Branża stoi przed nową rewolucją przemysłową
17 stycznia, 2021 2024-02-05 13:16Branża stoi przed nową rewolucją przemysłową
Michał Gawroński, prezes Zarządu Grupy Amber, o potrzebie otwarcia na zmiany, rosnącej świadomości producentów i drodze do produkcji w 100% ekologicznych mebli.
W jakim stopniu polski przemysł meblarski jest przygotowany na innowacje ekologiczne?
Polski przemysł meblarski powinien dynamiczniej wdrażać zmiany w procesach produkcyjnych na proekologiczne, a także stosować technologie ograniczające emisję zanieczyszczeń. Kluczowym wskaźnikiem innowacyjności jest poziom automatyzacji, robotyzacji i digitalizacji produkcji, mamy tu jeszcze sporo do zrobienia. Branża stoi przed nową rewolucją przemysłową. Inwestycje w nowoczesne systemy procesów produkcji mebli są niezbędne, by pozwolić Polsce pozostać w ścisłej czołówce najlepszych producentów.
Zbliża się kolejna edycja konferencji ProMaTap w Łodzi, podczas której, jak zapowiadają organizatorzy, wiele będzie się mówiło o ekologii. Czy polskie firmy chcą podejmować działania ekologiczne i wykorzystywać w produkcji procesy zmniejszające wpływ na środowisko?
Tak, gdy w perspektywie przyniosą korzyści nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne. Ważne, by przedsiębiorcy uświadomili sobie, że działając ekologicznie, dokonują realnych oszczędności. Niestety, w wielu zakładach nadal stosuje się mało rentowne urządzenia starszej generacji, np. urządzenia odpylające o minimalnej wydajności. Koszty ich eksploatacji są bardzo wysokie. Wykorzystanie w produkcji nowoczesnych procesów to inwestycja, która minimalizuje zużycie energii przy jednoczesnym podniesieniu wydajności. Zamknięcie się na zmiany będzie generowało straty.
Czy w Polsce powstają już w pełni ekologiczne meble?
Jakimi właściwościami powinny się one odznaczać? Pochodzenie surowca bazowego, przebieg procesu produkcji, możliwość odzysku i recyklingu materiałów to główne składowe decydujące o tym, czy dany mebel można uznać za ekologiczny. Bardzo istotne są również szczegóły. Do klejenia mebli winny być używane kleje nie zawierające formaldehydu. Producenci nie powinni stosować syntetycznych lakierów do wykończenia powierzchni, a jedynie naturalne substancje. Pokrowce, tapicerki powinny być wykonane z odnawialnych materiałów. Branża ekologicznych mebli w Polsce dynamicznie się rozwija. Firmy produkują już m.in. ekologiczne meble z ulegającej biodegradacji tektury. Wbrew powszechnemu przekonaniu nie są kruche jak papier. Do ich produkcji wykorzystuje się przetworzoną, odporną na odkształcenia tekturę falistą.
Czy meble mogą być ekologiczne? W jakim stopniu polskie firmy tworzą meble z surowców uzyskanych z recyklingu?
W branży meblarskiej coraz częściej wdrażana jest zasada 3R – reduce, reused, recycle. Ponowne wykorzystanie materiałów wpływa m. in. na obniżenie zapotrzebowania na energię np. przy produkcji metalowych części oraz ograniczenie korzystania z pierwotnych zasobów. Polscy producenci sięgają po materiały z odzysku nie tylko dlatego, że są tanie i dostępne. Recykling stał się trendem wynikającym z rosnącej świadomości ekologicznej.
Czy możliwe jest wyprodukowanie w Polsce mebla w 100% ekologicznego?
Globalna wioska, jaką stał się świat skutecznie uniemożliwia produkcję w pełni ekologicznych mebli. Począwszy od zbioru surowca przyczyniamy się do redukcji terenów zielonych, a sam jego transport na drugi koniec świata generuje olbrzymią emisję CO2. Drewniane fotele w stylu industrialnym, łóżka z pozbijanych palet czy leżanki ze sklejanych tekturowych tub – wszystkie te meble opisywano jako ekologiczne, ale czy ludzie w XXI w. są w stanie wyprodukować meble w 100% ekologiczne? W tym celu powinniśmy kontrolować proces produkcji wszystkich podzespołów. Wszystkie materiały powinny pochodzić z ekologicznych gospodarstw, a proces technologiczny, któremu są poddawane musiałby wykluczać emisję – co jest praktycznie niemożliwe. Niemniej, świadomość ludzi rośnie, a producenci przykładają coraz większą wagę do bycia ekologicznym.
Kiedy polscy producenci będą w stanie wyprodukować masowy, konkurencyjny cenowo, ekologiczny mebel?
Obecnie wymienione zależności się wykluczają. Produkcja ekologicznych mebli na masową skalę wymaga w Polsce daleko idących, dynamicznych zmian mentalnych i technologicznych. Proces wdrażania ekotechnologii jest wciąż na początkowym etapie.
Jaką rolę w produkcji mebli przyszłości odegra ekologia? Jakie ekologiczne materiały mogą być wykorzystywane w przyszłości?
Jedną z innowacyjnych propozycji jest zastąpienie tradycyjnych paneli MDF, płytami wykonanymi z obierek ziemniaków. Specjaliści udowadniają, że poddane recyklingowi są cennym ekologicznie materiałem, całkowicie naturalnym oraz w 100% biodegradowalnym. Obecnie w produkcji tradycyjnych płyt jako czynnik wiążący wykorzystuje się toksyczne formaldehydy, które wykluczają możliwość recyklingu. Nowatorskie panele z poddanych recyklingowi obierek ziemniaków mogą okazać się więc bardzo dobrą, tańszą w produkcji alternatywą, co najważniejsze materiałem ekologicznym.
Idealne meble przyszłości to meble tworzone „w zgodzie z naturą”, wykonane z materiałów w pełni biodegradowalnych, których produkcja nie generuje negatywnych skutków dla środowiska naturalnego. Ale czy to naprawdę możliwe? Sądzę, że przed nami jeszcze daleka droga. Są sygnały pozytywnych zmian, ale potrzeba działań, np. wprowadzenia norm jakości dla ekologicznych mebli w Polsce.
Dziękuję za rozmowę.
ROZMAWIAŁA: Anna Szypulska
Wywiad opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 3/2020