Design

„Śląska Rzecz” w Dobrotece

„Śląska Rzecz” w Dobrotece.

„Śląska Rzecz” w Dobrotece

Finisaż wystawy „Śląska Rzecz 2019” zaplanowano na 12 maja w Dobrotece. Organizowanemu przez Zamek Cieszyn konkursowi od wielu lat przyświeca idea „myśl globalnie, działaj lokalnie”.

Piętnaście edycji pokazało, że design pozwala na szybkie dostosowywanie się do zmian, a produkty zgłaszane do konkursu wyróżniają dobre pomysły, jakość i efekty ich wdrożenia.  W tych wyjątkowych zmaganiach wyróżniana jest odwaga myślenia poza schematami i gotowość do poszukiwania rozwiązań, które poprawiają jakość codziennego życia. Nagrodzone i wyróżnione projekty to doskonałe dowody świadomości i dumy z lokalnych zasobów, to również potwierdzenie najwyższej jakości oraz certyfikat dbałości o ludzi – widzów, użytkowników, mieszkańców.

W skład jury konkursowego wchodzą: Prof. Czesława Frejlich (wykładowca ASP Kraków), Ewa Gołębiewska (dyrektorka Zamku Cieszyn), Magdalena Dobruk (Stowarzyszenie Twórców Grafiki Użytkowej, studio Podpunkt, agencja Superskrypt), dr Daniel Zieliński (ASP Warszawa, prezes Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych), Marcin Piotrowski (kierownik Działu Projektowania Usług i Doświadczeń w Play), dr hab. Marcel Bencik (prorektor Akademii Sztuk Pięknych i Designu w Bratysławie), Barbara Szafir (Departament Rozwoju Regionalnego, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego), Rafał Kost (iDEAL Consulting Katowice).

Jak mówi wieloletnia dyrektorka Zamku Cieszyn – Ewa Gołębiowska: XV edycja konkursu „Śląska Rzecz” przypadła na wyjątkowy czas pandemii, który przyniósł rewizję tego, co dotychczas uważaliśmy za pewne i niezmienne. Mimo wszystko, jury niezmiennie oczekiwało innowacyjności rozwiązań, a sam projekt powinien też uwzględniać wyzwania zrównoważonego rozwoju i dostrzegać potrzeby użytkowników. 

Dlatego nie dziwi wybór jurorów, którzy za zwycięski uznali  system mebli szpitalnych dla noworodków, firmy Formed. Natomiast w kategorii „grafika użytkowa”, zwyciężył system informacji wizualnej dla firmy The Software House w Gliwicach. W kategorii „wystawiennictwo” zwyciężył projekt ulokowany na granicy Polski i Czech – Open air Museum Cieszyn. Cesky Tesin.

Wiele projektów uczestniczących w XV edycji konkursu „Śląska Rzecz”  można było zobaczyć na wystawie trwającej do 12 maja w Galerii Wystaw w Dobrotece.