Newsroom

Przemysł drzewny na pierwszym spotkaniu w resorcie

Gospodarzem pierwszego spotkania z przedstawicielami przemysłu drzewnego było Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Przemysł drzewny na pierwszym spotkaniu w resorcie

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało, że 23 stycznia odbyło się pierwsze spotkanie z przedstawicielami przemysłu drzewnego.

Wymiana myśli, prezentacja potrzeb i zapowiedź wspólnych planów – tak przebiegało pierwsze spotkanie, którego gospodarzem było Ministerstwo Klimatu i Środowiska, na czele z minister Pauliną Hennig-Kloską. Wcześniej zabiegali o nie przedstawiciele przemysłu drzewnego. To, co już na wstępie warto podkreślić, to to, iż dobrze się stało, że obie strony mają ten wstęp za sobą. Jednak nie jest to jeszcze czas na przejście od słów do działań, a szkoda.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska apeluje o dialog

Po raz pierwszy w oficjalnym komunikacie resortu klimatu i środowiska pojawia się temat pozyskania drewna w celach przemysłowych. Nowa minister chce traktować przemysł drzewny jako jedną ze stron dialogu.

Polskie lasy wymagają dialogu. Z mieszkańcami, leśnikami, naukowcami i przemysłem drzewnym. Potrzebujemy balansu między pozyskaniem drewna a ochroną przyrody. Wierzę, że to jest możliwe – powiedziała po inauguracyjnym spotkaniu z przedstawicielami przemysłu drzewnego minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.

ZOBACZ TAKŻE: 32 postulaty przedsiębiorców leśnych do dyrektora LP

W spotkaniu wzięli udział członkowie:

  • Stowarzyszenia Papierników Polskich,
  • Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych,
  • Stowarzyszenia Przemysłu Tartacznego,
  • Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego,
  • Związku Polskie Okna i Drzwi,
  • Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego,
  • Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli,
  • Polskiego Komitetu Narodowego EPAL,
  • firmy Stelmet,
  • wiceszef Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,
  • przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju i Technologii, z wiceministrem Waldemarem Sługockim.

To sygnał otwarcia. Zmiany klimatyczne wymuszają na nas nowe podejście do leśnictwa. Jesteśmy tego świadomi. Wiemy też, że wszystkie podmioty muszą być uwzględnione w dialogu o tym, w jakim kierunku idziemy. Musimy dobrze określić warunki gospodarowania lasem, by pogodzić z nimi ważne kwestie przyrodnicze – powiedział Jerzy Fijas, zastępca Dyrektora Generalnego ds. Gospodarki Leśnej.

Wkrótce mają się odbyć kolejne spotkania, także w celu określenia planów działań na przyszłość.

ZOBACZ TAKŻE: Kim jest nowy dyrektor generalny Lasów Państwowych?

Potrzebujemy do tego wypracowania nowej polityki państwa o lasach, która wspiera leśników i przemysł drzewny. Musimy stworzyć Strategię Lasów, którą kierują się Lasy Państwowe w codziennej pracy. Konieczna jest też nasza szybka reakcja na sygnały Polek i Polaków o masowej wycince, tego, co jest naszym skarbem, co służy społeczeństwu – dodała minister Paulina Hennig-Kloska.

W komunikacie resortu klimatu i środowiska zabrakło konkretów. Relacja ze spotkania przedstawia tylko jego ogólny zarys. Uczestnicy mówili o potrzebie dialogu, balansu i wypracowania nowej polityki, ale niczego konkretnego się z tych wypowiedzi nie dowiedzieliśmy. Padła natomiast zapowiedź następnego spotkania i pozostaje mieć nadzieję, że przyniesie ono istotne rozstrzygnięcia.

Źródło: Na podstawie komunikatu, który opublikowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska.