Branża

Jaki jest sens pracy projektanta?

WITAMINA D: Gosia Knobloch i Igor Wiktorowicz.

Jaki jest sens pracy projektanta?

Gosia Knobloch i Igor Wiktorowicz z Witamina D Projekt zadają pytania o sens pracy projektanta i powoływania do życia nowych dóbr.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Od kiedy zostaliśmy rodzicami kwestie społecznej odpowiedzialności jeszcze silniej oddziałują na nas jako projektantów. Co zostawimy kolejnemu pokoleniu? W jakim świecie będzie żył nasz syn? W jaki sposób i czy w ogóle jako projektanci możemy na to wpływać? Rodzą się wątpliwości i kolejne pytania o sens pracy projektanta i sens powoływania do życia wciąż nowych dóbr.

Trudno sobie wyobrazić, że nagle wszyscy przestawimy się na tryb minimalisty, ale są drogi, które mogą zainspirować do ograniczania i bardziej świadomej konsumpcji. Przy tworzeniu nowej kolekcji postawiliśmy właśnie na ograniczanie i myślenie cyrkularne. Kolekcja MR WOO to: trwałość, szlachetne, naturalne materiały, minimum formy, skala produkcji rzemieślniczej, wytwórstwo lokalne u zaprzyjaźnionych wykonawców. Postawiliśmy również na prostotę konstrukcji, co pozwala na łatwy montaż i demontaż elementów mebli, a co za tym idzie, łatwą regenerację produktu. Dodatkowo wełna z jakiej korzystamy pochodzi z recyklingu. Aż 70% włókien to przetworzone odpady, a jednak udało się uzyskać szlachetną i spełniającą wymogi techniczne tkaninę tapicerską.

ZOBACZ TAKŻE: Stawiamy czoła wyzwaniom

Jako projektanci z uważnością i wrażliwością przyglądamy się też procesowi produkcji. Zauważyliśmy, że przy produkcji tapicerskiej zostaje piękny odpad: skrawki szlachetnej wełny. Jesteśmy na etapie szukania możliwości wykorzystania tych odpadów. Wykonaliśmy już prototyp stołka MR WOO lesswaste, uszytego z odpadów z produkcji. Powstają również makaty – kolaże z tych właśnie resztek.

Mamy świadomość, że naszymi skromnymi działaniami nie zmienimy świata, ale możemy zwrócić uwagę, uwrażliwiać i inspirować.

Opinia została opublikowana w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2023