Newsroom

2 miliony hektarów lasów w Polsce bez FSC

Kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce rezygnują z FSC.

2 miliony hektarów lasów w Polsce bez FSC

Mimo dialogu między FSC International a Lasami Państwowymi, protestów organizacji zrzeszających firmy z branży meblarskiej i przemysłu drzewnego, kolejne Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Polsce rezygnują z certyfikacji w systemie FSC. To oznacza coraz mniej polskiego drewna z tym certyfikatem.

FSC przedstawiło status certyfikacji gospodarki leśnej na terenie naszego kraju. Organizacja przypomniała, że certyfikacja Forest Stewardship Council (FSC) jest od ponad 25 lat istotnym elementem zrównoważonej gospodarki leśnej w Polsce.

Do niedawna około dwie trzecie całkowitej powierzchni leśnej w kraju równej 9,2 mln ha było certyfikowane w systemie FSC. Lasy z certyfikatem FSC są zarządzane przez Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych (RDLP) oraz dwa Leśne Zakłady Doświadczalne podlegające Uniwersytetowi w Poznaniu – informuje FSC.

Sześć RDLP w Polsce bez FSC

Z opublikowanego przez FSC komunikatu wynika, że pomimo dialogu pomiędzy FSC International a Lasami Państwowymi, rozpoczętego w listopadzie 2022 roku, sześć regionalnych dyrekcji, obejmujących łącznie obszar około 2 milionów hektarów, zdecydowało się na zaprzestanie certyfikacji FSC:

  • RDLP w Gdańsku (powierzchnia certyfikowana FSC: 303 938 ha) – certyfikat wygasł,
  • RDLP w Toruniu (powierzchnia certyfikowana FSC: 456 447 ha) – certyfikat wygasł,
  • RDLP w Poznaniu (powierzchnia certyfikowana FSC: 419 535 ha) – certyfikat wygasł,
  • RDLP w Warszawie (powierzchnia certyfikowana FSC: 194 960 ha) – certyfikat wygasł w kwietniu,
  • RDLP w Radomiu (powierzchnia certyfikowana FSC: 325 074 ha) – certyfikat wygaśnie 1 maja 2023 r.,
  • RDLP w Pile (powierzchnia certyfikowana FSC: 362 770 ha) – certyfikat wygaśnie 31 maja 2023 r.

Jak przekonuje organizacja, współpraca pomiędzy FSC i polskimi leśnikami umożliwiła wielu rodzimym firmom zwiększenie zasięgu rynkowego poprzez eksport produktów certyfikowanych w systemie FSC do klientów na całym świecie. Aktualnie w Polsce wydanych zostało 2,5 tys. certyfikatów FSC łańcucha dostaw (FSC CoC), co czyni nasz kraj jednym z czołowych rynków na świecie pod tym względem, a polskie firmy należą do światowych liderów produkcji mebli, drzwi, okien, paneli i innych produktów drewnopochodnych.

Na popularność FSC w Polsce i zaufanie do tego systemu certyfikacji wpływ miało silne zaangażowanie różnych podmiotów: Lasów Państwowych, przemysłu drzewnego i papierniczego oraz organizacji pozarządowych. FSC cały czas zależy na dobrej współpracy z Lasami Państwowymi i kontynuowaniu dialogu w celu rozwiązania kwestii podniesionych przez tę instytucję.

Zamierzamy wzmacniać nasze zaangażowanie i obecność w Polsce, aby budować solidne podstawy dla odpowiedzialnej gospodarki leśnej teraz i w dłuższej perspektywie – deklaruje Kim Carstensen, dyrektor generalny FSC International i dodaje – Będziemy nadal promować zrównoważone praktyki w całym kraju, w zgodzie z naszymi wartościami i chroniąc globalną wiarygodność FSC.

FSC dostrzega również znaczące skutki zmniejszenia podaży certyfikowanego surowca w Polsce, szczególnie w połączeniu z istniejącymi już niedoborami, które wynikają z trwającej w Ukrainie wojny. Organizacja poinformowała, że aktywnie współpracuje ze swoimi partnerami i członkami nad strategicznymi rozwiązaniami, które pozwolą wypełnić lukę w dostawach.

Lasy świadomie rezygnują z „najważniejszego certyfikatu”

Listę sześciu Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, które rezygnują z systemu certyfikacji FSC uzupełnią za kilka tygodni RDLP w Radomiu (certyfikat wygaśnie 1 maja) i RDLP w Pile (certyfikat wygaśnie 31 maja).

ZOBACZ TAKŻE: Czy Lasy szkodzą branży meblarskiej?

Cały paradoks polega na tym, że dyrekcje rezygnują, choć mają świadomość rangi certyfikacji w systemie FSC. Jeszcze teraz na stronie internetowej dyrekcji w Radomiu można przeczytać: RDLP w Radomiu posiada dwa najważniejsze certyfikaty przyznawane gospodarce leśnej: FSC® (SGS-FM/COC-011265) oraz PEFC. Gospodarka leśna prowadzona jest z poszanowaniem zasad zrównoważonego rozwoju i przepisów prawa. Drewno sprzedawane w naszych nadleśnictwach jest produktem certyfikowanym. W Pile leśnicy są bardziej powściągliwi: RDLP w Pile posiada certyfikaty PEFC oraz FSC Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej i Kontroli Pochodzenia Produktu (kod licencji FSC-C014307). Certyfikaty stanowią potwierdzenie, że gospodarka w pilskich lasach jest prowadzona zgodnie z międzynarodowymi normami oraz kryteriami i wskaźnikami trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów. Zakładkę „certyfikaty” zdążyła już za to zaktualizować RDLP w Warszawie. Problem rezygnacji z jednego z „najważniejszych certyfikatów” sięga jednak o wiele głębiej i prowadzi do zmian o wiele poważniejszych niż aktualizacje treści komunikatów na stronach internetowych poszczególnych dyrekcji.