Design

Światowe trendy w projektowaniu biur

Kolekcja Wariant, prod. MARO Office Furniture, rynek - Bliski Wschód.

Światowe trendy w projektowaniu biur

Przestrzeń biurową definiuje lokalizacja – co kraj, to inne biuro. Z czego wynikają te różnice i na czym polegają? Oto doświadczenia zebrane z kilku rynków na świecie.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Mentalność, wynagrodzenia, skala działań, a może wartości kulturowe? Które z tych pojęć ma największy udział w kształtowaniu oczekiwań pracowników wobec ich miejsca pracy? Addeco Group przyjrzała się tym różnicom w swoim globalnym badaniu Resetting Normal. Wyniki rzucają nowe światło na zagadnienia związane z pracą stacjonarną w drodze do postpandemicznej „nowej normalności”.

Przeprowadzone przez Addeco Group badania pokazują, jak zatrudnieni wartościują tematy dotyczące wpływu pracy na ich życie i jak patrzą w przyszłość. Okazuje się, że rola biura jako miejsca, do którego wkrótce wrócą pracownicy, bardzo się zmieni. Wzrośnie znaczenie relacji międzyludzkich, a całkowitemu przemodelowaniu ulegną kwestie związane z  prywatnością.

ZOBACZ TAKŻE: Prognozy dla branży mebli biurowych.

Korektę podejścia do wyposażenia wnętrz biurowych obserwuje firma Maro Office Furniture, która od lat zaopatruje swoich zagranicznych kontrahentów w innowacyjne rozwiązania. Producent wsłuchując się w potrzeby klientów, zdobywa wiedzę o trendach w wyposażaniu biur.

Czy Niemcy zrezygnują z gabinetów?

U naszych zachodnich sąsiadów widoczna jest zmiana myślenia o biurze jako lokalu pełnego zamkniętych pokoi, na rzecz przestrzeni wspólnej, otwartej, jednakowo przydatnej wszystkim pracownikom. To wszystko z dbałością o najwyższą jakość materiałów i wykonania.

Niemcy są kluczowym rynkiem dla polskiej branży meblarskiej, od lat notujemy tam stabilne wzrosty. Zauważamy szczególnie silny trend wypierania mebli gabinetowych przez bardziej egalitarne rozwiązania, natomiast w pięknych i najwyższej jakości wykończeniach – mówi Monika Kochalska, dyrektor sprzedaży i marketingu Maro Office Furniture.

Nie bez znaczenia jest także troska o środowisko, a zmiana wizji wyposażania przestrzeni dotyczy nie tylko przeznaczenia mebli, ale też ich kolorystyki. Wyraźnie widać zainteresowanie meblami wykonanymi z naturalnych materiałów. Najbardziej popularne wykończenia stołów konferencyjnych czy biurek, szczególnie tych menedżerskich, to płyta kompaktowa lub naturalne drewno. Firmy w całej Europie Zachodniej rezygnują z jaskrawych, mocnych kolorów typu pomarańcz, zieleń, na rzecz kolorów ziemi: beżu, szarości i czerni w głębokim macie.

Dlaczego Bliski Wschód rozwija coworking?

Coraz mocniej liczącym się rynkiem jest region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (MENA). Napływające z tego rejonu zamówienia pozwalają na ciekawe obserwacje i wnioski. Dominującą pozycję w zakresie zapotrzebowania na meble biurowe mają tam Zjednoczone Emiraty Arabskie, gdzie intensywnie rozwija się przestrzenie coworkingowe. W samym Dubaju są obecnie 53 takie lokalizacje, co oznacza wzrost o prawie 130% od 2019 roku. W tym regionie klienci poszukują żywej kolorystyki więc oferujemy możliwość wyboru stelaży z 8 kolorów metali, tkanin z przeszyciami czy nowoczesnych technologiczne rozwiązań takich jak Rauvisio, które pełnią funkcję tablicy suchościeralnej. W związku z nowopowstającymi, elastycznymi przestrzeniami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, zauważamy też wzrost zainteresowania już popularną tam kolekcją Wariant – mówi Monika Kochalska z MARO Office Furniture.

Jak Rosjanie godzą efektywną pracę i relaks?

Zupełnie odmienne trendy w urządzaniu biur można zaobserwować w Rosji. Za wschodnią granicą stawia się teraz na strefy wypoczynkowe, elastyczność i rozbudowę sal konferencyjnych. W Maro obserwujemy wśród firm z Rosji rosnący popyt na meble premium i meble designerskie. Nasi klienci w tym kraju bardzo cenią sobie naturalne materiały typu spiek, skóra, fornir i naturalne drewno. Wszystko w najwyższej jakości i najlepszym standardzie – mówi Monika Kochalska. Zmiany w rosyjskich firmach to nie tylko efekt podążania za optymalizacją kosztów, ale także rezultat powiększania powierzchni biurowych z jednoczesną troską o jej jakość.

Czy polskie biura będą bardziej elastyczne?

Jak na tle światowych trendów prezentują się przestrzenie biurowe w Polsce? Pracodawcom w naszym kraju będzie zależało przede wszystkim na mobilności i elastyczności biura. Nowoczesne miejsce pracy pełni rolę łącznika gdzie pracownicy pojawiają się od czasu do czasu, aby ustalić plan działania lub omówić postępy w projekcie. Takie podejście sprawia, że powierzchnia musi być elastyczna, co w praktyce oznacza, że wyposażenie biura musi być mobilne – komentuje Maciej Ławniczak, w firmie Maro Office Furniture odpowiedzialny za sprzedaż na terenie Polski. 

Co łączy światowe trendy w projektowaniu biur?

Wspólnym mianownikiem dla designu i założeń nowoczesnych biur na całym świecie jest czynnik ekonomiczny. Wiele organizacji ma za sobą doświadczenie z narodowym home officem. Dziś większość naszych klientów wie, że ograniczenie zasobów dostępnej powierzchni jest możliwe. Pracodawcy są jednak świadomi, że zmiany te nie mogą odbywać się kosztem komfortu pracowników, którzy potrzebują przestrzeni do pracy nie tylko zespołowej, ale także indywidualnej – konkluduje Maciej Ławniczak.