Usługowa produkcja mebli
1 lipca, 2016 2023-05-09 12:57Usługowa produkcja mebli
Usługowa produkcja mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., jest najstarszym stosowanym rozwiązaniem. W końcu zakłady były pierwszym producentem mebli, dopiero później powstały fabryki, ze swoimi standardowymi i tanimi wyrobami.
Jak powinien być zorganizowany zakład, którego przedmiotem działalności jest usługowa produkcja mebli w obecnych czasach, a jak w przyszłości? Problemem tym zajmuję się od wielu lat w swoim życiu zawodowym. I jeśli powiedziałbym Państwu, że mam jednoznaczne rozwiązanie, to nie byłaby to prawda.
Nie ma tu jedynej i słusznej drogi rozwoju zakładu produkującego usługowo mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., wg indywidualnych projektów, można jedynie spróbować sformułować zasady, które trzeba dostosować do indywidualnych przypadków. Postawmy sobie najpierw pierwsze pytanie: Czego oczekuje klient zlecający wykonanie mebli zaprojektowanych indywidualnie?
Postaram się odpowiedzieć na to pytanie w kolejności ważności poszczególnych punktów (wg mojego uznania):
- Krótkiego terminu realizacji zlecenia
- Dotrzymania ustalonego terminu realizacji
- Bezpośredniego kontaktu z osobą decyzyjną
- Pełnej szacunku obsługi
- Właściwie przygotowanej oferty z opisem i wizualizacją mebliWizualizacje mebli – powszechna graficzna metoda komputerowego tworzenia widoków mebli, a nawet całych wyposażonych wnętrz. Celem wizualizacji jest dokładne przedstawienie efektów procesu projektowego, często w postaci fotorealistycznych prezentacji: kontekstu, struktury czy konstrukcji mebla. Wizualizacja jako środek wizualny ma istotne znaczenie np. w kontekście marketingowym, ponieważ umożliwia ukazanie dowolnej liczby wariantów produktu bez konieczności ich produkcji. Wizualizacje ułatwiają klientom podejmowanie decyzji w 3D
- Wysokiej jakości produktu i gwarancji dobrego wykonania
- Umiarkowanej ceny (wcale nie najniższej).
Czym powinien dysponować producent, którego działalność to usługowa produkcja mebli? Wymieniłbym tutaj takie kwestie, jak:
- Wysoka kultura osobista własna i pracowników
- Umiejętność nawiązywania i utrzymywania z klientem relacji opartych na zaufaniu
- Dostęp do wszystkich technologii spotykanych w branży meblarskiej (przy czym nie musi ich sam mieć, może współpracować ze sprawdzonymi dostawcami tych technologii)
- Współpraca z doświadczonymi zespołamiZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa projektantów
- Pracownicy o dużych umiejętnościach stolarskich i umiejętności obsługi komputera, systemów komputerowych oraz obrabiarek sterowanych CNCCentra obróbcze sterowane numerycznie – to obrabiarki sterowane wg programu zapisanego na nośniku informacji bez możliwości ingerencji i ewentualnej zmiany programu w trakcie realizacji. Sterowanie to stosuje się do wytwarzania zdefiniowanych przedmiotów geometrycznych, tzn. takich, które podlegają opisowi cyfrowemu na bazie rysunku technicznego lub modelu CAD. Aktualnie w przemyśle dominuje system sterowania komputerowego. Komputer przechowuje w pamięci program obróbczy, którego (podobno dzisiaj jest to niemożliwe; moim zdaniem – możliwe, są to jednak pracownicy wymagający dużego szacunku we współpracy oraz właściwego wynagrodzenia)
- Systemy informatyczne CADProgramy CAD (Computer Aided Design) – komputerowe wspomaganie projektowania to podsystem komputerowo zintegrowanego wytwarzania CIM, który ogólnie mówiąc obejmuje swoim zakresem projektowanie: • konstrukcyjne wliczając modelowanie 3D, sporządzanie dokumentacji rysunkowej,• technologiczne, w tym opracowanie planów obróbki i montażu,• organizacyjne wraz z harmonogramami,• zestawienia komponentów. Dzisiejsze programy wspomagające projektowanie mebli znacznie usprawniają proces przygotowania parametrycznych modeli 3D wraz z ich niezbędnym do przygotowania oferty oraz dokumentacji technologiczno-produkcyjnej
