Branża

Domy Pomocy Społecznej

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej w Krakowie.

Domy Pomocy Społecznej

Na Domy Pomocy Społecznej, rehabilitację i aktywizację, mogą liczyć osoby starsze i niepełnosprawne. Do tego potrzebne jest przyjazne otoczenie, które pomoże stworzyć meble i wyposażenie wnętrz. Można w tym pomóc.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ograniczone możliwości finansowania nie są proporcjonalne do potrzeb placówek, również w zakresie wyposażenia. Można wspomóc ich funkcjonowanie dostarczając meble, których Domy Pomocy Społecznej potrzebują. O potrzebach w tym zakresie mówią przedstawiciele ośrodków.

Można okazać wsparcie

Misją Domu Pomocy Społecznej w Białymstoku przy ul. Świerkowej 9 jest świadczenie całodobowych, profesjonalnych usług opiekuńczych i wspomagających na rzecz 188 osób przewlekle somatycznie chorych stosownie do ich indywidualnych potrzeb i możliwości. Nadzór nad działalnością placówki sprawuje Prezydent Miasta Białegostoku.

Obecna sytuacja geopolityczna spowodowała po stronie domów pomocy społecznej oraz jednostek samorządu terytorialnego zwiększenie wydatków, które nie były przewidziane w budżetach tych jednostek. Kwestia dodatkowego zapotrzebowania na środki finansowe jawi się jako jedna z najistotniejszych konsekwencji stanu epidemicznego i wybuchu wojny w Ukrainie – powiedział Karol Kossakowski.

Alternatywne źródła pozyskiwania środków finansowych umożliwia Stowarzyszenie „Dobrze Być Razem” funkcjonujące przy Domu i wspierające jego zadania statutowe. W ciągu 9 lat działalności zrealizowano projekty w zakresie aktywizacji i rehabilitacji mieszkańców, osób starszych i niepełnosprawnych. Doposażono sale rehabilitacyjne, świetlice i pracownie terapeutyczne. Dom i Stowarzyszenie pozyskują darczyńców, partnerów biznesowych i osoby prywatne, które wspierają finansowo i rzeczowo mieszkańców Domu. Dodatkowo, Stowarzyszenie ma status organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu po raz pierwszy w 2022 r. miało możliwość otrzymania środków z 1% podatku.

Czego potrzebują Domy Pomocy Społecznej?

Ciągle oczekujemy na przekazane przez podatników darowizny. Mimo to sytuacja jest wyjątkowo trudna – powiedział Karol Kossakowski. Dotychczas nie zdarzyło się, aby firmy darowały placówce meble. Każdy z 96 pokoi mieszkalnych wyposażony jest w łóżko lub tapczan, szafy ubraniowe, szafki nocne, stoliki i krzesła.

Domy Pomocy Społecznej potrzebują:

  • łóżek rehabilitacyjnych
  • szafek przyłóżkowych
  • stolików
  • dużych szaf na ubrania
  • sof
  • meblościanek
  • blatów kuchennych
  • krzeseł
  • materacy
  • mebli do ogrodu

Meble użytkowane przez osoby starsze, często nieporadne i zniedołężniałe, poruszające się na wózkach inwalidzkich, za pomocą chodzików, ulegają większemu zużyciu i szybciej niszczeją. Dlatego potrzeby placówki są dość wysokie. Część mebli mieszkańców, zwłaszcza szafek przyłóżkowych, półek i szaf  oraz krzeseł należałoby wymienić na nowe. Ograniczone możliwości finansowe Domu – wzrost kosztów żywienia i opłat za media uniemożliwiają wygospodarowanie środków finansowych. Zwiększenie budżetu Domu w obecnej sytuacji geopolitycznej wydaje się niemożliwe. Samorząd robi co może, ale również znajduje się w wyjątkowo trudnej sytuacji. Biorąc powyższe pod uwagę, Dom i działające przy nim Stowarzyszenie zwraca się z prośbą o wsparcie mieszkańców, osób starszych, przewlekle somatycznie chorych i niepełnosprawnych w doposażeniu pokoi w meble funkcjonalne, wygodne co pozytywnie wpłynie na komfort ich życia – zaznaczył Karol Kossakowski.

