Edukacja

Jak zwiększyć szanse na sukces?

Laptop z gazetą - zdjęcie do artykułu "Jak zwięszyć szanse na sukces"

Jak zwiększyć szanse na sukces?

Czyli reklama prasowa skutecznym uzupełnieniem kampanii digitalowych w branży meblarskiej.

W dzisiejszych czasach uważa się, że reklama prasowa jest mniej skuteczna niż kiedyś. Powodem takiego myślenia, jest fakt, że znaczna część naszego życia przeniosła się do Internetu. Nic bardziej mylnego! Firma, która kieruje się takim przeświadczeniem, może wiele stracić. Reklama w prasie ma ogromy potencjał. Jeśli zostanie on dobrze wykorzystany może przynieść ogromne korzyści. Jest bowiem dobrym uzupełnieniem kampanii digitalowych.

Nie każda ścieżka marketingowa jest tak samo skuteczna dla każdego biznesu – zauważa Marta Rogalewska, digital strategist. – Zatem potrafię sobie wyobrazić, że w branżach tradycyjnych, przemysłowych, takich, w których zmiany w komunikacji zachodzą mniej dynamicznie, kluczowe kontakty, relacje B2b i efekty biznesowe rodzą zupełnie poza światem trendujących mediów konsumenckich. Jeśli zatem firma zauważy, że uwaga jej klientów czy kontrahentów jest wciąż skupiona na konkretnym, ważnym branżowym magazynie, to tam tę uwagę warto “łapać”. To też doskonałe miejsce by przekuć świadomość – zbudowaną wcześniej np. masowymi kampaniami zasięgowymi w Internecie – w zaangażowanie potencjalnych klientów, którzy już nas rozpoznają, a widząc nasz produkt w papierowym, czy cyfrowym wydaniu prasowym, są gotowi do konkretnego działania. Nie zapomnijmy tylko tak skomponować naszej reklamy, by wiedzieli co konkretnie mają zrobić po jej zobaczeniu…

Dlaczego reklama prasowa jest skuteczna?

Reklama prasowa jest jedną z najstarszych form promocji firmy i wciąż jednym z najlepszych sposobów komunikacji z rynkiem. Publikacja może mieć charakter ogólny lub specjalistyczny, może mieć zasięg lokalny lub ogólnokrajowy. Ze względu na częstotliwość ukazywania się wyróżniamy: dzienniki, tygodniki, miesięczniki, kwartalniki i roczniki. Każde z nich mają swoje zalety.

Chcąc maksymalizować zasięg i efektywność naszego przekazu reklamowego, oba kanały promocji – media tradycyjne i internetowe – traktujemy jako równorzędne, ale  przewidujemy wzrost znaczenia mediów internetowych w najbliższym czasie – mówi Danuta Pawlik, kierownik działu komunikacji Schattdecor Sp. z o.o. – Wzrost e-commerce spowodowany pandemią COVID-19 przyspieszył cyfryzację w naszej branży meblarskiej i spowodował większe zainteresowanie mediami cyfrowymi. Warto integrować reklamy drukowane z mediami cyfrowymi, tworząc wielokanałową strategię marketingową, co Schattdecor czyni planując swoje kampanie produktowe. Reklama w prasie może zawierać kod QR, który kieruje czytelników do strony internetowej firmy lub kampanii promocyjnej online. Reklama w prasie branżowej meblarskiej nadal ma sens, nawet w dobie postępu technologicznego i informatycznego. Wiele osób nadal regularnie czyta prasę branżową. Dzięki temu reklamy drukowane mogą dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, w tym do tych, którzy nie są aktywni online. Należy dokładnie zbadać swoją grupę docelową i dostosować strategię marketingową do jej potrzeb i preferencji.

Jakie są zalety reklamy prasowej?