- Zorganizowany system dostaw różnych materiałów
- Zorganizowany system funkcjonowania działań operacyjnych – sprzedaż, zaopatrzenie, technologiczne przygotowanie produkcjiTechnologiczne przygotowanie produkcji – technologiczne przygotowanie produkcji odbywa się na poziomie zarządu, a więc na szczeblu biur, oraz w oddziałach produkcyjnych czyli komórkach ruchu. Poprzedza ono zawsze proces wykonawczy i jest przeprowadzane każdorazowo przed uruchomieniem produkcji nowego asortymentu mebli. W przemyśle meblarskim nowe wzory mebli powstają w działach rozwoju produktu (dawniej takie wzory powstawały w Ośrodku Badania Rozwoju Meblarstwa oraz i produkcja, kontrola jakości
- Maszyny i urządzenia, które są przestawiane automatycznie, szybko i precyzyjnie – a więc sterowane CNC
- Dobre zespołyZespół – 1) Zmontowany zestaw podzespołów i elementów stanowiących odrębną konstrukcyjną całość, pełniący najczęściej określoną funkcję użytkową w meblu. Czym się różni w meblu zespół od podzespołu? Zespół pełni w meblu określoną funkcję użytkową. 2) W języku potocznym słowo „zespół" oznacza grupę rzeczy lub zjawisk stanowiących wyodrębnioną całość. Też: fragment urządzenia składającego się z części, mający określoną funkcję. 3) Grupa pracowników wyposażonych we właściwe narzędzia wykonujących montaże mebli u klienta.
Być może można by do tej listy wymagań dołożyć jeszcze kilka punktów – ja nie mam nic przeciwko temu.
Zwracam uwagę, że dopiero na pozycji 9. umieściłem obrabiarki i urządzenia sterowane CNC. Dlaczego? Moja odpowiedź jest następująca: widziałem wiele firm wyposażonych w najnowocześniejsze obrabiarki i urządzenia CNC, a jednak funkcjonujące niewłaściwie.
Co to znaczy „niewłaściwie”? To znaczy bez organizacji wewnętrznej, wykonujące zlecenia klientów nieterminowo, dostarczające meble o nie najwyższej jakości. Musimy sobie powiedzieć jedną zasadniczą prawdę: TO LUDZIE TWORZĄ FIRMĘ, a nie budynki i maszyny. Oczywiście ja jako doradca nie mam wpływu na bardzo wiele ww. punktów. Mogę jedynie zwracać na te aspekty uwagę. Stąd w niniejszym artykule skoncentruję się na tym, w czym mogę pomóc.
Usługowa produkcja mebli a właściwy system informatyczny
Ogólnie mówiąc w zakładach usługowej produkcji mebli mamy do czynienia z dwoma rodzajami zleceń. Pierwszy rodzajRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś to zlecenia raczej mebli o typowej konstrukcji o niestandardowych wymiarach i wymagających różnorodnych materiałów i okućOkucia – konstrukcja, funkcjonalność, estetyka czy standard mebla zależą w znacznej mierze od tego, w jakie okucia zostanie wyposażony. Z tego względu okucia oraz akcesoria muszą spełniać wiele zróżnicowanych wymagań w kontekście bezpieczeństwa użytkowania – przenosić duże obciążenia, być niezawodne i trwałe oraz estetyczne. Okucia często stanowią ozdobę mebli. Jakie są rodzaje okuć? Najogólniej okucia można podzielić na: • okucia. Drugi rodzajRodzaj (genus) – 1) Jednostka taksonomiczna (systematyczna) w obrębie rodziny obejmująca grupę spokrewnionych gatunków o niektórych cechach wspólnych lub zbliżonych. Nazwa rodzajowa jest pierwszą z nazw łacińskich w binominalnej nomenklaturze. 2) Nazwa surowca drzewnego utworzona zgodnie z botaniczną nazwą gatunku lub rodzaju drzewa, z którego pochodzi. 3) W języku potocznym słowo „rodzaj" oznacza odmianę czegoś, wyróżnioną ze względu na jakieś – to meble całkowicie o niestandardowych konstrukcjach, wymagające dostępu do różnych technologii występujących w branży meblarskiej.
