Newsroom

IKEA zainwestuje ponad miliard euro we Francji

Ponad 1 mld euro - tyle zainwestuje IKEA we Francji.

IKEA zainwestuje ponad miliard euro we Francji

W latach 2023-2026 IKEA zainwestuje na rynku francuskim ponad 1 mld euro. Firma przyspieszy rozwój strategii omnichannel i poprawi dostępność we Francji.

Reklama
Banner targów IFFINA 2024 750x109 px

Podczas Choose France Summit IKEA ogłosiła inwestycję o wartości około 1,2 mld euro na rozwój we Francji. Z wyjaśnień Grupy Ingka wynika, że 906 mln euro będzie pochodziło z nowych inwestycji na lata 2023-2026, a 377 mln euro do wykorzystania do 2025 r. z poprzedniej zapowiedzi 650 mln euro na lata 2022-2025.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA z największą w historii inwestycją w USA

Koncern przyspieszy tym samym rozwój modelu omnichannel i poprawi dostępność IKEA we Francji, przyczyniając się jednocześnie do zrównoważonego rozwoju i transformacji energetycznej. To kolejny krok w kierunku stworzenia lepszej IKEA, która będzie bardziej dostępna, zrównoważona i przystępna cenowo dla wielu ludzi i przyszłych pokoleń.

Dlaczego IKEA inwestuje we Francji?

Francja jest ważnym rynkiem i dla IKEA, i dla Grupy Ingka, która składa się z trzech obszarów biznesowych:

  1. IKEA Retail,
  2. Ingka Centres,
  3. Ingka Investments.

Zapowiadana inwestycja oznacza kolejny krok w rozwój w tym kraju i opiera się na wizji IKEA, która zakłada m.in. otwieranie nowych lokalizacji i zmniejszanie śladu klimatycznego.

Paryż jest priorytetowym rynkiem. Ingka Centres kupiła na terenie metropolii paryskiej centrum handlowe Italie 2, które znajduje się w 13. dzielnicy. Ponad 85 000m² najlepszej powierzchni handlowej i biurowej zostanie połączone w nowoczesne miejskie miejsce spotkań. Ponadto IKEA inwestuje w istniejące już sklepy. Na przykład IKEA Décoration Paris Rivoli będzie ewoluować, by lepiej odpowiadać na potrzeby Paryżan. IKEA wdraża również nowe doświadczenia cyfrowe, aby zapewnić bezproblemową ścieżkę klienta.

Francja to dla nas ważny rynek, na którym stale testujemy i próbujemy nowych sposobów, aby stać się jeszcze bardziej dostępnym i zrównoważonym. Życie w domu nigdy nie było ważniejsze, a dzięki tej inwestycji chcemy spełnić marzenia i potrzeby wielu Francuzów – czyniąc nasze istniejące sklepy lepszymi niż kiedykolwiek, a także inwestując w stworzenie wyjątkowej omnichannel IKEA, która naprawdę przyczynia się do zrównoważonego rozwoju. Jesteśmy optymistycznie nastawieni do naszych możliwości i przyszłości we Francji – zapowiedział Jesper Brodin, CEO Ingka Group.

Ponadto IKEA France wzmocni swoją sieć realizacji zamówień, aby stać się bardziej dostępną zawsze, wszędzie i w sposób, w jaki życzą sobie tego klienci. Firma zamierza otworzyć dwa dodatkowe centra dystrybucyjne:

  1. w Tuluzie do 2024 roku;
  2. w Limay do 2026 roku.

Limay jest bezpośrednio połączone z rzeką Sekwaną i będzie wspierać w dalszej podróży dostawy rzeczne dla paryskich klientów, już działające z magazynu Gennevilliers od grudnia 2022 roku.

IKEA jest obecna we Francji od 40 lat. Jesteśmy bardzo zaangażowani w rozwój naszego biznesu i kontynuację dostarczania naszej unikalnej oferty wyposażenia domu do wielu mieszkańców Francji. Jednocześnie IKEA kontynuuje podróż, aby być jeszcze bardziej dostępną, przystępną cenowo i zrównoważoną. Jestem bardzo dumny z naszych 12 tys. zaangażowanych współpracowników, którzy zawsze wspierają naszych klientów w tworzeniu lepszego codziennego życia w domu – powiedział Johan Laurell, Country Retail Manager i CSO w IKEA France.

W jaki sposób IKEA wspiera porozumienie paryskie?

IKEA pozostaje zaangażowana w realizację porozumienia paryskiego ograniczającego globalne ocieplenie do 1,5°C poprzez zmniejszenie swojego śladu klimatycznego zgodnie z nauką. Od roku bazowego FY16 firma globalnie osiągnęła redukcję o 13,6%, jednocześnie rozwijając działalność o 24,2%. Na rynku francuskim firma już produkuje więcej energii odnawialnej niż zużywa. Jak poinformowała Grupa Ingka, IKEA we Francji zwiększyła produkcję energii odnawialnej odpowiadającej energii zużywanej w jej działalności o 152% w FY22, dzięki 43 wiatrakom i ponad 57 tys. panelom słonecznym na 23 jednostkach. Firma przyspieszy również swoje inwestycje w park słoneczny w Langeron, o szacowanej rocznej produkcji 23 GWh rocznie, co odpowiada rocznemu zużyciu ponad 6 tys. gospodarstw domowych. Uruchomienie projektu planowane jest na rok 2024.

Jako że firma robi kolejny krok w kierunku cyrkularności, Ingka Investments wspiera RetourMatras, firmę zajmującą się recyklingiem materacy, w jej zamiarze zwiększenia mocy przerobowych w zakresie recyklingu materacy we Francji o 500 tys. materacy i odzyskania 7 milionów kg surowców wtórnych, które mogą być ponownie wykorzystane.