Webinary

Odpowiedzialny design. Jak dbać o środowisko?

webinar-okk-design-odpowiedzialny-

Odpowiedzialny design. Jak dbać o środowisko?

Według statystyk ponad 80% wpływu produktu na środowisko kształtuje się w skutek decyzji podjętych przez projektanta. Dlaczego ten temat jest tak istotny? Na to pytanie odpowie webinar OKK! design „Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata”.

Na przestrzeni ostatnich lat dbanie o środowisko naturalne stało się głośno dyskutowanym i szeroko rozpowszechnionym tematem. Ekolodzy podkreślają, jak duży wpływ na postępujące negatywne zmiany klimatyczne ma jednostka i jej działania.

Oddziaływanie towarów na ekosystem, począwszy od fazy produkcji aż po użytkowanie i utylizacje, zależy w dużej mierze od przemyślanej fazy projektowej. Ponadto etap ten jest doskonałą okazją do znalezienia kreatywnych sposobów na wprowadzenie do obiegu trwałych i ekologicznych towarów. Powinny one zastępować te jednorazowe i niskojakościowe, które zalewają obecnie rynek.

Dlatego tak ważne jest spełnianie ciągle rosnących potrzeb człowieka w sposób zrównoważony – korzystanie z zasobów naturalnych, zaspokajając potrzeby obecnego pokolenia, ale bez ograniczania możliwości przyszłych pokoleń.

Głównym czynnikiem wpływającym niekorzystnie na środowisko jest postępujący konsumpcjonizm. Produkujemy i kupujemy coraz więcej, tym samym, nawet nieświadomie przyczyniamy się do zanieczyszczenia planety. Jak ma się do tego design?

Każde dobra konsumpcyjne muszą być najpierw zaprojektowane. Zrównoważony produkt to taki, który ma większą wartość niż, to co zostało poświęcone dla jego stworzenia, oraz nie jest celowo zepsuty lub zaprojektowany do wyrzucenia, kiedy nie jest już dłużej potrzebny. Projektanci mogą ograniczyć zanieczyszczenie środowiska, tworząc rzeczy nadające się do recyclingu bądź ponownego wykorzystania, a także ograniczyć emisję dwutlenku węgla przemyślanym procesem produkcyjnym.

Czy design może wstrzymać postępujący kryzys klimatyczny? Jaką odpowiedzialność za stan środowiska ponosi projektant? Czy masowa produkcja w sposób zrównoważony jest możliwa?

Na te oraz inne pytania poznamy odpowiedź na bezpłatnym webinarze OKK! design „Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata”. Spotkanie odbędzie się 10 października 2023 r. o godz. 12:00. Mecenasem wydarzenia jest marka Samsung, która opowie o energooszczędności urządzeń i rozwiązaniach, które mają na celu poprawę stanu środowiska.

Gościem specjalnym webinaru będzie arch. Jacek Tryc, który od 1999 roku prowadzi własną pracownię projektową. W 2021 roku został laureatem prestiżowego konkursu European Property Awards. Projektuje wnętrza domów i apartamentów, stoiska targowe i sklepy, przestrzenie wellness i spa. Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej o temacie odpowiedzialnego projektowania i jego wpływu na środowisko, serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu!

Agenda spotkania

12.00 – powitanie widzów – Olga Kisiel-Konopka, OKK! PR
12.05 – prezentacja Mecenasa webinaru: Energooszczędności urządzeń Samsung – Magdalena Weber
12.30 – wystąpienie gościa specjalnego: Odpowiedzialny design. Jak projektować na lata – arch. Jacek Tryc
13.10 – pytania na forum od widzów

Do wzięcia udziału wystarczy bezpłatna rejestracja na webinar

Dodatkowych informacji udziela OKK! PR.