Pierwszy rodzaj dotyczy produktów mniej marżowych i prostszych. Krótko mówiąc są to np. meble kuchenne, których korpusyKorpus – 1) Podzespół składający się najczęściej z konstrukcyjnie związanych ścian bocznych, wieńców lub spodu i wierzchu oraz ściany tylnej, stanowiący konstrukcję nośną mebla lub zespołu o konstrukcji skrzyniowej. 2) Rodzaj obudowy narzędzia bądź maszyny (np. korpus głowicy noża do głowic frezowych, korpus obrabiarki do drewna). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. wykonywane są z płyty wiórowejPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość laminowanej z frontamiFront meblowy – 1) element / podzespół, który stanowi zewnętrzne ograniczenie konstrukcji mebla. Jest najczęściej tym, co użytkownik widzi bezpośrednio, zatem składają się na niego powierzchnie frontowe. Bardzo często decyduje o finalnym efekcie estetycznym mebli, np. w przypadku mebli kuchennych. Fronty to najczęściej takie elementy / podzespoły (konstrukcja ramowo-płycinowa), jak drzwi czy czoła szuflad. Z czego wykonane są fronty? Mogą oklejanymi folią PCV, lakierowanymi lub drewnianymiDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, z wykorzystaniem specjalistycznego wyposażenia.
Dla przygotowania ww. zlecenia sensowne jest wykorzystanie informatycznego oprogramowania będącego w zasadzie konfiguratorem. Program ten ma gotową bibliotekęBiblioteka (z łac.) – 1) Szafa biblioteczna, librarium (łac); mebel skrzyniowy przeznaczony do przechowywania książek, czasami do ekspozycji drobnych przedmiotów. Pokrewne bibliotekom są kabinety, serwantki. Meble do przechowywania książek W starożytności i średniowieczu występowała w postaci szafy dwuskrzydłowej lub półki, umieszczanych we wnękach ściennych (armaria). Do przechowywania książek służyły w tym czasie również skrzynie i kufry. Dla średniowiecza charakterystyczne były konstrukcji szafekSzafka – zespół spełniający funkcję pojemnika w meblach skrzyniowych i meblach szkieletowych, np. szafka biurka, szafka sekretarzyka (w regale) itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia., dla których należy zdefiniować wymiary, materiały i okuciaOkucia – konstrukcja, funkcjonalność, estetyka czy standard mebla zależą w znacznej mierze od tego, w jakie okucia zostanie wyposażony. Z tego względu okucia oraz akcesoria muszą spełniać wiele zróżnicowanych wymagań w kontekście bezpieczeństwa użytkowania – przenosić duże obciążenia, być niezawodne i trwałe oraz estetyczne. Okucia często stanowią ozdobę mebli. Jakie są rodzaje okuć? Najogólniej okucia można podzielić na: • okucia. W ten oto szybki sposób powstanie konstrukcja meblaMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, którą można przedstawić klientowi w wymiarze 3D jako pojedynczy lub zestawić jako kompozycję.