Do zalet reklamy w prasie można zaliczyć:

  • dotarcie do wybranej określonej grupy odbiorców;
  • szeroki odbiór – jest on uzależniony od wielkości nakładu (im większy nakład tym większa szansa na dotarcie do odbiorcy docelowego) oraz dodatkowej obecności publikacji na wydarzeniach targowych, eventach, spotkaniach itp.;
  • mniejsza konkurencja ze względu na mniejszą ilość zamieszanych reklam w gazecie, co wpływa na większą widoczność reklamy;
  • reklama prasowa jest z odbiorcą dłużej – w odróżnieniu od skrolowania informacji w Internecie, przeciętny odbiorca szybko nie wyrzuca zakupionej gazety. Często zbiera i przechowuje gazety jako wartościowe źródło informacji, do którego będzie mógł powrócić. Pozwala to na łatwy i dłuższy kontakt z odbiorcą, który może wielokrotnie zapoznawać się z ofertą.
  • przyciąga uwagę odbiorcy – specjalistyczny charakter gazety uznawany jest za bardziej wiarygodny i mniej irytujący niż reklamy w Internecie;
  • angażuje odbiorcę –  stali oraz świadomi czytelnicy czytają przekazywane treści z dużym zainteresowaniem, zaangażowaniem i uwagą. Skupiają się na publikacji, przez co z większym prawdopodobieństwem zapamiętują treści.
  • kreatywne medium – dostępność różnych formatów reklamowych pozwala dostosować potrzebę komunikacji klienta z rynkiem ze względu na stosunkowo swobodny wybór miejsca reklamy i stworzyć pomysłowe kreacje reklamowe.

Reklama prasowa jest jedną z form promocji, którą wykorzystujemy od 25 lat w HOMAG Polska – podkreśla Joanna Miężał-Basińska, kierownik ds. marketingu i komunikacji HOMAG Polska Sp. z o.o. – Mimo rozwoju nowoczesnych narzędzi marketingowych oraz siły Internetu nadal stanowi ona ważne źródło informacji oraz edukacji, po które sięgają nasi Klienci, tj. stolarze czy wiodący producenci mebli działający na arenie międzynarodowej. Obserwujemy, że w prasie branżowej szukają przede wszystkim inspiracji, rozwiązania problemów technicznych czy nowinek z branży drzewnej i świata nowoczesnej technologii. Ponadto, za pośrednictwem specjalistycznych czasopism  zapraszamy na dedykowane wydarzenia branżowe organizowane w Grupie HOMAG lub targi, w których bierzemy udział jako wystawcy. Dostarczamy informacje o naszych produktach czy usługach, które mogą pomóc zautomatyzować i usprawniać pracę w małych i średnich stolarniach czy dużych fabrykach mebli. Również inspirujemy do tworzenia zrównoważonych procesów produkcyjnych, przyczyniając się do dbania o środowisko i traktowanie zasobów naturalnych odpowiedzialnie.

Reklama prasowa uzupełnieniem kampanii digitalowej

Reklama internetowa jest dziś chyba najpopularniejszą formą promocji firmy. Ma swoje zalety, ale ma też wady i właśnie dlatego warto ją uzupełnić reklamą prasową. Takie połączenie może przynieść najlepsze efekty.

Podstawową niedoskonałością reklam internetowych, przez co często są pomijane przez Internautów, jest ich nadmiar. Rzecz dotyczy głównie kampanii banerowych, które często odbierane są przez Internautów jako forma zbyt nachalna. Banner Blindness (po polsku tzw. „ślepota banerowa”) to zjawisko odnoszące się do ignorowania przez użytkowników wyświetlanych reklam. To swoista samoobrona przed reklamami, które w dużych ilościach wyświetlane są na wielu stronach internetowych. W efekcie reklamy są blokowane przez użytkowników.

Uzupełnienie kampanii digitalowej reklamą prasową to również idealny sposób na dotarcie do konkretnej grupy odbiorców np. osób mniej obeznanych z nowymi technologiami, które nie mają dużego kontaktu z Internetem. Okazuje się bowiem, że reklama prasowa w duecie z reklamą internetową może zwiększyć skuteczność nawet kilkakrotnie!

