Design

Wygodny dom dla rodziny, czyli jaki?

Wygodny dom - jadalnia. Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit.

Wygodny dom dla rodziny, czyli jaki?

Jakie były główne oczekiwania inwestorów wobec ich rodzinnego gniazda? Czego dokonała Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit, która życzenia właścicieli ubrała w konkretną formę?

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Miało być po pierwsze nowocześnie, po drugie minimalistycznie, a po trzecie funkcjonalnie. W największym skrócie – miał powstać wygodny dom.

260 m2 – tyle liczy sobie powierzchnia parterowego domu dla 5-osobowej rodziny, położonego na Śląsku. Na tylu metrach mieszkańcy korzystają na co dzień z komfortu i wygody, które oferuje. Odpowiedzialna za projekt wnętrz Katarzyna Szramek zadbała bowiem o to, by dosłownie każdy centymetr kwadratowy sprzyjał domownikom, zapewniając im funkcjonalną, nowoczesną i minimalistyczną przestrzeń do życia. By w pełni zrealizować oczekiwania Inwestorów, projektantka postawiła na proste, ergonomiczne formy i naturalne materiały.

Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit.
Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit. Fot. Krzysztof Matuszyński.

Inwestorzy położyli nacisk na funkcjonalność, nowoczesność i minimalizm. Kolorystyka domu miała być spójna i ponadczasowa. Zdecydowaliśmy się na szarość z czarnymi akcentami oraz ciepły fornir orzechowy. W ten sposób motto „Chcemy mieć wygodnie!” zostało spełnione – wspomina projektantka wnętrz Katarzyna Szramek, ambasadorka marki Geberit.

Najlepszym na to dowodem jest aranżacja strefy dziennej, która choć otwarta, także na ogród, została wyraźnie podzielona na strefy użytkowe. Podział ten jest nie tylko klarowny, lecz także niezwykle funkcjonalny. Charakter każdej z części jest bowiem ściśle podporządkowany roli, jaką ma pełnić na co dzień, a jednolita i bardzo spójna stylistyka spaja je wizualnie.

Wygodny dom = przejrzysta komunikacja

Projektantka zadbała również o praktyczne, jasno wytyczone ciągi komunikacyjne, co ma wpływ na ergonomię całej części dziennej. Stąd przestronny salon płynnie łączy się z jadalnią. Ta z kolei prowadzi do otwartej, choć ukrytej we wnęce, kuchni. Jest ona całkowicie niewidoczna z części wypoczynkowej. Dzięki temu rozwiązaniu właściciele mogą z powodzeniem oddawać się kulinarnym przygodom, nie martwiąc się, że ślady ich prac przeszkadzać będą podczas relaksu w salonie.

Wygodny dom - salon. Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit.
Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit. Fot. Krzysztof Matuszyński.

Sercem aranżacji jest salon podporządkowany funkcjom relaksacji i wspólnej zabawy. Wygodny wypoczynek zapewnia rodzinna sofa narożna, która gwarantuje miejsce dla każdego domownika, ale też gości. Usytuowana centralnie podkreśla wypoczynkową rolę wnętrza, a jednocześnie domyka przestrzeń salonową. Umiejscowiony tuż za nią duży stół jadalniany organizuje przestrzeń do wspólnego spożywania posiłków. Obie strefy użytkowe tworzą spójną wizualnie całość, gdzie elementy z forniru orzechowego ocieplają stonowane szarości. Główną dekorację stanowi tu widok na ogród, którego pejzaż zmienia się w zależności od pory roku, za każdym razem zapewniając świeże odczucia estetyczne. Dzięki dużym przeszkleniom natura śmiało tu wkracza do wnętrz, pozwalając zaczerpnąć głębokiego oddechu mieszkańcom.

Sposoby na praktyczną kuchnię

Z jadalni już tylko krok do kuchni, w której panoramiczne widoki zza okien kompensuje rysunek drewna wyeksponowany na frontach wysokiej zabudowy. Przywołuje obraz natury i jej piękno, dodając wnętrzu ponadczasowej elegancji. I choć pozostaje on na pierwszym planie, pomieszczenie ma przede wszystkim charakter funkcjonalny. Praktyczna zabudowa skrywa w sobie sprzęty AGD i zapewnia optimum miejsca do przechowywania, także dekoracyjnego szkła i porcelany. Granitowe blaty, wieńczące szafki dolne, oferują wygodną przestrzeń do przygotowywania posiłków. Całość domyka wygodna wyspa, gdzie można zjeść szybki posiłek.

Wygodny dom - kuchnia. Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit.
Kuchnia. Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit. Fot. Krzysztof Matuszyński.

Równie funkcjonalne są pomieszczenia prywatne, urządzone w tej samej konwencji, co strefa dzienna. Zapewniając komfort i wygodę, prezentują się nowocześnie i ponadczasowo. O tym, jak dobrze wpisują się w założenia całego projektu przekonuje wystrój łazienki. Na tle imitujących naturalne materiały okładzin niezwykle efektownie prezentują się nowoczesne meble i wyposażenie. Tak jednak jak w przypadku pozostałych wnętrz, najważniejsza jest tu funkcja. Stąd za efektownym wzornictwem, kryje się wiele praktycznych rozwiązań. Najlepszym na to przykładem jest toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela, która pojawiła się na życzenie ceniących sobie wygodę inwestorów. W strefie WC nie zabrakło również przycisku spłukującego Sigma70 i stelaża podtynkowego również z portfolio marki Geberit.

Wygodny dom - łazienka. Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit.
Łazienka. Projekt: Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz, ambasadorka marki Geberit. Fot. Krzysztof Matuszyński.

Toaleta myjąca Geberit AquaClean Sela to modne, a zarazem wygodne w użytkowaniu rozwiązanie. Zastępuje bidet, zajmując tylko jedno stanowisko, świetnie się prezentuje, dzięki designerskiemu wzornictwu i można nią sterować poprzez aplikację czy pilota. Najważniejsze jednak są praktyczne funkcje, jakie oferuje, typu suszenie, lady shower, podgrzewana deska, oświetlenie oraz indywidualne programy. To jednak nie wszystko. Kształt misek jest na tyle uniwersalny i ponadczasowy, że odnajduje się w każdym wnętrzu – przekonuje Katarzyna Szramek, projektantka wnętrz.