Dlaczego tego typu konfigurator? Jest niedrogi w zakupie, można się szybko nauczyć jego stosowania, wykonanie oferty dla klienta i dokumentacji technologiczno-produkcyjnej jest bardzo szybkie, a czas to koszt. Konfigurator bez problemu wykona nam automatycznie kalkulację materiałową, napisze programy CAM na centrum obróbcze lub wiertarkęWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. CNC oraz we współpracy z programem optymalizacji cięcia płytyPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość napisze program na pilarkę lub centrum CNC nestingNesting (ang. Nested Based Manufacturing lub NBM) – technologia wykorzystywana w ramach obróbki wstępnej procesu produkcji elementów. W odróżnieniu od stosowania pilarek panelowych lub tradycyjnych pilarek formatowych, dzielenie materiału odbywa się na stole roboczym jednego centrum obróbkowego CNC przy użyciu narzędzi frezarskich, tzw. frezów tnących, najczęściej diamentowych. Na czym polega nesting? Arkusze płyt (najczęściej płyta wiórowa laminowana i surowa, płyta dla cięcia formatek meblowych.
Dla drugiego rodzaju produktów (meble całkowicie o niestandardowych konstrukcjach, wymagające dostępu do różnych technologii występujących w branży meblarskiej) niezbędne jest posiadanie profesjonalnego programu CAD-CAM, tak aby móc opracować własną konstrukcję mebla lub mebli i na tej podstawiePodstawa – 1) Zespół lub podzespół spełniający funkcję nośną dla mebla lub zespołu. 2) W języku potocznym słowo „podstawa" oznacza zasadę, podwalinę czegoś. 3) Też: w odniesieniu do zgodności czegoś z czymś - w oparciu o coś, zgodnie z czymś, na mocy czegoś, w wykorzystaniem czegoś itp. Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia. przygotować ofertę, a następnie po otrzymaniu zlecenia dokumentację technologiczno-produkcyjną obejmującą swoim zakresem kalkulację materiałową, listę materiałów, optymalizację cięcia płyty, rysunki elementówElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne (konieczne), rozstrzelony rysunek mebla plus programu CAM. Przygotowanie oferty i następnie dokumentacji wymaga już więcej czasu.
Zdaję sobie z tego sprawę, że wnikliwie czytający ten artykuł czytelnik zapyta: a co z pracochłonnością?
W przypadku produktów pierwszego rodzaju – mamy do czynienie z technologią raczej standardową, stąd są tu dwie metody. Pierwsza bazująca na doświadczeniu osoby kalkulującej (materiały x wskaźnik). Druga wymagająca określenia minutowego kosztu stanowiska i jego wydajności plus narzuty.
W przypadku produktów drugiego rodzaju sytuacja jest bardziej skomplikowana, stąd w fazie składania oferty opierałbym się na wskaźniku wynikającym z wcześniejszego doświadczenia, a dopiero po otrzymaniu zamówienia dążyłbym do znormalizowania poszczególnych operacji technologicznych w oparciuOparcie – 1) zespół lub podzespół tapicerowany lub nietapicerowany służący do podparcia pleców użytkownika. Jeśli oparcie jest tapicerowane to najczęściej zbudowane jest z kilku warstw tapicerskich: warstwy podtrzymującej, warstwy sprężystej lub warstwy sprężynującej, warstwy wyściełającej oraz warstwy pokryciowej. 2) W języku potocznym słowo oparcie oznacza to, na czym się ktoś lub coś opiera. 3) Też: osoba, na którą można liczyć. o koszty i wydajności poszczególnych stanowisk, a w przypadku całkowicie nietypowych operacji – na założeniach. Dla tego rodzaju wyrobów marża powinna być na tyle wysoka, że ryzyko ewentualnego błędu nieznacznie by ją obniżało.
