Branża

Hospicja: tu też jest życie

Lada recepcyjna firmy Tobo w Hospicjum Proroka Eliasza w Makówce.

Hospicja: tu też jest życie

Niektóre z hospicjów funkcjonują w domach, inne planują budowę nowych obiektów. Nowe hospicja organizują wyposażenie. Potrzeby są różne, a branża może pomóc je zaspokoić.

Fundacja Warszawskie Hospicjum dla Dzieci prowadzi hospicjum domowe dla dzieci. Beata Biały wyjaśniła, że oznacza to, że pacjenci przebywają w rodzinnych domach, a personel hospicja dojeżdża do nich na wizyty. W związku z tym nie mamy właściwie żadnych potrzeb w zakresie mebli czy materiałów budowlanych, choć mogą się one pojawiać sporadycznie, np. w sytuacji, gdy któraś z rodzin będących pod naszą opieką wymaga pomocy socjalnej w postaci remontu domu czy mieszkania w celu dostosowania go do potrze nieuleczalnie chorego dziecka. Nasi darczyńcy, zarówno prywatni, jak i instytucjonalni, wspierają nas darowiznami finansowymi, przekazując pieniądze na nasze cele statutowe. Ta forma pomocy pozwala nam elastycznie kierować środki tam, gdzie w danym momencie są największe potrzeby – powiedziała.

Pozostałe pytane hospicja to jednostki stacjonarne. Jakie mają potrzeby?

Czy branża pomaga?

Katarzyna Bieniasz z Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium” powiedziała, że hospicjum na przełomie kilku ostatnich lat otrzymało dwie kanapy oraz dwie komody z dwóch różnych źródeł. Kiedy zwracamy się do firm z prośbą o wsparcie na ogół nasze zapytania zostają bez odpowiedzi – zaznaczyła. 

Bożena Niemczynowicz, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach  powiedziała, że jeszcze żadna firma z branży wyposażenia wnętrz nie wsparła placówki. Grażyna Zięba, dyrektor Hospicjum św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie poinformowała, że nie doświadczyli wsparcia przez firmę z branży meblarskiej lub wyposażenia wnętrz.

Marian Nadziejko z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Praktyki Medyczne Marian Nadziejko w Braniewie powiedział: Z informacji jakie posiadam nigdy nie spotkałem się ze wsparciem na szerszą skale hospicjów przez branżę meblarską. Zdarzały się wsparcia konkretnych jednostek przez niektórych producentów mebli, ale większej akcji nigdy nie było.

Hospicja: jakie są potrzeby?

Katarzyna Bieniasz  z Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego Palium poinformowała, że hospicjum na chwile obecną ma ogromne potrzeby. Jesteśmy stowarzyszeniem, które prowadzi Hospicjum i ciężko nam pozyskać środki na wyposażenie. Najbardziej na chwilę obecną potrzebujemy wymiany łóżek dla naszych pacjentów. Specjalistyczne łóżka do opieki długoterminowej mają już ponad 10 a nawet 15 lat, są uszkodzone, przez co pielęgnacja, opieka czy rehabilitacja chorych jest dla nas wyzwaniem – powiedziała.

Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne Palium funkcjonuje w dzierżawionych pomieszczeniach Szpitala Miejskiego w Olsztynie.
Olsztyńskie Stowarzyszenie Hospicyjne Palium funkcjonuje w dzierżawionych pomieszczeniach Szpitala Miejskiego w Olsztynie.

Czy wcześniej branża meblarska pomagała? Dzięki uprzejmości firmy Teknos, która ponad dwa lata temu przekazała Hospicjum farby udało nam się za pomocą wolontariuszy z ZP odmalować większość sal chorych – powiedziała Pani Katarzyna. – Specyfika naszej placówki wymaga jednak regularnego malowania pomieszczeń, na co nie możemy sobie pozwolić ponieważ brakuje nam środków – dodała.

Na pytanie, czy istnieją potrzeby, które mogłaby zaspokoić branża meblarska, odpowiedziała: Tak, potrzebujemy mebli, farb. Podłóg na chwilę obecną nie, ale jak w przyszłości uda nam się pozyskać funduszę na budowę nowego Hospicjum (mamy już teren, projekt i pozwolenie na budowę – brakuje nam najważniejszego – środków finansowych na wybudowanie placówki) to podłogi też będą nam potrzebne.

Hospicja: co jest potrzebne?

  • szafy
  • regały
  • komody
  • krzesła
  • łóżka na pilota
  • farby
  • gips
  • kanapy/sofy
  • stoły i krzesła

Bożena Niemczynowicz, dyrektor Hospicjum Miłosierdzia Bożego w Gliwicach powiedziała, że potrzeby są spore. My akurat jesteśmy w trakcie rozbudowy i przebudowy naszego hospicjum, i wsparcie (czyli meble, podłogi i farby) byłoby naprawdę mile widziane – zaznaczyła.

