Alizaryna – barwnik naturalny do drewna pochodzenia roślinnego, zawarty w krapie (marzanna barwierska), która jest korzeniem rośliny rosnącej w Europie Środkowej i Zachodniej. Alizaryna jest czerwonym barwnikiem, służącym do barwienia drewna. …
Barankowatość – falisty układ elementów anatomicznych drewna o regularnym odchyleniu w kierunku promieniowym. Wysoko ceniona cecha w drewnie okleinowym i meblarstwie. Najczęściej występuje w drewnie rodzajów Acer (klon), Fraxinus (jesion) i Betula (brzoza). …
Barwnik naturalny – barwniki roślinne i zwierzęce. Barwniki roślinne i zwierzęce były dawniej prawie jedynymi substancjami barwiącymi, używanymi do barwienia różnych materiałów, m.in. drewna. Obecnie zastąpiono je barwnikami syntetycznymi, które są tańsze i produkowane z powszechnie dostępnych surowców. …
Barwnik naturalny do barwienia drewna – do drugiej połowy XIX wieku wykorzystywane były wyłącznie barwniki pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. W starożytności wykorzystywano je do barwienia tkanin, w średniowieczu i w czasach nowożytnych powszechnie stosowane do barwienia drewna. …
Bielenie drewna – służy postarzaniu drewna, nadając mu białawy odcień. Metoda pozwala na uzyskanie bardzo ciekawego efektu na wszelkich powierzchniach drewnianych. Stosowana jest bowiem nie tylko do postarzenia mebli, ale również innych elementów wyposażenia wnętrz, w tym schodów, podłogi, drzwi itp. …
Błyszcz – wygląd (rysunek) promieniowej lub półpromieniowej powierzchni drewna o dużym udziale promieni drzewnych, np. rodzaje Quercus (dąb), Fagus (buk). Błyszcz jest jednym z najszlachetniejszych usłojeń drewna. …
Brązowy dąb – spalenizna drewna dębowego. Pierwsze stadia rozkładu twardzieli dębu przez grzyb ozorek pospolity (Fistulina hepatica), w których drewno przyjmuje intensywną brązową barwę. …
Brazylina – barwnik naturalny do drewna pochodzenia roślinnego, otrzymywany w drodze ekstrakcji z drewna Brezylki brazylijskiej (Caesalpinia brasiliensis), rosnącej w strefie tropikalnej na terenach od Antyli po Brazylię. …
Brewki – symetryczne pasma ukośnych zmarszczeń kory o kształcie odwróconej litery V, wskazujące na obecność zarośniętych sęków. Im bardziej rozwarty kąt brewek, tym głębiej zalega sęk. Szczególnie dobrze widoczne na gładkiej korze, np. rodzaje Betula (brzoza), Fagus (buk). Potocznie zwane jako chińskie …
Brunat kasselski – jeden z naturalnych barwników kopalnych; występuje w złożach obok pokładów węgla brunatnego i torfu. Przygotowuje się go w roztworze wodnym o stężeniu 1-10% (zależnie od żądanej intensywności barwy), często z dodatkiem amoniaku. …
Wosk karnauba, carnauba (łac. Cera Carnauba) – naturalny wosk roślinny do wykańczania mebli. Wydziela się na liściach palmy Kopernicy woskodajnej (Copernicia cerifera), występującej na terytorium Brazylii. Wosk ma barwę żółtawą lub białą. …
Cewki, tracheidy – martwe, wydłużone, przewodzące lub wzmacniające komórki drewna o mniej więcej zaostrzonych końcach, bez perforacji. Stanowią ponad 90% objętości drewna gatunków iglastych. …
Chłonność drewna, nasiąkliwość – przyrost masy próbki drewna w ciągu określonego czasu po zanurzeniu jej w wodzie (lub innej cieczy) w stosunku do masy próbki suchej. …
Czeczotowatość – odmiana splotu włókien drewna, pochodzącego zwłaszcza z obrzęków brzozy (czeczota). Nadaje drewnu atrakcyjny rysunek, ceniony w meblarstwie. Podobny rysunek ma drewno tzw. brzozy karelskiej, rosnącej w Skandynawii i Rosji. …
Doklejka – element drewna lub innego materiału zastosowany w meblu jako wzmocnienie konstrukcyjne lub jako listewka maskująca połączenie dwóch elementów. Doklejka także jako profilowana, ozdobna listewka stanowiąca wykończenie wąskich powierzchni blatu stołu itp. …
Drewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) …
Drewno laminowane krzyżowo (CLT – Cross Laminated Timber) – podstawą kompozytu są deski zazwyczaj z zewnętrznej strefy kłody, układane na przemian włóknami (analogicznie do sklejki). Zakres zastosowania to płytowe prefabrykaty ścienne i stropowe budownictwo małokubaturowe. …
Drewno modyfikowane, zmodyfikowane – drewno poddane działaniu procesów chemicznych lub fizycznych zmierzających do poprawy jego naturalnych właściwości chemicznych, fizycznych lub mechanicznych. …
Drewno na okleiny (drewno okleinowe) – drewno, z którego pozyskuje się okleiny. W zależności od rodzaju i pochodzenia rozróżnia się dwie grupy oklein pozyskanych z drewna strefy klimatycznej umiarkowanej i tropikalnej. …
Drewno naciskowe, drewno kompresyjne, twardzica – drewno reakcyjne gatunków iglastych, występujące w dolnej lub ściskanej części pochylonych strzał i gałęzi. …
Drewno napięciowe, drewno ciągliwe, drewno tensyjne – drewno reakcyjne gatunków liściastych, występuje w górnej lub rozciąganej części pochylonych pni i gałęzi. …
Drewno rezonansowe – drewno stosowane w budowie instrumentów muzycznych. Drewno drzew iglastych, np. rodzajów: Picea (świerk) i Abies (jodła). Drewno drzew liściastych, np. rodzajów: Acer (klon), Betula (brzoza), Carpinus (grab), Tilia (lipa), Alnus (olsza). …