Usługowa produkcja mebli a funkcjonowanie działów operacyjnych
W zakładzie, w którym z ciągu jednego dnia realizowanych jest kilka zleceń produkcyjnych konieczne jest posiadanie systemu informatycznego, który co najmniej będzie koordynował i integrował pracę działów: sprzedaży, zaopatrzenia, technologicznego przygotowania produkcjiTechnologiczne przygotowanie produkcji – technologiczne przygotowanie produkcji odbywa się na poziomie zarządu, a więc na szczeblu biur, oraz w oddziałach produkcyjnych czyli komórkach ruchu. Poprzedza ono zawsze proces wykonawczy i jest przeprowadzane każdorazowo przed uruchomieniem produkcji nowego asortymentu mebli. W przemyśle meblarskim nowe wzory mebli powstają w działach rozwoju produktu (dawniej takie wzory powstawały w Ośrodku Badania Rozwoju Meblarstwa oraz, oraz co najmniej kontroli realizacji zleceń produkcyjnych. W przypadku mniejszych zakładów realizujących 2-3 zlecenia w tygodniu możliwa jest jeszcze kontrola ludzka albo prosty system kontroli materiałów i realizacji zleceń na poszczególnych stanowiskach lub buforach między stanowiskami.
Szybki dostęp do informacji na temat realizacji zlecenia produkcyjnego jest bardzo istotnym elementemElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne dla terminowego jego wykonania. Dla systemu produkcji widziałbym tu dwie propozycje:
- Realizuję każde zlecenia w całości i następnie zaczynami następne. Zaletą tego systemu jest duża pewność co do realizacji całego zlecenia oraz wyeliminowanie tzw. kompletacji elementów przed montażem lub wysyłką. Wadą – zmniejszona wydajność materiałowa o 2-3 % i nieco mniejsza wydajność obrabiarek i urządzeń wynikające z bardzo częstego ich przestawiania.
- Łączę zlecenia klientów, tak aby wydłużyć serię. Uzyskujemy nieco większą wydajność materiałową oraz wydajności maszyn i urządzeń. Natomiast wzrasta mi pracochłonność związana z koniecznością kompletacji elementów przed montażem lub wysyłką.
Usługowa produkcja mebli a szybkie i precyzyjne przestawiane urządzeń
W zasadzie odpowiedź jest prosta – oczywiście obrabiarki i urządzenia sterowane CNC. W usługowej produkcji mebli wydajność za wszelką cenę nie ma takiego znaczenia jak możliwości technologicznego wykonania. Technika CNC daje nam bardzo dużą dokładność wymiarową elementów niezależną od obsługi, szybkie czasy przestawiania, wysoką i powtarzalną jakość elementów, szczególnie w przypadku okleiniarkiAutomatyczna okleiniarka – obrabiarka służąca do oklejania zarówno powierzchni płaskich, jak i elementów krzywoliniowych. Ta maszyna powoduje że, powierzchnie mebli stają się gładkie i estetyczne. Tego typu obrabiarki pozwalają na automatyczne nakładanie kleju w kierunku posuwu, frezowanie wstępne i obcinanie, polerowanie, jak również cyklinowanie obrabianego materiału, dzięki czemu można wyeliminować inne pojedyncze maszyny wykonujące wyżej wymienione czynności. Zastosowanie znajdują głównie wąskich płaszczyzn.
Pilarka panelowa
Co nam z pilarki panelowej wyposażonej w sterowanie CNC, kiedy optymalizacja cięcia płytPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość wykonywana jest przez pracownika obsługującego ręcznie na klawiaturze, a pilarka w tym czasie po prostu nie pracuje. Przyjmijmy, że czas wprowadzania danych do komputera pilarki to 10 minut, a liczba wprowadzanych programów – 20 na zmianę. W takim układzie pilarka pracuje tylko 280 minut na pełen czas zmiany 480 minut. A wystarczy, że program optymalizacji cięcia powstanie automatycznie w biurze i zostanie przesłany siecią informatyczną bezpośrednio do sterowania pilarki wraz z listą zleceń, a czas przestawienia na nowy program skróci się np. do 1 minuty.
Istotnym elementem jest również dysponowanie programem optymalizacji cięcia płyty z tzw. modułem gospodarowania resztkami płyt. W jednostkowej produkcji zawsze powstaje bardzo dużo resztek płyt, które powinny być w przyszłych zleceniach brane pod uwagę.
