nie zdradzała” swoich konotacji z bryłami kubicznymi, prostokreślnymi. Nie chcieliśmy w tym aspekcie pójść na żadne kompromisy: czy to wizualne, czy konstrukcyjne. W proponowanych wzorach udało nam się zastosować szereg detali opartych na elipsach, płynnie przenikających się krzywych. Zastosowanie wyplotu dodatkowo dopełnia formę, a on sam, dzięki swojej elastyczności, łatwo zmienia kształt na czas transportu. I chociaż finalnie producent zdecydował się na wyłączenie z pakowania na płasko przy wysyłce sof i foteli, kierując się wygodą klientów finalnych, to cała kolekcja jest zaprojektowana tak, by było to możliwe – zapewnia projektant.

Kolekcja mebli ogrodowych Ribbon, autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik (hanczar.studio).
Detal kolekcji mebli ogrodowych Ribbon, autorzy projektu: Szymon Hanczar, Przemysław Słowik (hanczar.studio).

Ribbon powstaje z rodzimych, europejskich gatunków drewna takich jak jesion – pozyskiwany z upraw certyfikowanych przez FSC. Natomiast do jego wykończenia oraz zabezpieczenia przed grzybami i pleśnią stosuje się emulsje olejowe na bazie wody.

Ribbon jest bardzo ciekawym projektem, w którym – nomen omen – splatają się różnorodne doświadczenia, potrzeby i fascynacje. Uwzględnia wymagania nowoczesnych metod dystrybucji i oczekiwania współczesnych konsumentów którzy z jednej strony oczekują wygody, z drugiej – preferują produkty, które nie niszczą środowiska i są przyjazne dla użytkownika – podsumowuje Szymon Hanczar.

Multidyscyplinarne biuro projektowe hanczar.studio, z siedzibą we Wrocławiu, z powodzeniem eksplorujące różne obszary projektowe związane z architekturą wnętrz. W portfolio studia znajdziemy nagrodzone zarówno realizacje obiektów meblowych, projekty przestrzeni ekspozycyjnych czy wnętrz zarówno komercyjnych jak i prywatnych. Projektanci hanczar.studio w procesie projektowym kładą nacisk na wielowątkową analizę zagadnienia projektowego.