Branża

Targi w Rosji: powrót do życia?

Tatyana Samuseva, menadżer projektu targów „Mebel” w Moskwie.

Targi w Rosji: powrót do życia?

Tatyana Samuseva, menadżer projektu targów „Mebel” w Moskwie, o sytuacji, w jakiej znalazły się targi w Rosji i planach dotyczących targów „Mebel”.

Pandemia stała się największym wyzwaniem zeszłego roku, prawie sparaliżowała branżę eventową. W Moskwie, w związku z rozprzestrzenianiem się zakażeń koronawirusem, imprezy masowe zostały zakazane od 16 marca 2020 r. W stolicy wznowiono działalność kongresowo-wystawienniczą 4 września 2020 r.

Ponieważ wystawa „Mebel” tradycyjnie odbywa się w listopadzie, mieliśmy nadzieję, że zorganizować wydarzenie, na które co roku czeka cała branża meblarska Rosji i krajów WNP. Jednak ze względu na drugą falę pandemii zdecydowaliśmy się przesunąć targi na 2021 rok.

Od stycznia 2021 roku działalność gospodarcza stopniowo się odradza, ale nie tak szybko, jak byśmy tego chcieli, ludzie nadal wystrzegają się zarażenia koronawirusem, a wielu zagranicznych uczestników nie może przyjechać z powodu ograniczeń. Jednocześnie wśród zwiedzających rośnie zapotrzebowanie na wystawy tradycyjne. Zgodnie z wynikami wystaw odbywających się na terenach Expocentre, od końca lutego zwracamy uwagę na wysoką frekwencję – na poziomie 2019, a niekiedy nawet wyższą.

Targi w Rosji ze wsparciem państwa

Zamknięcie granic między krajami, wzrost zachorowalności na koronawirusa, zawieszenie działalności branży i wysoki poziom niepewności – wszystko to miało negatywny wpływ na wystawy i kongresy. Organizacja kongresów i wystaw znalazła się na liście 12 branż w Rosji, które najbardziej ucierpiały z powodu rozprzestrzeniania się nowej infekcji koronawirusem, co umożliwiło firmom z branży wystawienniczej uzyskanie ukierunkowanego wsparcia państwa.

Jeśli chodzi o branżę meblarską, wiosenna blokada w 2020 roku prawie całkowicie zahamowała produkcję i sprzedaż mebli, jednak do lata popyt bardzo szybko się odbudował, a nawet przekroczył oczekiwania. W ten sposób przemysł był w stanie zwiększyć utraconą wielkość produkcji.

ZOBACZ TAKŻE: Targi w 2021 r. – co, gdzie, kiedy?

Warto zauważyć, że nawet dziś popyt na meble w Rosji jest powyżej średniej. Rosjanie aktywnie inwestują w remonty mieszkań i remonty domów. Wsparcie rządu dla budownictwa oraz preferencyjne kredyty hipoteczne stymulowały zakup mieszkań i budowę domów jednorodzinnych, co przełożyło się na pozytywną dynamikę sprzedaży mebli i artykułów wyposażenia wnętrz.

Dotacje dla firm na udział w wystawach stały się jednym z najpopularniejszych mechanizmów wsparcia państwa dla przedsiębiorców. Na wystawie spodziewamy się wystaw zbiorowych organizowanych przez szereg rosyjskich regionów, reprezentujących produkty ich producentów. Generalnie obserwujemy duże zainteresowanie firm udziałem w wystawie „Mebel 2021”. Szczepienia, stopniowe otwieranie granic i poprawa sytuacji epidemiologicznej dają nam pewność, że wystawa będzie tradycyjnie organizowana na dużą skalę i przy szerokim międzynarodowym udziale.

Kiedy targi w Rosji?

Targi „Mebel” odbędą się w dniach 22-26 listopada 2021 r. Tradycyjnie miejscem targów jest Expocentre w Moskwie. Jednocześnie format offline wystawy zostanie uzupełniony o możliwości wydarzeń hybrydowych. Obejmuje to transmisje online wydarzeń, w tym prezentacje ze stoisk, a także możliwość zdalnego udziału w wystawie, gdy stoisko firmy jest prezentowane na wystawie, a jej pracownicy są połączeni za pośrednictwem usługi wideokonferencji. Teraz, gdy granice są zamknięte, ten format uczestnictwa rozwija się i już na poprzednich wystawach dowiódł swojej skuteczności ze względu na niepowtarzalną okazję do zaprezentowania produktów bez fizycznej obecności na stoisku. Wszystkie wystawy Expocentre odbywają się z zachowaniem wszystkich epidemiologicznych norm bezpieczeństwa.

Więcej w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 5/2021