Centrum obróbcze CNC nesting
Od czasu kiedy urządzenia te produkowane są w Polsce i ich poziom techniczny jest porównywalny z techniczną propozycją firm zachodnich rozwiązanie to od strony inwestycyjnej nie jest już ograniczone barierą cenową.
Co nam daje nesting? Nie mamy ograniczenia, tak jak w przypadku pilarki, wynikającego z konieczności cięcia płyty na pasy. Jest więc o wiele większa elastyczność cięcia formatek o różnych wymiarach bez ograniczeń, wyeliminowany zostaje tzw. banan (nie ma pasów), istnieje dodatkowa możliwość wykonywania wierceń pionowych. Wadą jest cena frezu diamentowego oraz jego żywotność – maks. 12 tys. mb rzazuRzaz – sznit (niem. Schnitt). 1) Szczelina powstała po przecięciu drewna piłą. Jest ona nieco szersza od grubości piły ze względu na rozwarcie jej zębów. Ślady piłowania ręczną piłą (tzw. rysy) są często widoczne w dawnych meblach i mogą być czasami pomocniczym kryterium do datowania mebli. Szczelina w przeciętym kamieniu nazywa się przepiłem. 2) (staropol.) karb , nacięcie. Źródło: Grzeluk (może jednak być mniejsza w przypadku piasku w płycie wiórowejPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość), większa strata na rzazieRzaz – sznit (niem. Schnitt). 1) Szczelina powstała po przecięciu drewna piłą. Jest ona nieco szersza od grubości piły ze względu na rozwarcie jej zębów. Ślady piłowania ręczną piłą (tzw. rysy) są często widoczne w dawnych meblach i mogą być czasami pomocniczym kryterium do datowania mebli. Szczelina w przeciętym kamieniu nazywa się przepiłem. 2) (staropol.) karb , nacięcie. Źródło: Grzeluk (18 mm zamiast 3,4 mm). Z drugiej strony są większe możliwości technologiczne oraz bardzo duża dokładność elementów meblowych.
Moim zdaniem metoda cięcia nesting bardziej nadaje się do systemu produkcji mebli przy realizacji osobnych zleceń.
Problem optymalizacji – tak jak w pilarce.
Okleiniarka wąskich płaszczyzn
Co nam z okleiniarki wąskich płaszczyzn, w której zmiana grubości obrzeżaObrzeże meblowe – 1) element służący do wykończenia i zabezpieczenia płyt z tworzyw drewnopochodnych, wpływa głównie na estetykę mebla oraz jego funkcjonalność. Obrzeża wykorzystywane są do zabezpieczenia wąskich płaszczyzn elementów meblowych, płyt roboczych (blatów) i parapetów, powinno być zatem szczególnie odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ważny jest dobór odpowiedniego materiału, z którego wykonane jest obrzeże, np. ABS, PVC itp. Obrzeża występują wymaga przestawiania bardzo wielu oprzyrządowań i agregatów: liniał, wstępne frezowanie, strefa docisku, prowadzenie obrzeża na wysokość, wymiana obrzeża, agregat profilowego frezowania wzdłużnych krawędzi, agregat kopiowania naroży, cyklina profilowa? Zmiana ustawienia oraz wykonanie próbnych elementów to jest dla okleiniarki jednostronnej min. 15 minut x 10 przestawień na zmianę, czyli 150 minut.
Stosując okleiniarkęAutomatyczna okleiniarka – obrabiarka służąca do oklejania zarówno powierzchni płaskich, jak i elementów krzywoliniowych. Ta maszyna powoduje że, powierzchnie mebli stają się gładkie i estetyczne. Tego typu obrabiarki pozwalają na automatyczne nakładanie kleju w kierunku posuwu, frezowanie wstępne i obcinanie, polerowanie, jak również cyklinowanie obrabianego materiału, dzięki czemu można wyeliminować inne pojedyncze maszyny wykonujące wyżej wymienione czynności. Zastosowanie znajdują głównie ze sterowaniem CNC wystarczy jedynie zmierzyć grubość obrzeża, a reszta przestawia się automatycznie. Czas przestawiania maks. 1 minuta, czyli tylko 15 minut dla 15 przestawień. Przy dobrze ustawionej maszynie nie ma konieczności wykonywania próbnych elementów.
