Newsroom

Odbudowa Ukrainy: 7 zgłoszeń firm meblarskich

Odbudowa Ukrainy: 7 polskich producentów mebli wśród zainteresowanych pomocą.

Odbudowa Ukrainy: 7 zgłoszeń firm meblarskich

Skala zniszczeń wywołanych przez rosyjską agresję na Ukrainę jest ogromna. Szacuje się, że odbudowa kraju pochłonie minimum kilkaset mld dolarów. Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz PAIH już teraz myślą o możliwościach udziału polskich przedsiębiorców w powojennej odbudowie Ukrainy, a zainteresowani tym programem są m.in. polscy producenci mebli.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Brutalna inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała liczne straty, zarówno wśród ludności, jak i w gospodarce. Aktualnie największe zniszczenia notowane są w m.in. w przemyśle, infrastrukturze i obszarze biznesu. Odbudowa Ukrainy będzie długa i kosztowna, a naszemu wschodniemu sąsiadowi nie uda się sprostać temu wyzwaniu bez wsparcia sojuszników.

22 maja 2023 r. Polska Agencja Handlu i Inwestycji opublikowała pierwszą edycję Katalogu Polskich Spółek. Wymienione w publikacji firmy łączy jeden cel: jak najszybsza odbudowa Ukrainy tuż po zakończeniu wojny. Niebawem PAIH opublikuje też wersję w języku angielskim oraz ukraińskim.

Co zawiera Katalog Polskich Spółek?

Jak informuje Agencja, w katalogu znajdują się spółki zainteresowane współpracą z rynkiem ukraińskim w zakresie eksportu towarów, usług oraz udziałem w projektach związanych z odbudową Ukrainy. Jego głównym założeniem jest wsparcie polskich przedsiębiorców w nawiązywaniu relacji z partnerami ukraińskimi oraz instytucjami międzynarodowymi, których głównym celem będzie powojenna odbudowa Ukrainy.

W najbliższych miesiącach PAIH planuje wydać kolejną edycję katalogu. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby zamieścić w niej informację profilową o swojej działalności, proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego do projektu Odbudowa Ukrainy. Następnie po zgłoszeniu przedsiębiorstwa do bazy otrzymają formularz zgłoszeniowy z wymaganymi informacjami, które zostaną umieszczone w Katalogu Polskich Spółek.

PAIH zaprasza do wypełnienia formularza zgłoszeniowego firmy, które:

  • są polskimi przedsiębiorstwami;
  • deklarują chęć uczestnictwa we współpracy z biznesem na rzecz przygotowań do powojennej odbudowy Ukrainy;
  • nie współpracują z rosyjskimi i białoruskimi podmiotami objętymi sankcjami;
  • spełniają kryteria zawarte w formularzu zgłoszeniowym.

Do udziału Agencja zachęca szczególnie przedsiębiorców z następujących sektorów:

  • Budowa i wykańczanie budowli
  • Farmaceutyka i sprzęt medyczny
  • Rolno-spożywczy
  • Motoryzacyjny
  • Maszyny i urządzenia
  • IT/TCT
  • Energetyczny

Lista firm zainteresowanych odbudową Ukrainy

Władze Ukrainy i społeczność międzynarodowa już rozpoczęły debatę na temat przyszłej odbudowy kraju.

9 czerwca 2022 r. uruchomiono nabór polskich firm zainteresowanych wznowieniem eksportu i udziałem w odbudowie Ukrainy. Operatorem projektu jest Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Punktem wyjścia dla planowanych działań jest stworzenie bazy polskich przedsiębiorców chcących działać na rzecz odbudowującej się Ukrainy, a w kolejnym kroku przeprowadzenie konsultacji branżowych. Działania te pomogą wspólnie wypracować plan pomocy odpowiadający potrzebom ukraińskiej gospodarki.

W I edycji Katalogu Polskich Spółek znalazło się 7 polskich firm meblarskich:

  1. Armet Bis – sekcja Budowa i wykańczanie budowli
  2. Dąb Gdynia – sekcja Budowa i wykańczanie budowli
  3. Meblik – sekcja Budowa i wykańczanie budowli
  4. Stolarstwo Usługi Meblowo-Budowlane Adrian Halupczok – sekcja Budowa i wykańczanie budowli
  5. ALBO Producent Mebli Ekspozycyjnych i Biurowych – sekcja Inne
  6. Malow – sekcja Inne
  7. Szwed Meble – sekcja Inne

(według kolejności pojawienia się w katalogu, publikacja z 22 maja 2023 r., dostęp 30 maja 2023 r.)

ZOBACZ TAKŻE: Rynek mebli w cieniu wojny

Tak skomentował pojawienie się na rynku pierwszej wersji katalogu polskich spółek Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii: Zainteresowanie polskich przedsiębiorców przerosło nasze oczekiwania: w ciągu 8 miesięcy w bazie zarejestrowało się ok. 2000 firm. To firmy reprezentujące różne branże: budowlaną, energetyczną, rolno-spożywczą, farmaceutyczną, IT i inne. Jesteśmy w stałym kontakcie z przedsiębiorcami, chcemy poznać ich oczekiwania dot. wsparcia administracji rządowej w działalności na rynku ukraińskim. Pracujemy nad niezbędnymi instrumentami ubezpieczeniowymi i gwarancyjnymi pozwalającymi na bezpieczne funkcjonowanie na rynku ukraińskim.

Natomiast Paweł Kurtasz, prezes PAIH, podkreślił, że jednym z największych wyzwań gospodarczych Ukrainy jest obecnie odbudowa i odnowa kraju. Jego zdaniem przedsięwzięcie na tak wielką skalę wiąże się z zupełnie nowymi potrzebami, na które również Polska i jej gospodarka powinny się przygotować.

PAIH monitoruje na bieżąco sytuację na Ukrainie, śledzimy możliwości udziału i zaangażowania polskich spółek w potencjalne projekty. Przypatrujemy się procesom planów odbudowy Ukrainy przygotowywanych zarówno przez władze ukraińskie jak i instytucje międzynarodowe czy też zagraniczne środowisko biznesowe. Konsultujemy się w sprawie możliwości zaangażowania polskich podmiotów w proces odbudowy w jak najszerszym zakresie – poinformował PAIH.