W Pfleiderer nie robimy niczego po omacku, wszystkie nasze działania poparte są badaniami – przekonuje Jakub Wołodko, dyrektor marketingu Pfleiderer. – Dotyczy to również reklam w mediach. Szczegółowo analizujemy ścieżki zakupowe naszych klientów i na podstawie wniosków dobieramy narzędzia komunikacji. Każda prowadzona przez nas kampania podlega targetowaniu, a następnie rozliczana jest pod względem efektywności. Staramy się zarządzać naszą komunikacją dynamicznie i obserwujemy jej wyniki. Jeśli coś nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, obieramy inną ścieżkę. W branży marketingowej krąży taki ładny neologizm – omnichannel. My również posiłkujemy się tą strategią, starając się dopasować sposób komunikacji i sprzedaży do zachowań klientów.

PolishStyl – firma założona 20 lat temu i będąca obecnie jednym z wiodących polskich producentów profesjonalnych technologii szlifierskich – budowanie swojej marki oraz rozpoznawalności zaczynała właśnie od reklamy prasowej – mówi Katarzyna Orlikowska, dyrektor marketingu PolishStyl. Po czym dodaje: Przez lata był to nasz główny kanał kreacji marketingowych. Obecnie, oprócz reklam w branżowej prasie, docieramy do klientów za pomocą wszystkich platform na social mediach, które dają doskonałą możliwość prezentacji naszych rozwiązań w akcji czy w realnym działaniu w fabrykach. Wszak jak mówi stare powiedzenie, reklama jest najlepszą dźwignią handlu. I to się nie zmienia!

Co znajdziesz w naszym portfolio?

miesięcznik: BIZNES.meble.pl

roczniki: NA WYMIAR, ZŁOTA 200, MEBLARSKI 1000


PORTAL BRANŻOWY: www.biznes.mebel.pl

Portal www.biznes.meble.pl screen

Przykładowe formaty reklamy prasowej

Artykuł czy reklama? Rozkładówka czy okładka? A może coś innego? W reklamie prasowej mamy możliwość wyboru formatu w zależności od potrzeby i budżetu.

Jakie mamy możliwości? Oto kilka przykładowych formatów:

  • okładka – reklama na II, III lub IV stronie okładki wzmocni wizerunek firmy jako ważnego gracza na rynku
  • rozkładówka – największy (bo dwustronicowy) i bardzo atrakcyjny format reklamy, pozwalający wzmocnić przekaz
  • artykuł (advertorial) – publikacja tekstowa pozwalająca na opisanie ważnego dla firmy zagadnienia, np. prezentacji nowości produktowych czy wydarzenia
  • reklama – graficzna prezentacja firmy o różnych wymiarach: od całej strony do mniejszych formatów (atrakcyjnych dla firm z mniejszym budżetem), może mieć formę pionową lub poziomą
  • insert – luźna wrzutka w dowolne miejsce pozwalająca na przekazanie indywidualnych reklam odbiorcom gazety
  • niestandardowe formy współpracy – współpraca dopasowana do indywidulanych potrzeb klienta

Dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach obserwuję, że cyfrowa reklama w Internecie zyskuje na popularności ze względu na większą efektywność i skuteczność w dotarciu do docelowej grupy odbiorców. Jednak, nie należy zapominać o tradycyjnych mediach drukowanych, zwłaszcza w przypadku prasy branżowej, która uważam, że nadal jest ważnym źródłem informacji. Dlatego, aby osiągnąć skuteczną promocję i zwiększyć zasięgi skuteczności, warto stosować kilka kanałów promocji jednocześnie, w tym internetowe, tradycyjne drukowane i prasę branżową, w zależności od celów kampanii reklamowej czy specyfiki rynku docelowego – komentuje Joanna Miężał-Basińska.

Podsumowując: reklama prasowa jest warta wykorzystania, zarówno jako osobna forma promocji, jak i jako uzupełnienie kampanii digitalowej. Dostępność różnych formatów, celowe dotarcie do najbardziej zainteresowanych konkretnych klientów i inne jej zalety, pozwalają na wybór najlepszego dla firmy przekazu.

Chcąc zwiększyć szanse na sukces firmy i rozpoznawalność w branży warto reklamować się w prasie drukowanej, jak i w Internecie. Nie zwlekaj i odezwij się do nas! Stworzymy idealny duet promocyjny dla Twojej firmy!

