Edukacja

Trwa Design Summer School

Design Summer School.

Trwa Design Summer School

W dniach 13-20 września, na terenie kreatywnego kampusu Sobole, odbywa się Design Summer School – międzynarodowe wydarzenie edukacyjne skierowane do młodych projektantów.

Końcówka lata zapowiada się wyjątkowo kreatywnie. Rozpoczęły się pilotażowe warsztaty inicjujące coroczną szkołę letnią Design Summer School założoną przez uznanych projektantów Gosię i Tomka Rygalików.

W obliczu wyzwań współczesnego świata zaobserwowaliśmy potrzebę rozwoju edukacji w kierunku podejścia holistycznego oraz pracy interdyscyplinarnej – wspierających i integrujących kreatywność z szeroko pojętym well-being – tłumaczy Tomek Rygalik. Design Summer School ma na celu pobudzenie kreatywności i rozwój umiejętności projektowych. Kolejnym kluczowym kontekstem warsztatów jest budowanie poczucia wspólnoty i współpraca przy jednoczesnym rozwoju osobistym. Sprzyjać temu będzie z pewnością niezwykłe otoczenie kreatywnego kampusu Sobole, zlokalizowanego pośród spokojnej i inspirującej natury, a jednocześnie w niedalekiej odległości od Warszawy.

Tematem jesiennej edycji Design Summer School jest Design Resilience. Nawiązuje on do obecnej sytuacji społecznej i gospodarczej, w której narażeni jesteśmy na niepewność wywołaną okolicznościami takimi jak pandemie, zmiany klimatyczne, czy różnego rodzaju kryzysy. Strategią, a jednocześnie taktyką na nieustannie zmieniającą się rzeczywistość jest budowanie elastycznej odporności (resilience), która stanowi umiejętność szybkiego reagowania i skutecznej adaptacji. Teraz bardziej niż kiedykolwiek, z otwartym umysłem powinniśmy skupić się na tworzeniu rozwiązań, które są dobre – dla nas i dla planety, odpowiadają na prawdziwe potrzeby i budują realną wartość.

W warsztatach uczestniczyć będzie 20 wybranych projektantów i studentów kierunków kreatywnych. Gościć będziemy uczestników z Niemiec, Szkocji, Anglii i naturalnie z Polski. Wybór ścisłego grona nie należał do łatwych, przeglądając portfolio kierowaliśmy się przede wszystkim otwartością i wszechstronnością projektantów, a także potencjałem interdyscyplinarnej współpracy – komentują Gosia i Tomek Rygalik, którzy do współprowadzenia warsztatów zaprosili aktywnych praktyków, a zarazem wyjątkowych dydaktyków związanych z Wydziałem Wzornictwa ASP w Warszawie – Zuzannę Łąpieś, dr hab. Grzegorza Niwińskiego oraz prof. Jerzego Porębskiego, dr inż. arch. Annę Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, a także cenionego architekta i współzałożyciela pracowni medusagroup Przemo Łukasika oraz innych znamienitych gości.

Pomimo niełatwych okoliczności z jakimi zmaga się obecnie świat, wygrała potrzeba bycia razem i bezpiecznej integracji, dzięki czemu 13 września będziemy mogli spotkać się w Sobolach podczas Design Summer School. Wierzymy, że kreatywności nie da się zatrzymać! – podsumowuje Gosia Rygalik.