Newsroom

Z jakim wynikiem kończy rok finansowy 2023 IKEA Retail?

IKEA podsumowuje rok finansowy 2023. Komentaż prezeski -Mariny Dubakiny.

Z jakim wynikiem kończy rok finansowy 2023 IKEA Retail?

IKEA Retail w Polsce w roku finansowym 2023, trwającym od 1 września 2022 do 31 sierpnia 2023 roku, odnotowała przychód przekraczający 6 mld zł, co oznacza wzrost o 9% względem roku ubiegłego. Kanał online ma 30% udziału w całości przychodów.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

12 października IKEA Retail w Polsce ogłosiła wyniki finansowe. Miniony rok finansowy IKEA, choć pełen wyzwań, ponownie pokazuje, że biznes oparty na wartościach ma sens – mówi Marina Dubakina, prezeska i dyrektorka deneralna ds. Zrównoważonego Rozwoju w IKEA Retail w Polsce.

Jak zaznacza prezeska IKEA: Wciąż odpowiadamy na rosnące oczekiwania klientów i klientek, rozwijając nasz cały ekosystem omnikanałowy, na który składają się sklepy, nowe formaty czy zdalne punkty kontaktu. Chcemy być bliżej ludzi oraz realnie wspierać ich w prowadzeniu lepszego życia na co dzień.

Sytuacja zewnętrzna pokazała nam, że kierunki strategiczne, jakie obraliśmy wiele lat temu, np. rozwój nowych miejsc spotkań z klientami, inwestycje w odnawialne źródła energii, praca z efektywnością energetyczną na poziomie sklepów oraz optymalizacja sieci logistyczno-magazynowej, mogą pozytywnie oddziaływać na naszą planetę i pozwalają równocześnie budować naszą odporność na trudniejsze czasy. Życie w domu nigdy nie było ważniejsze, a tworzenie lepiej pomyślanego domu zawsze będzie naszym celem – podkreśla Marina Dubakina.

Rok finansowy 2023 IKEA Retail w Polsce

W 80. rocznicę powstania firma stawia sobie za cel rozwój. Inwestuje i przekształca swoje sklepy, zwiększa możliwości sprawnej realizacji zamówień. Jednocześnie tworząc ekosystem sprzedaży omnikanałowej, w którym konsumenci mogą wchodzić w interakcje z marką w najwygodniejszy dla siebie sposób. Polska jest jednym z pierwszych rynków na świecie, gdzie IKEA wprowadziła swój mniejszy format – Studia planowania i zamówień.

Firma zamknęła rok finansowy 2023 z 9 nowymi miejscami spotkań z klientami: w Opolu, Lubinie, Bielsku-Białej, Olsztynie, Kielcach, Toruniu, Rzeszowie i w Warszawie (Westfield Mokotów oraz Wola Park). W lipcu br. firma obchodziła też 80-lecie działalności na świecie oraz 62 lata obecności w Polsce. Obecnie co piąty produkt sprzedawany w sklepach IKEA na całym świecie pochodzi z polskich fabryk.

IKEA zainwestowała w infrastrukturę magazynowo-logistyczną kanału e-commerce, co w konsekwencji wpłynęło na poprawę doświadczeń zakupowych. Klientki i klienci mogą teraz zamawiać za pośrednictwem IKEA.pl, przez telefon czy Aplikację mobilną IKEA zarówno materace, jak i mniejsze meble oraz elementy systemów. Dostarczenie do klientów 2 milionów paczek pozwoliło osiągnąć 30% udział kanału online w całości przychodów za rok 2023.

IKEA podsumowuje rok finansowy 2023.
Źródło: Biuro prasowe IKEA.

Odpowiedzialny rozwój IKEA

IKEA pracuje nad tym, aby stać się firmą działającą w oparciu o zasady cyrkularności. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest opracowanie nowych produktów i usług cyrkularnych umożliwiających pielęgnację, naprawę i przekazywanie przedmiotów dalej, gdy przestaną być potrzebne. IKEA sukcesywnie odnotowuje wzrost zainteresowania usługą „Oddaj i Zyskaj”. W ubiegłym roku finansowym z usługi skorzystało ponad 3 razy więcej klientów i klientek niż rok wcześniej. IKEA udostępniła również możliwość rezerwacji online produktów z działu „Okazje na Okrągło”. Poza używanymi meblami i akcesoriami znajdują się tam także pochodzące ze zwrotów, ekspozycji, ostatnie sztuki lub produkty z niewielkimi wadami, które nie wpływają na ich funkcję i bezpieczeństwo. Tutaj również zainteresowanie było większe niż rok wcześniej. IKEA sprzedała 1,8 mln sztuk różnych produktów, co daje 16% wzrost względem roku finansowego 2022.

ZOBACZ TAKŻE: IKEA inwestuje w Polsce miliony, by obniżyć ceny

Plany i osiągnięcia IKEA

  • Szwedzka marka chce także oferować konsumentom różnorodne wybory żywieniowe, w tym roślinne dania w tej samej lub niższej cenie, co mięsne odpowiedniki. Dziś dania roślinne IKEA Food stanowią 43% całej oferty.
  • Dzięki 80 turbinom wiatrowym na sześciu farmach wiatrowych, IKEA wygenerowała ponad 386 GWh. To oznacza, że produkuje więcej zielonej energii niż zużywa we wszystkich jednostkach Grupy Ingka w Polsce.
  • W ubiegłym roku fiskalnym firma angażowała się również w pomoc grupom narażonym na wykluczenie. W szczególności wspierała osoby z doświadczeniem uchodźczym, docierając z pomocą do ponad tysiąca osób.
  • Sukcesem zakończyły się dwie edycje półrocznego programu stażowego „Liczą się umiejętności!”.
  • Łącznie 56 osób z różnych krajów, m.in. Afganistanu, Iraku, Turkmenistanu, Białorusi czy Czeczenii otrzymało szansę na zdobycie kluczowych kompetencji do rozpoczęcia aktywności na polskim rynku pracy. IKEA do programu włączyła także inne firmy, inspirując ponad 30 biznesów do wdrożenia podobnych działań.