Edukacja

Pierwsze Centrum Mediacji EUIPO

João Negrão, dyrektor wykonawczy EUIPO ogłosił powstanie pierwszego Centrum Mediacji EUIPO.

Pierwsze Centrum Mediacji EUIPO

Od 22 listopada 2023 r. działa Centrum Mediacji Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO), drugiej co do wielkości zdecentralizowanej agencji Unii Europejskiej (UE).

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Centrum Mediacji EUIPO świadczy bezpłatne usługi w zakresie alternatywnych metod rozwiązywania sporów (ADR) w sporach dotyczących własności intelektualnej. Ich zakres obejmuje przede wszystkim:

  • mediację,
  • postępowanie pojednawcze
  • konsultacje z ekspertami.

Usługi będą świadczone przez wykwalifikowany zespół doświadczonych mediatorów i koordynatorów odpowiedzialnych za daną sprawę. Ponadto osoby te są wielojęzyczne, co zapewnia stronom możliwość pracy w wybranym języku dla większej wygody w negocjacjach.

Gdzie ma siedzibę Centrum Mediacji EUIPO?

Biuro mieści się w siedzibie EUIPO, agencji unijnej, która rejestruje ponad 170 tys. znaków towarowych i 100 tys. wzorów rocznie. Zapewnia ona ochronę własności intelektualnej w ramach dwóch jednolitych praw, które są ważne w całej Unii.

Utworzenie Centrum Mediacji jest ważnym krokiem w kierunku wspierania obywateli i przedsiębiorstw w skutecznym zarządzaniu ich prawami własności intelektualnej oraz pomaga uniknąć kosztownych i nieprzewidywalnych postępowań sądowych w przypadku wystąpienia sporów. W związku z tym, że 42% zgłoszeń unijnych znaków towarowych pochodzi od przedsiębiorstw spoza UE, spory transgraniczne są coraz powszechniejsze – stąd konieczność oferowania globalnych i opłacalnych usług w zakresie ich rozstrzygania – powiedział João Negrão, dyrektor wykonawczy EUIPO, komentując otwarcie Centrum.

Alternatywne metody rozwiązywania sporów (ADR)

Narzędzia ADR, którymi dysponuje centrum mediacji, pomagają stronom w rozwiązywaniu szerokiego zakresu sporów w ramach jednego procesu. Pozwalają uniknąć kosztów i złożoności postępowania sądowego oraz ułatwiają szybkie, skuteczne i globalne ugody. Jest to szczególnie cenne dla małych firm, ponieważ taka metoda rozwiązywania sporów jest bardziej ekonomiczna, zwłaszcza w sprawach transgranicznych. Internetowa platforma ADR umożliwia mediatorom i stronom wirtualną interakcję w bezpiecznym i poufnym środowisku.

Wszystkie usługi oferowane przez Centrum podlegają tym samym podstawowym zasadom neutralności i bezstronności mediatorów, koncyliatorów, ekspertów oraz osób koordynatorów spraw. Wymagają również poufności procesu i dobrowolnego udziału stron.

Dekada doświadczenia

Centrum Mediacji EUIPO czerpie z ponad 10-letniego doświadczenia w zakresie skutecznej mediacji. Nie obce są mu postępowania pojednawcze w sporach dotyczących własności intelektualnej oferowanych przez Izby Odwoławcze EUIPO. Izby są odpowiedzialne za rozpatrywanie odwołań od decyzji podjętych przez EUIPO w pierwszej instancji. Dotyczą one unijnych znaków towarowych i zarejestrowanych wzorów wspólnotowych. Każdego roku otrzymują do rozpatrzenia ponad 2.600 sporów.

Usługi centrum mediacji EUIPO

  • Mediacja: Mediacja umożliwia stronom polubowne rozstrzygnięcie sporu przed EUIPO przy wsparciu mediatora. Jego rolą jest prowadzenie procedury mediacji i pomoc stronom w osiągnięciu dobrowolnej i wzajemnie satysfakcjonującej ugody.
  • Postępowanie pojednawcze (koncyliacja): Koncyliator pomaga stronom w osiągnięciu porozumienia, przedstawiając możliwe rozwiązania co do istoty sporu toczącego się przed EUIPO. Propozycja taka jest negocjowana i dopracowywana ze stronami, które przez cały czas mają możliwość przyjęcia lub odrzucenia proponowanego rozwiązania.
  • Opinia eksperta: W kontekście mediacji lub postępowania pojednawczego strony mogą napotkać przeszkodę, która uniemożliwia im osiągnięcie postępu. W takiej sytuacji strony mogą zwrócić się o opinię eksperta w konkretnej sprawie, co może pomóc utorować drogę do ugody.

O EUIPO

EUIPO jest jedną z największych zdecentralizowanych agencji UE. Ma siedzibę w hiszpańskim mieście Alicante. Uznaje się go za jeden z najbardziej innowacyjnych urzędów ds. własności intelektualnej na świecie. Obsługuje rejestrację znaków towarowych Unii Europejskiej (ZTUE) i zarejestrowanych wzorów wspólnotowych (ZWW), które zapewniają ochronę własności intelektualnej we wszystkich państwach członkowskich UE. Współpracuje także z krajowymi i regionalnymi urzędami ds. własności intelektualnej z UE. Ponadto prowadzi europejskie obserwatorium do spraw naruszeń praw własności intelektualnej.