Newsroom

Polska liderem produkcji i eksportu tapicerki w UE

Rynek mebli tapicerowanych to temat najnowszego raportu B+R Studio.

Polska liderem produkcji i eksportu tapicerki w UE

Najnowszy raport B+R Studio -„Rynek mebli tapicerowanych” – skupia się na produkcji, eksporcie oraz cenach mebli tapicerowanych na rynku konsumenckim w Polsce i potwierdza pierwsze miejsce polskich producentów tapicerki w Europie.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Cztery najważniejsze informacje, których dostarcza raport „Rynek mebli tapicerowanych” są następujące:

  1. Meble tapicerowane są największą grupą produkowanych i eksportowanych mebli w Polsce.
  2. Ich udział w całości rynku meblarskiego wynosi około 25%.
  3. Polska jest również zdecydowanie największym producentem i eksporterem mebli tapicerowanych w Europie.
  4. Pod względem wartości nasz kraj odpowiada za około 30% produkcji całej Unii Europejskiej.

Powyższe dane stały się dla B+R Studio podstawą do opracowania najnowszej analizy.

W ramach raportu „Rynek mebli tapicerowanych” przedstawiliśmy najnowsze oficjalne dane dotyczące wartości produkcji w Unii Europejskiej jako całości i z podziałem na kraje, ze szczególnym uwzględnieniem Polski, dla której opracowaliśmy prognozę wartości rynku mebli tapicerowanych na lata 2024-2025 – informuje B+R Studio.

W raporcie przedstawiono analizę producentów mebli tapicerowanych. Opublikowano również zestawienie największych firm w tej branży w Polsce wraz z danymi finansowymi. Dodatkowo, raport zawiera wyniki autorskiego badania cen na rynku konsumenckim, pt. Wskaźnik cen mebli”, które B+R Studio prowadzi już przez ponad trzy lata.

Eksport i import mebli tapicerowanych w krajach Unii Europejskiej

W części poświęconej wymianie handlowej znalazły się dane dotyczące m.in. wartości, wolumenu, średnich cen eksportowanych i importowanych mebli tapicerowanych. B+R Studio opublikowało również rankingi największych eksporterów i importerów pod względem wartości w Unii Europejskiej.

W podrozdziale dotyczącym importu mebli tapicerowanych znalazły się szczegółowe dane dotyczące 9 największych importerów w UE. Według ekspertów ma to na celu lepsze zrozumienie pozycji Polski jako dostawcy mebli tapicerowanych do europejskich domów. Dodatkowo zwrócono uwagę na duży spadek importu z Chin wśród krajów Unii Europejskiej.

Najwięksi importerzy mebli tapicerowanych w Europie

Jak zauważa B+R Studio sofy, narożniki czy fotele stanowią nieodłączne elementy wyposażenia salonów w europejskich domach i mieszkaniach. Tym samym są istotną częścią w strukturze produkcji wśród największych producentów mebli, takich jak np. Polska.

W ramach prac nad najnowszym raportem B+R Studio zatytułowanym „Rynek mebli tapicerowanych”, w którym analizujemy dane dotyczące tytułowej grupy mebli, przyjrzeliśmy się między innymi ich największym importerom w Europie w 2023 roku – podkreślają autorzy.

Z analizy B+R Studio wynika, że pod względem wartości importu mebli tapicerowanych zdecydowanie przodują dwie największe gospodarki Unii Europejskiej, czyli Niemcy i Francja. W 2023 r. oba kraje sprowadziły meble tapicerowane o wartości odpowiednio 2 391,6 mln euro i 1 621,6 mln euro. Specjaliście podkreślają, iż warto w tym miejscu zaznaczyć, że w obu przypadkach było to znacznie mniej niż w 2022 r. Spadki wyniosły odpowiednio 17% i 14%. Trzecim największym importerem w rankingu w 2023 r. była Holandia. Niderlandy zadeklarowały przywóz mebli tapicerowanych o wartości 878,2 mln euro. W tym przypadku również odnotowano znaczący spadek w stosunku do 2022 r., bo wynoszący aż 17%.

Rynek mebli tapicerowanych w czasach kryzysu

Jak pokazały powyższe dane, w 2023 r. najwięksi odbiorcy mebli tapicerowanych w Europie znacząco ograniczyli import.

Na pierwszy rzut oka może wydawać się to bardzo pesymistyczną informacją dla Polski, będącej zdecydowanie największym producentem mebli tapicerowanych w Europie, ale czy na pewno? Dokładniejsza analiza ujawnia, że w/w kraje choć wyraźnie ograniczyły import mebli tapicerowanych, to dotyczył on głównie z Chin. Niemcy, Francja i Holandia sprowadziły w 2023 roku meble tapicerowane z Chin o wartości kolejno 353,8 mln euro, 389,1 mln euro i 278,0 mln euro, co przełożyło się na ogromne spadki w stosunku do 2022 roku wynoszące odpowiednio 40%, 26% i 35%. W przypadku Polski, Niemcy i Francja ograniczyły import mebli tapicerowanych z naszego kraju o 6% i 1%, a Holandia zwiększyła go o niemal 4% – informuje B+R Studio.

Podsumowując, przedstawione powyżej dane potwierdzają tezę wielokrotnie stawianą przez B+R Studio, iż w czasach kryzysu i zmniejszonego popytu importerzy mebli skupiają się na najważniejszych i najbliższych geograficznie partnerach. Ponadto statystyki pokazują, że polska branża meblarska istnieje w świadomości europejskich odbiorców mebli tapicerowanych jako jeden z najważniejszych partnerów. To partnerstwo sprawdza się nie tylko w czasach hossy, co w aktualnej sytuacji jest cenniejsze niż kiedykolwiek.

ZOBACZ TAKŻE: Meble tapicerowane z Polski wciąż nr 1 w Niemczech

Po więcej szczegółowych danych i analiz dotyczących m.in. produkcji, eksportu czy cen mebli tapicerowanych na rynku konsumenckim w Polsce warto sięgnąć do najnowszej publikacji. Natomiast komplet informacji o raporcie „Rynek mebli tapicerowanych” można znaleźć na stronie B+R Studio.

Źródło: B+R Studio