Danuta Pawlik, Kierownik działu komunikacji w przedsiębiorstwie Schattdecor Sp. z o.o.

Danuta Pawlik, kierownik działu komunikacji Schattdecor Sp. z o.o.

Moim zdaniem warto reklamować się zarówno w mediach tradycyjnych, czyli w prasie branżowej, jak i w Internecie, na portalach branżowych. Każde medium ma swoje zalety i dociera do różnych grup odbiorców. W czasach tak dużego zróżnicowania mediów i odbiorców, należy wykorzystywać obie możliwości.
Media tradycyjne, czyli drukowane (gazety i czasopisma branżowe) mają swoich stałych czytelników i cieszą się od lat ich dużym zaufaniem. Można stąd wysnuć wniosek, że artykuły czy reklamy w prasie zyskują u tych osób na wiarygodności. Z kolei reklama w Internecie dociera do szerokiego grona odbiorców i co ważne, w tym medium można skierować reklamę do konkretnych grup, a nawet ją personalizować. Taka customizacja i segmentacja rynku nie jest możliwa w przypadku reklam drukowanych. Klienci mogą tez komentować naszą ofertą i wysyłać zapytania czy informacje zwrotne. To oczywiście duża zaleta Internetu.

Jakub Wołodko, dyrektor marketingu Pfleiderer.

Jakub Wołodko, dyrektor marketingu Pfleiderer

Czy warto reklamować się dziś w mediach tradycyjnych drukowanych i w Internecie? To zależy. 

Powinniśmy sobie najpierw zadać pytanie, jaki jest cel naszej komunikacji, do kogo chcemy ją adresować, ponieważ każdy rodzaj mediów ma swoje atuty. I chociaż Internet od wielu lat dominuje, to jednak media tradycyjne są doskonale stargetowane, np. pisma biznesowe i branżowe.

Dlatego rola mediów tradycyjnych jest w moim odczuciu bardzo istotna, ponieważ wciąż jest skuteczna, pozwala nam budować świadomość naszej marki i jej prestiż.

Wszystkie kanały komunikacji, które prowadzimy charakteryzują się spójnością i synergią, co pozwala nam docierać szeroko do klientów i budować ich zaangażowane grono. Publikacje w mediach są tego nieodłączną częścią.

Marta Rogalewska

Marta Rogalewska, digital strategist

Media cyfrowe, szczególnie platformy społecznościowe i ekosystemy związane z wyszukiwarką Google, kuszą reklamodawców olbrzymim wyborem wariantów działania i skalą swojego dotarcia do potencjalnych użytkowników. Multimedialny świat internetowej komunikacji to też różnorodność form, która daje kreatywności marketerów olbrzymie pole do popisu, pozwala na realizowanie wielostopniowych strategii sprzedażowych i szczegółowe monitorowanie ich wpływu na rynek.
Czy zatem prasę i inne kanały tradycyjne powinniśmy sobie “odpuścić”? Odpowiedź brzmi, jak to przy wszystkich złożonych zagadnieniach, “To zależy” :). Nie “odpuszczamy”, jeśli rzeczywiście przykuwa uwagę grupy docelowej, którą zdefiniowaliśmy jako kluczową dla realizacji celów obecnie prowadzonej strategii.

Joanna Miężał-Basińska, kierownik ds. marketingu i komunikacji HOMAG Polska Sp. z o.o.

Uważam, że o sukcesie reklamy produktowej czy wizerunkowej w dużej mierze decyduje umiejętność wyboru kanału promocyjnego dla danej grupy odbiorczej. Zrozumienie potrzeb i zachowań odbiorców oraz monitorowanie trendów rynkowych pozwala mi na bieżąco dobierać najlepsze narzędzia promocyjne i uzyskiwać korzyści w zakresie efektywności oraz osiągania celów marketingowo-promocyjnych w sektorze B2B. Co do tradycyjnych mediów, to mają tę zaletę, że często są “pod ręką” i łatwo można wrócić do przeczytanego artykułu, żeby sobie usystematyzować wiedzę. Natomiast przewagą mediów elektronicznych jest ich szybkość w dotarciu do klienta, oraz kontakt z nim w postaci różnego rodzaju reakcji pod postami i komentarzy.  Podsumowując, uważam, że warto reklamować się w mediach zarówno tradycyjnych drukowanych, jak i w Internecie, ponieważ każdy z tych kanałów ma swoje zalety.

