Rankingi

Tissu Architecture laureatem European Property Awards 2023-2024

Otwarta na ogród i z dwóch stron przeszklona strefa wypoczynku.

Tissu Architecture laureatem European Property Awards 2023-2024

Polska pracownia Tissu Architecture zdobyła główną nagrodę w konkursie European Property Awards w kategorii Residential Interior Private Residence.

Reklama
Banner 750x100 px targi CIFF 2024

Realizacja Tissu Architecture to czterokondygnacyjny 450-metrowy dom. Właścicielom zależało, aby w otwartej strefie dziennej naturalne materiały i kolory ziemi. Agnieszka Zaremba, Magdalena Kostrzewa-Świątek i Katarzyna Dąbek z nagrodzonej pracowni wraz z zespołem wywiązały się z zadania znakomicie. Architektki postawiły na zestawienia materiałów zaczerpniętych wprost ze świata natury: kamienia, drewna oraz mchu w dekoracji na ścianie w jadalni.

Układ wnętrza o głębokim trakcie i doświetleniu w strefie parteru niemal wyłącznie od strony ogrodu, stanowiły wyzwanie w organizacji przestrzeni. Inwestorom zależało, by najgłębiej umieszczona i najlepiej oświetlona część strefy dziennej została przeznaczona na salon, w której w pełni mogą się zrelaksować – wspomina Agnieszka Zaremba.

Jadalnia to serce domu. Architektki z Tissu Architecture postawiły na okrągły stół z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami wokół.
Jadalnia to serce domu. Architektki z Tissu Architecture postawiły na okrągły stół z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami wokół. To wybór świadomy, który ma nie tylko ułatwiać komunikację, ale też podkreślić ruch, jaki w tym miejscu się odbywa.

Najważniejszym punktem wnętrza stał się okrągły stół umieszczony pośrodku otwartej przestrzeni, wokół którego toczy się codzienne życie mieszkańców. Za jej dekoracyjną ścianą z mchem ukryto klatkę schodową, wiodącą na wyższe kondygnacje i na poziom -1 z garażem i siłownią. Na parterze obok jadalni znalazła się nieco wycofana kuchnia z obszerną wyspą z dodatkowym blatem, pełniącym funkcję stołu przy mniej formalnych posiłkach. Obok wejścia po prawej stronie znalazł się gabinet, natomiast na piętrze – strefa.

Projekt Tissu Architecture w harmonii z naturą

Życzeniem inwestorów było, aby kluczową rolę w całym projekcie odegrały naturalne materiały. Wśród nich pierwsze skrzypce gra fornir kamienny o strukturalnej powierzchni. Zdobi on nie tylko ściany otwartej części dziennej, ale i drzwi wejściowe. Mocny kontrapunkt dla niego stanowi beton, pięknie eksponujący naturalną tkankę budynku. Całość ociepla drewno na podłogach oraz w postaci forniru na ścianach.

Z kolei by zdynamizować aranżację, architektki z Tissu Architecture odważnie połączyły wiele faktu. Odbierane wszystkimi zmysłami także wpływają na panujący tu nastrój. Stąd np. powierzchnie fornirów betonowych i kamiennych uzupełniają w strefie jadalni betonowe płytki (ściana przy wejściu) o nieregularnym cięciu. Podobne efekty uzyskano w toalecie na parterze, gdzie ścianę z umywalką ze spieku wyłożono czarnymi płytkami o fakturze imitującej surowe drewno techniczne.

O wrażeniu, jakie robi wystrój wnętrz decydują także detale. Zostały one zaprojektowane i wykonane z niezwykłą starannością, czego doskonałym przykładem mogą być stalowe elementy regularnie przewijające się we wnętrzach.

Nasz autorski projekt na wytrawioną stal był wyzwaniem dla wykonawcy, ale gdy udało się osiągnąć zamierzony efekt, nie krył entuzjazmu do tego rozwiązania. Wytrawioną stal zastosowano w ścianie kominkowej, w glifach okiennych i monumentalnej dekoracji jadalni. Precyzyjnie zarysowana linia nadaje tym elementom wyrazistość – opowiada Magdalena Kostrzewa-Świątek.

W części kuchennej na pierwszy plan architektki z Tissu Architecture wysunęły dużą wyspę kuchenną z wyrazistym czarnym okapem powyżej.
W części kuchennej na pierwszy plan wysuwa się duża wyspa kuchenna z wyrazistym czarnym okapem powyżej. Na życzenie właścicieli architektki z Tissu Architecture zwieńczyły wyspę drewnianym blatem umieszczonym na poziomie stołu. Przy stole ustawiono krzesła dla całej pięcioosobowej rodziny.