Siostra Lucyna Bielaszka z jednego z Domów Pomocy Społecznej we Wrocławiu powiedziała, że firmy z branży meblarskiej nie wspierały placówki. Chyba, że jest to forma udzielonego rabatu, przy zakupie większej ilości sprzętu. Dzisiaj największe zapotrzebowanie jest na: łóżka rehabilitacyjne, szafki przyłóżkowe, stoliki, duże szafy na ubrania – zaznaczyła siostra Lucyna.

Domy Pomocy Społecznej: to jest potrzebne

Piotr Bochonko, kierownik Małopolskiego Domu Pomocy Społecznej „Na Farmie Życia” w Więckowicach zaznaczył: Jeśli chodzi o potrzeby to wyposażenie wnętrz to sprzęt, na który zawsze brakuje środków, gdyż są inne potrzeby. Zwykle bazujemy na zbiórkach od osób prywatnych, często darowiznach od osób zaprzyjaźnionych i za to kupujemy meble. W chwili obecnej, po czasie epidemii, nie mogliśmy liczyć na zbyt duże wsparcie stąd potrzeby są liczne. Są to zarówno meble do pokoju dziennego – sofy, meblościanki, blaty kuchenne, krzesła (one najczęściej ulegają zniszczeniu), fotele, jak i wyposażenie sypialni – fotele, materace, stoliki kawowe. Również meble zewnętrzne na taras i do ogrodu.

ZOBACZ TAKŻE: Hospicja: tu też jest życie

Ewa Gładysz Kulka, dyrektor Regionalnego Centrum Rehabilitacji i Pomocy Społecznej w Borzęcinie poinformowała, że placówka nie otrzymała jakiegokolwiek wsparcia ze strony branży meblarskiej. Wśród aktualnych potrzeb w zakresie mebli i wyposażenia wnętrz jest zwiększenie bazy łóżek specjalistycznych dla podopiecznych, wymiana sof i foteli w salach terapii i na holach głównych, zmiana wystroju okien (firany, zasłony), ale także obrusy, wyposażenie ośrodka w profesjonalne fotele do masażu czy doposażenie pracowni terapeutycznych w regały i półki. W zakresie naszych potrzeb jest także wyposażenie w wygodne dla seniorów meble ogrodowe – dodała.

Potrzebne są też meble

W jednym z wrocławskich Domów Pomocy Społecznej potrzebne są łóżka i szafki przyłóżkowe, stoliki, krzesła, szafy (pod zabudowę), komplety mebli wypoczynkowych do salek pobytu dziennego i na terapię.

Siostra Renata Ślewińska z wrocławskiego Domu Pomocy Społecznej dla Dorosłych przy ul. Grunwaldzkiej powiedziała: Naszą największą potrzebą są meble kuchenne, szafki przyłóżkowe oraz stoły w jadalniach.

Dom Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku.
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Świerkowej w Białymstoku.

Krystyna Figa, kierownik działu ds. techniczno-gospodarczych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej w Krakowie powiedziała, że Dom nie był wspierany przez firmy z branży meblarskiej. Dotychczasowe darowizny wyposażenia/mebli używanych, pochodziły najczęściej od osób fizycznych lub instytucji/firm, które wymieniały swoje wyposażenie na nowe.

Obecne potrzeby dla Domu wynikają z bieżącego zużywania się istniejącego wyposażenia/mebli, które znajdują się w pokojach mieszkańców oraz w pomieszczeniach, z których mieszkańcy korzystają (np. sale terapii zajęciowych, jadalnia) to: łóżka/tapczany z materacami, łóżka rehabilitacyjne,  krzesła, krzesła obrotowe, szafy ubraniowe, szafki nocne, stoły, pościel, talerze, kubki, sztućce, czajniki elektryczne, rolety do okien, krzesła do kąpieli. W Domu funkcjonuje także kuchnia, pralnia wewnętrzna, pomieszczenia biurowe, w których wymienia się meble i sprzęt np. całkowicie wyeksploatowany, którego kolejna naprawa jest nieopłacalna, np. obecnie musimy zakupić do kuchni taboret elektryczny. Do budynków potrzebne są wózki serwisowe do sprzątania, kosze na śmieci, biurka, kosze na śmieci do ogrodu, gry i materiały  do pracowni terapeutycznych (np. filc różne rodzaje i kolory, tasiemki, koronki, włóczki, ramki, antyramy (różne rozmiary), podobrazia, papier do akwareli) – powiedziała Krystyna Figa.

TEKST: Diana Nachiło

Artykuł opublikowany został w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 10/2022