Branża

JYSK chce oszczędzić 920 ton plastiku rocznie

Centrum Dystrybucji JYSK w Radomsku.

JYSK chce oszczędzić 920 ton plastiku rocznie

Sieć JYSK wprowadza plastikowe osłony, które pozwolą zaoszczędzić ponad 900 ton plastiku w ciągu roku.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Rezygnacja z górnych warstw pakowania plastikowego palet w transporcie zapewni oszczędności zarówno dla JYSK, jak i dla środowiska. Ograniczenie zużycia obejmie blisko tysiąc ton plastiku.

W ten sposób JYSK kontynuuje działania dotyczące bardziej zrównoważonego oddziaływania na otoczenie. Firma rezygnując z górnej warstwy folii plastikowej do zabezpieczania palet w transporcie, oszczędza 920 tys. kilogramów plastiku rocznie.

Zmiana została już wprowadzona w większości centrów dystrybucji JYSK, a dla folii został wdrożony kreatywny i efektywny zamiennik.

920 ton plastiku mniej

To krok w stronę bardziej zrównoważonej przyszłości JYSK. Do tej pory na wszystkich paletach umieszczaliśmy plastikową folię, ale dzięki optymalizacji procesu pakowania nie jest ona już tak często potrzebna. Dlatego w zastępstwie folii, opracowaliśmy nakładkę wielokrotnego użytku dla sklepów, które mogą jej potrzebować przy transporcie i rozładunku towaru – wyjaśnia Michael Olesen, dyrektor operacyjny ds. sprzedaży detalicznej w JYSK.

Dlaczego stosowano górną warstwę folii plastikowej? Głównym celem była ochrona produktów na palecie przed złymi warunkami atmosferycznymi. Jednak większość palet i tak trafia bezpośrednio z samochodów dostawczych do magazynów w sklepach. W rzadkich przypadkach może zaistnieć potrzeba wystawienia palet na jakiś czas na zewnątrz budynku i w tym przypadku sklepy mogą zastosować nowe osłony – nakładki wielokrotnego użytku.

Proces wprowadzenia nowego rozwiązania poprzedziły konsultacje w grupie roboczej, składającej się głównie ze sprzedawców z różnych krajów. Następnie wybrane sklepy przetestowały nowe podejście.

755 sklepów JYSK otrzymało już nowe nakładki, a dodatkowe 100 sklepów złożyło zamówienia i otrzymają je wkrótce.

Zmiana będzie miała pozytywny wpływ nie tylko na środowisko, ale przyniesie także oszczędności finansowe. Dodatkową korzyścią jest to, że nowa inicjatywa jest również bardziej efektywna dla osób pracujących w centrach dystrybucji.

ZOBACZ TAKŻE: JYSK w Galerii Północnej 300. sklepem sieci w Polsce

Dzięki temu pracownicy pakujący palety oszczędzają czas, a to zapewnia lepsze środowisko pracy, co zawsze przynosi korzyści – przekonuje Michael Olesen.