Kaja Möller, manager WAW Gruppe, agencji obsługującej targi M.O.W w Bad Salzuflen

Kaja Möller, manager WAW Gruppe, agencji obsługującej targi M.O.W w Bad Salzuflen

W przypadku targów takich jak M.O.W. reklama w prasie branżowej ma sens. Prasa branżowa jest skierowana do określonych sektorów lub obszarów specjalistycznych, co oznacza, że czytelnicy są już w dużym stopniu zainteresowani reklamowanymi produktami lub usługami. Publikacje branżowe cieszą się wysokim poziomem wiarygodności i autorytetu w swoich branżach. Wierzymy, że zintegrowana strategia reklamowa, która wykorzystuje zarówno media drukowane, jak i internetowe, osiąga najlepsze wyniki, docierając do różnych grup docelowych i wspierając różne cele marketingowe. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę mocne i słabe strony różnych formatów mediów i wykorzystać je zgodnie z celami marketingowymi i budżetem. Reklama drukowana oferuje fizyczną obecność, która może mieć dłuższy okres trwałości i efekt przypominania, zwłaszcza jeśli magazyn jest archiwizowany lub przekazywany dalej. Kanały reklamy online zapewniają szczegółowe pomiary i analizy, które umożliwiają dokładne śledzenie i optymalizację sukcesu kampanii reklamowych.

Katarzyna Orlikowska, dyrektor marketingu PolishStyl

Katarzyna Orlikowska, dyrektor marketingu PolishStyl

Coca-Cola, McDonalds, BMW, Nike, Ikea, Samsung, Chanel, Nescafe, Apple… największe marki świata można by wymieniać długo. Choć funkcjonują one na rynku od wielu dekad i są globalnie rozpoznawalne to nadal, nieustannie prowadzą swoje kampanie reklamowe. Dlaczego? Bo bez reklamy trudno budować markę. Bo kampanie reklamowe nie mogą być jednorazowe jeśli firma chce zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów, zdobyć ich zaufanie, a na końcu skłonić do zakupu. Te działania muszą być zawsze długofalowe. Internet oraz social media bardzo przybliżyły firmy do swoich odbiorców. I są obecnie najłatwiejszym oraz najszybszym sposobem dotarcia do klientów. Co nie oznacza, że reklama prasowa jest passe. Wręcz przeciwnie. Prasa drukowana jest dziś postrzegana jako ekskluzywna forma przekazu. I bardzo wszechstronna: od wywiadów, przez artykuły sponsorowane, po reklamy graficzne, rozkładówki, czy różnego rodzaju wkładki.

Joanna Katyńska, specjalistka ds. marketingu w Allcomp Polska.

Joanna Katyńska, specjalistka ds. marketingu Allcomp Polska

W dobie powszechnego dostępu do sieci internetowej naturalnym jest, że wykorzystujemy jej potencjał do promowania widoczności firm. Internet jest doskonałym narzędziem, które ułatwia dotarcie do ściśle określonej grupy odbiorców, budowanie wizerunku marki i mierzenie efektywności kampanii za pomocą takich wskaźników jak Open Rate (w marketingu e-mailowym) czy CTR. W naszym przypadku działania digitalowe i tzw. klasyczna komunikacja marketingowa są równorzędne. Jesteśmy świadomi, że czasopisma branżowe to nadal cenne źródło informacji i nowinek. Reklama drukowana, advertoriale i e-advertoriale to ważne kanały komunikacji w marketingu B2B, które pozwalają na realizację strategicznych założeń. Prasa umożliwia dotarcie do ściśle określonej grupy odbiorców zainteresowanych publikacjami eksperckimi i case study. Dobra i skuteczna strategia marketingowa opiera się na komplementarnym wykorzystaniu działań digitalowych i tradycyjnych metod komunikacji.