Newsroom

RDLP Białystok bez certyfikatu FSC

RDLP Białystok zrezygnowała z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC od 1 stycznia 2024 r.

RDLP Białystok bez certyfikatu FSC

RDLP Białystok zrezygnowała z kontynuowania certyfikacji gospodarki leśnej w systemie FSC od 1 stycznia 2024 r. To kolejna Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych, po Dyrekcjach Regionalnych w Gdańsku, Toruniu, Poznaniu i Warszawie, która odchodzi od certyfikacji.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

W opublikowanym 25 lipca komunikacie Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku powołuje się na brak konstruktywnych działań ze strony FSC. RDLP Białystok krytykuje także wyłączenie z procesu opracowywania wymagań certyfikacyjnych. Oznacza to bowiem brak wpływu na ostateczny kształt krajowego standardu gospodarki leśnej FSC w Polsce.

FSC Polska kontra RDLP Białystok

FSC Polska polemizuje z tymi argumentami. Przywołuje prowadzone od listopada 2022 roku rozmowy dotyczące kształtu współpracy FSC z Lasami Państwowymi. Ostatnie spotkanie w tej sprawie z Dyrekcją Generalną LP, która reprezentuje podległe jej regionalne dyrekcje, odbyło się 30 czerwca. Jego celem było m.in. omówienie kwestii związanych z kształtem umowy licencyjnej oraz rewizją krajowego standardu gospodarki leśnej.

Spotkanie odbyło się w konstruktywnej atmosferze, co podkreśliły obie strony. FSC i DGLP uzgodniły kolejne niezbędne kroki, które każda ze stron podejmie, aby dążyć do porozumienia w kwestii umowy licencyjnej. Dodatkowo FSC przedstawiło DGLP aktualny status procesu rewizji standardu i harmonogram dalszych prac. FSC Polska zaprosiło Lasy Państwowe (…) do udziału w webinarium w dniu 23 sierpnia 2023 r. – czytamy w oświadczeniu FSC Polska.

ZOBACZ TAKŻE: Rewizja Krajowego Standardu FSC

Aby dać stronom więcej czasu na osiągnięcie porozumienia – przypomina FSC Polska – w listopadzie 2022 r. FSC wydało specjalne odstępstwo dla LP. Umożliwia ono wznowienie certyfikacji (po 5 latach ważności certyfikatu) bez konieczności podpisania najnowszej wersji umowy licencyjnej. Warunkiem jest, aby dana RDLP miała ważną dotychczasową umowę licencyjną i pozytywnie przejdzie audyt wznawiający. Należy zaznaczyć, że certyfikat RDLP w Białymstoku został wznowiony w 2021 roku – na 5 lat, do 10 sierpnia 2026 r. RDLP w Białymstoku podchodziłaby więc do audytu wznawiającego dopiero w 2026 r. Dopiero wówczas otrzymałaby do podpisania najnowszą wersję umowy licencyjnej. Do tego czasu mogłaby się posługiwać dotychczasową umową licencyjną. Do utrzymania certyfikatu niezbędne byłyby jedynie coroczne audyty okresowe – argumentuje FSC Polska.

Izba przestrzega

FSC jest wymagany praktycznie przez wszystkich największych dystrybutorów mebli na świecie. W dodatku jest również coraz bardziej rozpoznawalny przez zorientowanych na ekologię konsumentów. Mimo że certyfikacja nakłada także bardzo dużo obowiązków na producentów mebli, to jest ona niezbędna, by mogli oni sprzedawać swoje produkty w hurtowniach i sieciach sprzedaży w Polsce i za granicą. Jej brak oznacza więc dla polskich firm, które ciężko pracowały na swoją silną pozycję na świecie, eliminację z rynku – wyjaśnia Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

ZOBACZ TAKŻE: FSC i Lasy Państwowe kontynuują rozmowy

Michał Strzelecki zwraca uwagę na odchodzenie przez Lasy Państwowe od certyfikacji odpowiedzialnej gospodarki leśnej w systemie FSC. Podkreśla, że jest to sprzeczne z trendami i oczekiwaniami konsumentów. W coraz większym stopniu wymagają oni bowiem od przedsiębiorstw dowodów na zrównoważony rozwój. Dla konsumentów liczy się też transparentność na wszystkich etapach produkcji i łańcucha dostaw.

ZOBACZ TAKŻE: 2 miliony hektarów lasów w Polsce bez FSC

Niepokoi nas fakt, że mimo, iż trwają rozmowy pomiędzy FSC a Lasami Państwowymi i Lasy Państwowe deklarują chęć utrzymywania konstruktywnego dialogu, w tym samym czasie kolejne Dyrekcje Regionalne LP rezygnują z certyfikacji. Brak spójności między deklaracjami i działaniami Lasów Państwowych wywołuje poczucie niepewności wśród pracodawców i pracowników sektorów, których losy uzależnione są od porozumienia Lasów Państwowych z FSC – podsumowuje Michał Strzelecki.