Wiertarka CNC lub centrum obróbcze CNC
Dla produkcji usługowej mebli, szczególnie kiedy zamiast pilarki miałoby się do dyspozycji centrum CNC nesting, proponowałbym wiertarkę pionową zamiast centrum obróbczego. W przypadku centrum obróbczego dla każdej zmiany wymiaru elementuElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne trzeba zmieniać ustawienie belek stołuStół – 1) Stolica (staropol.); mebel o konstrukcji szkieletowej lub konstrukcji skrzyniowej, składający się z części wierzchniej (płyty roboczej) i podstawy, o różnorodnej konstrukcji i rozwiązaniach plastycznych, wykonywany z różnych materiałów (drewno, kamień, metal, szkło, tworzywa sztuczne), o szerokim zastosowaniu (m.in. do pracy). Jak powstał stół? Występuje w wielu typach i odmianach. Do pierwszych form przedstolarskich zalicza się m.in. ścięte i ssawek, a to zawsze jest ok. 3-5 minut. W przypadku wiertarkiWiertarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCW, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym wiertarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. jest to tylko czas wyboru programu obróbczego w komputerze.
Najlepszą propozycją są tu wiertarki pionowe – niedrogie od strony inwestycyjnej. Sugerowałbym jednak, aby elementElement mebla – 1) Pojedynczy, podstawowy składnik konstrukcji mebla. Może być wykonany z jednego materiału lub z kilku różnych materiałów trwale ze sobą połączonych. Łączenie materiałów może prowadzić do uzyskania po stosownej obróbce elementu w postaci bryły (np. klejenie warstwowe) lub elementu w formie warstwowej z pustymi przestrzeniami (np. płyta komórkowa). Zazwyczaj do uzyskania elementu wymagane jest pełne spektrum produkcyjne był mocowany na dwóch zaciskach.
Oczywiście dla bardziej skomplikowanych układów technologicznych polecałbym pilarki stolarskie z wychylną piłą ustawiane za pomocą osi NC, podobnie frezarkiFrezarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCF, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym frezarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. dolnowrzecionowe, strugarkiStrugarki – są to obrabiarki do drewna o oznaczeniu DCH, które stanowią wyposażenie techniczne zakładów przemysłu drzewnego i pracują wyłącznie narzędziami o działaniu tnącym. Należą do grupy tzw. obrabiarek stałych, a więc takich maszyn, które ustawia się na fundamentach lub mocuje na ścianach budynku. Obrabiarki stałe do drewna – w tym strugarki – dzieli się na grupy, podgrupy i typy. czterostronne, pilarki poprzeczne optymalizujące itd.
Problemów z właściwą organizacją zakładu usługowej produkcji mebli jest jeszcze bardzo wiele. Wspomnę tylko o takich kwestiach, jak m.in.: organizacja każdego stanowiska obróbczego, okleiniarka z powrotem czy bez?, jaki transport wewnętrzny dla elementów meblowych, a jaki dla płyt?, jak zorganizować magazyn resztek płyt?, jak zorganizować bufory i ustawić maszyny?, co z odpylaniem?, jakie przyjąć wielkości wydajności poszczególnych obrabiarek i urządzeń?
Te problemy są często rozwiązywane we współpracy klientów z takim doradcą jak ja.
TEKST: mgr inż. Piotr Domański
Autor pracował m.in. w Fabryce Mebli Famos, Warexpo, CHZ Polimex-Cekop, Furnel Interantional Ltd., Stolbudzie Warszawa, Nowym Stylu i IMA Polska (w tej ostatniej firmie w latach 2005-2014 był prezesem Zarządu). Od 2014 r. prowadzi własną firmę konsultingową dla branży meblarskiej.
Artykuł został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 6-7/2016