Czy 2020 rok był impulsem do zmiany?
16 stycznia, 2021 2023-01-11 12:07Czy 2020 rok był impulsem do zmiany?

Czy 2020 rok był impulsem do zmiany?
Jeśli 2020 rok był ostrzeżeniem, które wysłała światu pandemia, to sygnał ten dotarł nie tylko do sektora kreatywnego, ale też branży meblarskiej i sektora wyposażenia wnętrz, stając się impulsem do zmian.
Odpowiedzią na globalny kryzys ekologiczny jest projektowanie wierne zasadom zrównoważonego rozwoju i właśnie takie – odpowiedzialne projekty i publikacje – przyniosły ostatnie miesiące.
Do grona firm, które wierzą w ideę odpowiedzialnego biznesu należy Nowy Styl. W obrębie najważniejszych obszarów wyznacza sobie cele, z których co dwa lata szczegółowo rozlicza się na łamach raportów zrównoważonego rozwoju. W najnowszej publikacji znajdują się rozliczenia z obietnic złożonych w latach 2016-2017 i dane na temat wdrożonych innowacji, jak również zobowiązania na lata 2020-2021.

Raport powstawał w 2020 r, a więc w cieniu pandemii, którą można potraktować jako kolejne ostrzeżenie, wysłane przez naturę do człowieka. Członkowie Zarządu Nowego Stylu osobiście zabrali głos w tej sprawie.
Uważamy, że naszą odpowiedzią na ów alert powinna być intensyfikacja polityki zrównoważonego rozwoju, która jest dokładnie o tym: ograniczeniu i przeciwdziałaniu zgubnym praktykom oraz wdrażaniu inicjatyw chroniących naszą planetę oraz jej mieszkańców. Dlatego choć wspomniane dwa lata były dla nas okresem niespotykanie dotąd intensywnej pracy, dzięki której Nowy Styl umocnił swoją rynkową pozycję lidera w branży kompleksowej aranżacji biur oraz miejsc użyteczności publicznej, staraliśmy się ze wszystkich sił, aby ani na moment nie tracić z oczu idei odpowiedzialnego biznesu – skomentował Adam Krzanowski, prezes Nowego Stylu.
Odpowiedzialne myślenie
Gdy młodym adeptom projektowania mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., zostało rzucone wyzwanie: dokonać upcyklingu materiałów użytych do stworzenia ubiegłorocznej wystawy „Natural Born” i zaprojektować z nich piękne drewnianeDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, stołyStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte, studenci skorzystali z możliwości oferowanych przez upcykling, jako formy wtórnego przetwarzania materiałów uznanych za zbędne i stworzyli produkty o wartości większej niż uprzednio wykorzystane surowce. Dokonali tego propagując w ten sposób współczesny, odpowiedzialny sposób myślenia o projektowaniu, produkcji oraz konsumpcji.

KrzesłoKrzesło – krzasło (staropol.), stołek (staropol.), stolec (staropol.); mebel do siedzenia, ruchomy, jednoosobowy, przeważnie o konstrukcji szkieletowej, z oparciem, bez poręczy, zwykle na czterech nogach. Krzesło z poręczami nazywa się fotelem. Krzesło a taboret Pod względem konstrukcyjnym jest rozwinięciem taboretu, do którego dodano oparcie. Wszystkie krzesła wykonane są głównie jako konstrukcje szkieletowe, rzadko skrzyniowe. Od XVI wieku następuje szybki i „Natural Born” stało się dla nas ogromną inspiracją, dlatego spontanicznie wraz z jego autorem oraz AHEC postanowiliśmy podjąć współpracę nad nowym projektem. Wspólnie uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie zaangażować do tego młodych, zdolnych ludzi, którzy aspirują do uzyskania statusu projektantów form użytkowych, w tym także mebli – powiedział dr inż. Adam Majewski, adiunkt Katedry Meblarstwa na Wydziale Leśnym i Technologii DrewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z liderów projektu.
Ponadto upcykling to rodzajRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś sprzeciwu wobec marnowania materiałów, który wyraża się w przywracaniu im funkcjonalnościFunkcjonalność mebla – 1) Zespół cech mebla najlepiej odpowiadających potrzebom użytkownika osiągnięty poprzez m.in. dobór materiałów, wymiarów, ergonomicznych kształtów itp. Funkcjonalność mebla jest kryterium oceny poprawności rozwiązania konstrukcyjnego i zarazem estetycznego. 2) W języku potocznym słowo „funkcjonalność” oznacza wszystkie cechy przedmiotu, urządzenia, oprogramowania itp., które definiują możliwość zapewnienia określonych potrzeb w trakcie użytkowania., a czasem w nadaniu nowego kontekstu lub formy. Dlatego postanowiliśmy wykorzystać materiał z wystawy – dodał.
TEKST: Anna Szypulska
Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2021.