Parter to także otwarta na ogród i z dwóch stron przeszklona strefa wypoczynku. Zapewnia go duża, komfortowa sofa narożna. Estetyczne atuty wnętrza podnosi kamienna ściana z dużym telewizorem i pasmowym kominkiem gazowym z wykończeniem z ręcznie wytrawionej stali.

W sercu domu

Jednak sercem domu jest jadalnia. Stanowi ją okrągły stół z wygodnymi tapicerowanymi krzesłami wokół. To wybór świadomy, który ma nie tylko ułatwiać komunikację, ale też podkreślić ruch, jaki w tym miejscu się odbywa. Podobną rolę pełni dekoracyjna ściana z mchem.

By podkreślić miejsce spotkań rodziny, stworzyłyśmy wyjątkową ścianę, która stanowi tło dla jadalni. Na betonowej powierzchni ściany zawieszono ogromny krąg ze stali wypełniony mchem o nieregularnym układzie. Żywą zieloną strukturę przecina pasmo lustra pozwalając odbijać się światłu i ożywiając przestrzeń. Geometryczna forma dekoracji podświetlona jest diodami LED, dzięki czemu pokreślona jest jej trójwymiarowość – wyjaśniają projektantki z Tissu Architecture.

Sypialnia właścicieli, choć nie jest duża, ma wiele walorów estetycznych. Jej głównym atutem jest piękny widok na ogród.
Sypialnia właścicieli, choć nie jest duża, ma wiele walorów estetycznych. Jej głównym atutem jest piękny widok na ogród. Przytulną, sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę budują także naturalne materiały, w tym drewniany fornir.

Część kuchenna została delikatnie wycofana, tak by nie zakłócać sprzyjającej wypoczynkowi atmosfery otwartej strefy dziennej. Na pierwszy plan wysuwa się duża wyspa kuchenna z wyrazistym czarnym okapem powyżej. Na życzenie właścicieli została ona zwieńczona drewnianym blatem umieszczonym na poziomie stołu, przy którym ustawiono krzesła dla całej pięcioosobowej rodziny. Wejście do oddzielnej spiżarni schowano za jednym z frontów zabudowy, dzięki czemu kuchnię można było zaplanować funkcjonalnie, bez zbędnego przeładowania. Uwagę zwraca też starannie zaplanowana kompozycja poziomych i pionowych linii oraz patynowane lustro sięgające sufitu, w którym efektownie odbija się strefa dzienna.

Spektakularne efekty projektu Tissu Architecture

O sukcesie projektu decyduje bowiem wiele czynników. W tym przypadku inwestorzy potrafili określić swoje potrzeby, ale pozostawili swobodę architektkom. Te posługując się całą paletą materiałów, faktur, mebli i detali stworzyły spójną kompozycję, oferującą autentyczne doznania i sprzyjającą relaksowi. Dobra organizacja przestrzeni, umiar w kolorystyce i przyjazna, ludzka skala sprawiają, że z domu dobrze się korzysta.

Realizacja wnętrza tego domu była wyjątkowym doświadczeniem opartym na zaufaniu. Stopniowo, krok po kroku, tworzyłyśmy z inwestorami więź, dobrze się rozumieliśmy. Wybierałyśmy najlepsze środki do celu, jakim było nowoczesne wnętrze bogate w faktury, dające odpoczynek wszystkim zmysłom. Proces powstawania domu zbliżył nas i bardzo nas cieszy, że efekt finalny spotyka się z entuzjazmem właścicieli – zgodnie potwierdzają Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek z pracowni Tissu Architecture.

Projekt wnętrz doceniło także międzynarodowe jury konkursu European Property Awards, przyznając mu nagrodę główną w kategorii Residential Interior Private Residence. Jest to nagroda przyznawana przez 80 ekspertów z branży. Jury ocenia wzornictwo, jakość, usługi, innowacyjność, oryginalność, ale także realizację zasad zrównoważonego rozwoju. Panelowi jurorów przewodniczą Lord Caithness, Lord Best oraz Lord Waverley, którzy są członkami Izby Lordów w brytyjskim parlamencie. Nagrody są przyznawane od 30 lat w 50 różnych kategoriach w obszarach Arabii, Europy, Afryki i Kanady, Ameryki Centralnej i Południowej, Karaibów, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Azji Pacyficznej.