Newsroom

Spadek zamówień w branży, IKEA zwalnia pracowników

IKEA Industry Goleniów.

Spadek zamówień w branży, IKEA zwalnia pracowników

Kryzys w branży meblarskiej zbiera żniwo. IKEA Industry Goleniów dostosowuje się do aktualnego poziomu zamówień, a to oznacza, że żegna się ze 130 pracownikami.

Spełnia się najgorszy scenariusz dla branży meblarskiej – drastyczny spadek zamówień doprowadza do zwolnień. 26 września 2023 r. przedstawiciele IKEA Industry Goleniów przekazali współpracownikom, że będą dostosowywać organizację do niższych poziomów zamówień.

IKEA Industry Goleniów reaguje na spadek zamówień

Obecna sytuacja gospodarcza i rosnące koszty nie pozostają bez wpływu na działalność zakładu w Goleniowie, a także na portfele klientów, co prowadzi do zmniejszenia poziomu zamówień. Przez ostatnie miesiące w IKEA Industry Goleniów wdrażano działania mające na celu odpowiednie dostosowanie mocy produkcyjnych do nowych poziomów zamówień. Wstrzymano rekrutacje nowych współpracowników i zakończono współprace z agencjami pracy tymczasowej. Wprowadzono także rozwiązania zwiększające efektywność oraz inwestowano w szkolenia i podnoszenie kwalifikacji współpracowników – czytamy w oświadczeniu, które na prośbę naszej redakcji przesłała IKEA Industry.

Z komunikatu IKEA wynika niestety, że w przypadku zakładu produkcyjnego w Goleniowie podjęte działania okazały się niewystarczające.

Celem IKEA Industry jest odpowiedzialne prowadzenie biznesu, aby móc zapewnić stabilne miejsca pracy w perspektywie długoterminowej. Dlatego podjęto decyzję o rozstaniu się ze 130 współpracownikami, co stanowi 17% załogi fabryki w Goleniowie – poinformowała IKEA.

W oczekiwaniu na wzrost zamówień na meble

W ciągu nadchodzących miesięcy zrobimy co w naszej mocy, aby wspierać naszych współpracowników podczas tej zmiany, pomagając im w poszukiwaniu nowych miejsc pracy – powiedziała Monika Dutka, dyrektorka zarządzająca w IKEA Industry Goleniów. – Mamy nadzieję, że po wzroście zamówień będziemy mogli ponownie zaoferować im miejsca pracy.

Z oświadczenia IKEA wynika, że osoby odchodzące z zakładu otrzymają odprawy. Mogą też liczyć na wsparcie w aktywizacji zawodowej. Wiemy też, że IKEA Industry w Goleniowie rozpoczęła proces rozmów z przedstawicielami związku zawodowego i właściwymi urzędami.

ZOBACZ TAKŻE: Branża meblarska w kryzysie: maleje popyt, rosną koszty

Współpracownicy, którzy zostaną objęci zmianą otrzymają indywidualne informacje jak tylko będzie to możliwe, najpóźniej do końca października. Ambicją zakładu jest utrzymanie jak największej liczby współpracowników i zapewnienie stabilności przychodów – zadeklarowała IKEA.

Nie tylko IKEA Industry Goleniów, firmy na Zachodzie też z problemami

Kilka tygodni temu media obiegła informacja o problemach niemieckiej fabryki Maja-Möbelwerk, która produkuje meble dla IKEA. Wielkość zamówień firmy została niedawno zmniejszona z około 6 milionów do obecnie 1,5 miliona sztuk mebli – głównie komód i półek. To efekt decyzji IKEA, która niespodziewanie ogłosiła, że zakończy współpracę z fabryką, a zamówienia będą realizowane tylko do końca grudnia 2023 roku. To oznacza, że pod koniec roku zakład będzie musiał zostać zamknięty, a wraz z jego zamknięciem zniknie 450 miejsc pracy. Maja-Möbelwerk to przykład firmy, która wbrew ostrzeżeniom koncentrowała produkcję na jednym głównym kliencie – IKEA. Gdy szwedzki gigant zrezygnował ze współpracy, fabryka wpadła w poważne tarapaty. W wyjściu z nich nie pomagają obciążenia inflacyjne, zwiększone koszty energii i napięta sytuacja na rynku meblarskim. 

O IKEA Industry:

IKEA Industry, będąca częścią Inter IKEA, jest wiodącym na świecie producentem mebli drewnianych i integralną częścią łańcucha wartości IKEA. IKEA Industry posiada ponad 30 fabryk w 7 krajach i zatrudnia 15 tys. pracowników. W Polsce IKEA Industry zatrudnia 9 tys. osób w 16 fabrykach w 8 lokalizacjach. IKEA Industry Goleniów zatrudnia łącznie blisko 780 pracowników. Fabryka zaopatruje sklepy IKEA w m.in. w meble HEMNES czy IDANAS.