Design

Męski azyl, czyli apartament idealny

Męski azyl - Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.

Męski azyl, czyli apartament idealny

Otwarta, pełna światła przestrzeń ze strefą pracy i wydzielona, zamknięta strefa prywatna – te dwie potrzeby były kluczowe dla odpowiedzialnej za projekt wnętrza Anny Olgi Chmielewskiej z JAM KOLEKTYW.

Reklama
Lectra banner śródtekstowy 7500x100 16.02.-15.03.2024

Jakub przez wiele miesięcy poszukiwał idealnego apartamentu, który spełniłby wszystkie jego oczekiwania zarówno pod kątem funkcjonalności, jak i dostosowania do indywidualnego rytmu pracy. Gdy nadszedł czas na urządzenie wybranej przestrzeni, koncepcję wnętrz powierzył znanej warszawskiej agencji projektowej JAM KOLEKTYW. Wysokie standardy właściciela obejmowały szereg określonych wymagań. Anna Olga Chmielewska z JAM KOLEKTYW potraktowała je priorytetowo i stworzyła dla Jakuba męski azyl, jakiego oczekiwał.

Męski azyl - Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.
Część dzienna i strefa pracy – Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.

Jak stworzyć męski azyl?

Mieszkanie utrzymane jest w dymnej palecie betonu, przyszarzonego dębu, oliwkowych szarości i nieoczywistych odcieni, charakterystycznych dla projektów JAM KOLEKTYW. Wnętrze zmienia się w zależności od pory dnia. Rano promienie słońca ocieplają betonowe ściany delikatnymi refleksami, a oliwkowe szarości nabierają ciepłych, przyjemnych tonów. W południe swoje naturalne faktury prezentują elementy dębowe. Wieczorem, gdy w mieszkaniu zaczyna dominować sztuczne światło, cała paleta barw nabiera tajemniczej głębi, tworząc atmosferę intymności i spokoju.

Męski azyl - Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.
Kuchnia – Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.

Mieszkanie bez kompromisów

Dla właściciela ważne okazało się stworzenie komfortowego miejsca pracy w centralnej części apartamentu. W przeciwieństwie do tradycyjnego gabinetu, domowe biuro zaprojektowano w części dziennej, za przykuwającą wzrok geometryczną bryłą biblioteki. W kwestii komfortu pracy właściciel nie chciał decydować się na żaden kompromis. Jak sam przyznaje, spędza przy biurku wiele godzin każdego dnia. Meble w strefie pracy wykonano więc na zamówienie według projektu JAM KOLEKTYW. Pomieściły nie tylko trzy monitory, ale także wszelkie niezbędne sprzęty elektroniczne.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Część do pracy JAM KOLEKTYW idealnie połączyło ze strefą dzienną, w której królują dwie wygodne sofy od NOBONOBO. Kolorystyka tych mebli nadaje apartamentowi unikalny nastrój. Brązowo-rude tapicerowanie, w połączeniu z paletą barw użytą we wnętrzu, przywodzi na myśl artystyczną kompozycję, z której słyną projekty pracowni. We wnętrzu znalazły się również prace Zdzisława Beksińskiego, ulubionego artysty właściciela. Marzeniem Jakuba było też stworzenie przestronnej kuchni z jadalnią, w której mógłby przygotowywać kolacje dla rodziny, przyjaciół i znajomych.

Męski azyl - Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.
Sypialnia – Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.
Męski azyl - Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.
Taras – Perfect apartment, proj. JAM KOLEKTYW. Fot. Jola Skóra.

W strefie prywatnej architektki wnętrz zaproponowały ciemniejsze tonacje w kolorach ścian i detalach dekoracyjnych. Także łazienka została zaprojektowana w nieco mrocznym, nastrojowym klimacie. Nietypowe, dwuskrzydłowe drzwi, prowadzące do obu sypialni, z jednej strony otoczono głębokimi, grafitowymi ościeżnicami, a z drugiej harmonijnie ukryto w linii zabudowy szaf. W holu wejściowym uwagę przyciąga lustrzana powierzchnia drzwi do garderoby, która w nietypowy sposób odbija otaczającą przestrzeń. To jedna z wielu nieszablonowych koncepcji JAM KOLEKTYW, mająca na celu oryginalne zakończenie długiego korytarza.

Projekt architektury wnętrz i stylizacja: Anna Olga Chmielewska, Agnieszka Warnowska.
Zdjęcia: Jola Skóra.