Hospicja potrzebują wszystkiego

Grażyna Zięba, z hospicjum w Koszalinie wymieniła konkrety: szafy, szafki, regały, komody, krzesła, farby, gips, kanapa do pokoju socjalnego, kanapy/sofy do pokoju pobytu dziennego, stół i krzesła do pokoju pobytu dziennego.

Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.
Hospicjum im. św. Maksymiliana Kolbego w Koszalinie.

Karolina Chojka-Bartoszko, dyrektor ds. strategii i rozwoju Fundacji Hospicjum Onkologicznego św. Krzysztofa w Warszawie poinformowała: Próbowaliśmy ostatnio pozyskać darowiznę np. w formie drzwi i wszelkiego doposażenia. Nie zawsze z pozytywnym rezultatem. Poszukiwałam firmy, która przygotuje na potrzeby hospicjum domowego szklane drzwi – nie byli zainteresowani. Udało nam się pozyskać drzwi drewniane do dyżurki w hospicjum stacjonarnym i wykładzinę z atestem medycznym.

Wiedząc że jest to trudny obszar do przebrnięcia – organizowaliśmy dedykowane zbiórki crowdfundingowe pozyskując w ten sposób środki na pokrycie kosztów zabudowy – u nas ostatnio była do zabudowa celem zwolnienia magazynu i jego powierzchni na środki higieniczne. W zabudowie (kilka zamykanych szaf) umieściliśmy artykuły bieliźniane: pościele, kołdry koce itp. – dodała.

ZOBACZ TAKŻE: Domy Pomocy Społecznej

Zapytana o potrzeby odpowiedziała: Potrzeby mamy nieustannie. Obecnie marzymy o profesjonalnej zabudowie meblowej w dyżurce naszego hospicjum, jest to spora powierzchnia i spory koszt, więc potrzeby nadal są. Co do farb – takie darowizny udaje nam się pozyskać, ale to też zależy m.in. od ilości jakiej potrzebujemy, podłoża jakie potrzebujemy pomalować itp. Podsumowując – najczęściej staramy się pozyskać środki finansowe na pokrycie celu odnoszącego się do zakupu mebli, zabudowy, doposażenia naszej placówki bo wiemy jak trudne jest pozyskanie takiej darowizny.

Potrzebne są także meble

Marian Nadziejko z Braniewa zaznaczył, że w jednostkach stacjonarnych potrzebne są wszystkie meble: zarówno szafy, stoliki, biurka , natomiast w opiece domowej najbardziej są potrzebne łóżka, takie na pilota dla polepszenia komfortu pacjenta i pomoc personelowi i rodzinie.

Mariusz Pająk, prezes Hospicjum Domowego dla Dzieci i Dorosłych im. św. Franciszka z Asyżu napisał: Nasze hospicjum domowe prowadzę na zasadzie pełnego wolontariatu, czyli wszyscy pracujemy w innych miejscach, a po pracy udzielamy się w hospicjum pomagając chorym dzieciom i dorosłym. Miasto jako właściciel lokali zmieniło nam siedzibę biura, tak więc nie ukrywam meble biurowe by się przydały. Ponieważ mamy takie różne zbierane, jak od kogoś dostaniemy darowiznę.

Paweł Ryta, kierownik ds. marketing i kierownik biura prasowego Fundacji Hospicyjnej poinformował, że właśnie zbierają fundusze na nasze zakończenie budowy nowego budynku. Z tego powodu, że inflacja dopadła każda branże aktualnie z założonych pieniędzy nie jesteśmy wstanie dokończyć budowy – zbiórka na siepomaga – powiedział.

Obiekt prowadzony przez Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.
Obiekt prowadzony przez Fundację Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie.

Dodał również: Marzymy o tym, na początek wejdą pewnie starsze meble, rzeczy a nowe pojawią się gdy znajdą się ludzie dobrego serc. Choć nowy rozdział powinien rozpocząć się nowa siłą, nowym wszystkim i pewnie jak zawsze zbierzemy siłę, aby na to zbierać fundusze, pisać miliony e-maili do firm i organizacji.

Dostaliśmy też informację z Przychodni Lekarskiej im. Marii Orlikowskiej-Płaczek w Starogardzie Gdańskim , gdzie jest wyznaczony gabinet dla lekarzy i Pań pielęgniarek. Potrzebne byłoby biurko, szafki, szafa, półki, nowy kolor ścian.

TEKST: Diana Nachiło

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 9/2022