Biblioteka – szafa biblioteczna, librarium (łac); mebel skrzyniowy przeznaczony do przechowywania książek, czasami do ekspozycji drobnych przedmiotów. Pokrewne bibliotekom są kabinety, serwantki. …
Kabinet – mebel o konstrukcji skrzyniowej z licznymi wewnętrznymi szufladami, zamykany drzwiami lub klapą. Służył do przechowywania dokumentów oraz drogocennych przedmiotów np. biżuterii. …
Komoda – komoda (z fr. „wygoda”), mebel skrzyniowy najczęściej w formie prostokątnej skrzyni, składającej się z górnej płyty roboczej (początkowo drewnianej, później często marmurowej), ścian bocznych lub boków, ściany tylnej i szuflad (przeważnie dwóch, trzech lub czterech), umieszczonych od frontu i wysuwanych …
Konsola – stół przyścienny wsparty na jednej, dwóch lub czterech nogach, często też na bogato rzeźbionej podstawie, z tyłu nie opracowany, przykryty najczęściej wieńcem/wierzchem marmurowym lub stiukowym. Konsole wsparte na jednej lub dwóch nogach przymocowywane były na stałe do ściany. …
Konstrukcja deskowa – w meblach skrzyniowych konstrukcja frontu, ścian bocznych, wieńców, podpór, drzwi itp., utworzona z jednego szerokiego elementu deskowego lub poprzez połączenie równoległe kilku elementów deskowych. Charakterystycznym przykładem są średniowieczne skrzynie i szafy. Może być odmianą konstrukcji stojakowej, konstrukcji wieńcowej i …
Konstrukcja ramowo-płycinowa – konstrukcja filongowa, konstrukcja dotycząca części składowych – elementów mebla. Polega na ujęciu, otoczeniu deski lub płyty – płyciny ramą. Płycina wpuszczona jest we wpustach lub wręgach (żłobkach wyciętych w ramiakach), często bez kleju, co umożliwia swobodne kurczenie się i …
Konstrukcja wieńcowa – w meblach skrzyniowych konstrukcja polegająca na nałożeniu na ściany boczne wieńca górnego i osadzeniu ich w części dolnej w wieńcu dolnym. Meble o takiej konstrukcji wspierają się często na nogach przytwierdzonych do wieńca dolnego. …
Kredens – mebel przeważnie skrzyniowy do przechowywania naczyń kuchennych, bielizny, książek o różnych formach i rozwiązaniach konstrukcyjnych. Jakie są rodzaje kredensów? Powstało kilka form kredensów. Są to: Kiedy powstał kredens? Wszystkie te formy weszły w użycie w średniowieczu i renesansie, kiedy to …
Łóżko – łoże, łożnica (przestarzale); mebel o konstrukcji szkieletowej lub skrzyniowej, służący do spania, leżenia, siedzenia, pracy itp. Pierwsze łóżko to prymitywne legowisko głównie z drewna – prycza; później rama wyplatana położona na palach wbitych w ziemię – początek wszystkich następnych konstrukcji, …
Mebel stolarski – meble stolarskie wykonywane są z drewna lub materiałów drewnopochodnych metodą klasycznej obróbki cięciem. Meble stolarskie są grupą mebli zróżnicowaną ze względu na technologię wytwarzania, a pozostałe grupy mebli (meble gięte, meble wyplatane i meble tapicerowane) wynikają z obróbki poprzez …
Nadstawa – nastawa, część górna; w meblach wieloczęściowych elementy górne stojące na części dolnej, czyli podstawie, szczególnie w takich meblach jak sekretery, kredensy, kabinety, szafy itp. …
Pilastry meblowe – element dekoracyjny (rzadziej konstrukcyjny), głównie w meblach o konstrukcji skrzyniowej. Kształtem przypominający połowę kolumny, zbudowany jest z głowicy oraz zdobionego snycerką lub kanelowaniem trzonu. …
Ścianka – element stanowiący stałe zewnętrzne ograniczenie zespołu lub podzespołu pełniącego funkcję pojemnika np. szuflady, pojemnika na pościel itp. …
Sepet – mebel (w odróżnieniu do kabinetu) o niewielkich kształtach (choć występują również większe wersje), konstrukcji skrzyniowej z licznymi wewnętrznymi szufladami, zamykany drzwiami lub klapą. …
Serwantka – niewielka szafa, zwykle oszklona z jednej lub trzech stron, najczęściej na planie prostokąta lub trójkąta, często od frontu półkoliście zakończonego, jedno- lub dwuskrzydłowa, nieraz z szufladą u dołu, czasami w połączeniu ze stolikiem, szafką, komodą, sekreterą lub na podstawie ażurowej. …
Szafa – szafa (z niem.), armaria (z łac.); mebel o konstrukcji skrzyniowej, jedno- lub wieloczęściowy, przeważnie w kształcie prostopadłościanu z drzwiami lub żaluzjami, czasami z szufladami u dołu lub u góry, wewnątrz z półkami lub wieszakiem. …
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.