Design

Łódź Design Festival o przyszłości tu i teraz

Jak wspólnie zaprojektować przyszłość, to pytanie, które towarzyszy tegorocznej edycji Łódź Design Festiwal.

Łódź Design Festival o przyszłości tu i teraz

Rusza Łódź Design Festival. Już po raz 17. poprzemysłowa przestrzeń Łodzi stanie się miejscem prezentacji najlepszego wzornictwa. Tym razem organizatorzy zapraszają na wyprawę w przyszłość.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Nie będzie to jednak wyprawa w nieznane, gdyż jak głosi motyw tegorocznej edycji, „Future Perfect”, przyszłość będzie taka, jaką sami zaprojektujemy. Okazją do wspólnego zastanowienia się nad jej możliwymi perspektywami będą wystawy, prelekcje oraz spotkania i porywające rozmowy.

Tegoroczny program i poruszane tematy będą skłaniać do działania tu i teraz, do namysłu nad wpływem naszych decyzji, także tych z pozoru drobnych. Poprzez liczne wystawy i różnorodne wydarzenia pokazujemy, jak fascynujący jest świat designu i jak nasza rzeczywistość mogłaby wyglądać, gdybyśmy zamiast przepowiadania przyszłości skupili się bardziej na jej odpowiednim zaprojektowaniu – powiedział Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival, podczas konferencji prasowej zapowiadającej nadchodzącą edycję. Razem z Adamem Pustelnikiem, wiceprezydentem Łodzi oraz Maciejem Trzebeńskim, dyrektorem łódzkiej Fabryki Sztuki, podkreślili, że przyszłość jest w naszych rękach i już teraz powinniśmy podejmować działania związane z jej poprawą.

Łódź Design Festival 2023 potrwa od 18 do 28 maja. Przez 11 dni w Fabryce Sztuki w Łodzi będą odbywać się spotkania z uznanymi artystami, projektantami, architektami i teoretykami designu. Wszystko to pod znakiem rozmaitych wyobrażeń przyszłości, zarówno realistycznych, jak i tych dających się ponieść nieco fantazji. A może przyszłość jest teraz, tylko nierówno rozłożona, jak twierdził William Gibson, jeden z ojców science fiction?

Nie byłoby jednak Łódź Design Festival bez jego stałych elementów programowych: konkursu make me!, plebiscytu must have i Archibloku.

Zwycięzców międzynarodowego konkursu make me! poznamy już 18 maja o 18:00 podczas ceremonii otwierającej Łódź Design Festival 2023. Organizowany corocznie konkurs nastawiony jest na śmiałe, prekursorskie pomysły, nieznane perspektywy projektowe, eksperymenty z formą czy funkcją przedmiotów… Czyli innymi słowy – na realną zmianę na lepsze, której nośnikiem będzie design. Na tegoroczny konkurs zostało zgłoszonych 171 projektów m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Węgier. Spośród przysłanych zgłoszeń jury wybrało 25 prac. Wszystkie projekty finałowe zostaną zaprezentowane w ramach wystawy „Laboratorium Innowacji”.

Drugi weekend Łódź Design Festival 2023 odbędzie się pod znakiem polskiego designu. 27 maja o 17:00 wręczone zostaną wyróżnienia w plebiscycie must have na najlepsze polskie produkty. Sama ceremonia jest świętem i najpopularniejszym spotkaniem rodzimej branży projektowej. Na tegoroczny plebiscyt zgłoszono aż 400 produktów, z czego 80 zostało nagrodzonych znakiem jakości must have. Wyróżnione prace zobaczyć będzie można na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, będącej swoistą panoramą współczesnego krajowego designu.

ZOBACZ TAKŻE: 80 produktów ze znakiem must have

Weekend ten zamknie Archiblok – panel, którego tematem będą zagadnienia z zakresu architektury i urbanistyki. Tym razem organizatorzy zachęcą, by spojrzeć na nie przez pryzmat przyszłości – w myśl motywu Łódź Design Festival 2023 „Future Perfect” – jako wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych. Tak jak w poprzednich latach gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer. Wśród gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja wygłoszą oni prezentacje, po których tradycyjnie przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję.

Przyszłość tematem wystaw na ŁDF 2023

Przyszłości dotyczyć będą też główne wystawy prezentowane podczas tegorocznego Łódź Design Festival – „Człowiek Plus” i „Futuropolis”. „Człowiek plus” to refleksja nad wyzwaniami, jakie niesie ze sobą projektowanie nowych technologii polepszających sprawność i możliwości biologiczne naszych ciał. Tymczasem wystawa „Futuropolis” pokaże koncepcje miast idealnych – także te pochodzące z minionych już epok – oraz ich odbicie w praktyce. Przedstawione na niej zostaną najbardziej śmiałe, choć zarazem mocno osadzone w realiach projekty wzorowych dzielnic i całych metropolii. Przegląd „Kolekcje” to zaproszenie do prywatnych kolekcji osobistych przedmiotów – zarówno tych mających obiektywną wartość materialną, jak i kryjących wartość przede wszystkim emocjonalną. Wśród kolekcjonerów znaleźli się m.in. Mariusz Szczygieł, Maurycy Gomulicki i Mirella von Chrupek. Zaś „Miejskie legendy – słownik łodzianizmów” to prezentacja współczesnych prac ilustrujących legendy związane z miastem włókniarek, dla której kontekstem jest obchodzone w tym roku 600-lecie Łodzi.

To tylko niektóre elementy z szerokiej oferty programowej tegorocznego Łódź Design Festival. Główne wystawy i wydarzenia odbędą się w Fabryce Sztuki przy ul. Tymienieckiego 3 w Łodzi. Na Łódź Design Festiwal nie obowiązują bilety, wstęp na wszystkie wydarzenia w Centrum Festiwalowym jest bezpłatny. Na wybrane warsztaty obowiązują zapisy, o czym organizatorzy informują w programie.

Godziny otwarcia Centrum Festiwalowego:
18.05 | 17:30–21:00
19.05–21.05 | 10:00–20:00
22.05–25.05 | 10:00–18:00
26.05–28.05 | 10:00–20:00

Ostatnie wejście na wystawy możliwe na 30 minut przed zamknięciem Centrum Festiwalowego. Do Fabryki Sztuki dostać się można:

  • tramwajem (linie 2A, 2B, 3B, 7, 8A, 8B, 9, 11, 18, 19)
  • autobusem dziennym (linia 55)
  • autobusem nocnym (linie N3A, N3B, N6)

Więcej informacji praktycznych i kalendarz wszystkich wydarzeń można znaleźć na stronie internetowej Łódź Design Festival.

Patroni Łódź Design Festival.

Łódź Design Festival 2023 powstał przy udziale Łódzkiego Centrum Wydarzeń i miasta Łódź.
Sponsorami wydarzenia są także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Interprint, Geberit i Cosentino.