Edukacja

Dlaczego import mebli jest tak ważny dla branży?

Według B+R Studio, wartość importu mebli do naszego kraju w 2023 roku wyniosła nieco ponad 3,2 mld euro. To przełożyło się na spadek importu mebli do Polski wynoszący około 10% w stosunku do 2022 roku.

Dlaczego import mebli jest tak ważny dla branży?


Drastyczny spadek importu mebli do Polski, o którym informuje B+R Studio Tomasz Wiktorski, sprawia, że warto przyjrzeć się liczbom, które opisują import i uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego jest on tak istotny.

Jak przypomina B+R Studio Tomasz Wiktorski, Polska w świecie meblarstwa znana jest przede wszystkim jako producent i eksporter. Eksperci podkreślają ten fakt przy każdej możliwej okazji, powołując się przy tym na imponujące statystyki. Dużo mniej mówi się jednak o imporcie, który także jest kluczową częścią funkcjonowania polskiej branży meblarskiej – podkreśla B+R Studio Tomasz Wiktorski. Okazją do poruszenia tego tematu jest dotkliwy spadek importu mebli do Polski.

Odczuwalny spadek importu mebli do Polski

Na potrzeby najnowszego raportu „Polskie Meble Outlook 2024” B+R Studio Tomasz Wiktorski przeprowadziło wiele szczegółowych analiz.

Wskazaliśmy spadki w produkcji i eksporcie mebli, ale to w przypadku importu były one zdecydowanie największe. Biorąc za podstawę cząstkowe dane miesięczne oszacowaliśmy, że wartość importu mebli do Polski w 2023 roku wyniosła nieco ponad 3,2 mld euro, co przełożyło się na spadek wynoszący około 10% w stosunku do 2022 roku (blisko 3,6 mld euro). Oczywiście, gdy spojrzymy w szerszej perspektywie czasowej (2019-2023) to wynik z 2023 roku nie wygląda słabo i jest wyraźnie lepszy, niż w np. 2020 roku i to o 30%! – uspokajają eksperci B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Według analityków należy mieć jednak na uwadze, że od tego czasu znacznie zmieniła się wartość pieniądza. Każdy spadek jest bardziej odczuwalny niż pokazują to liczby. Można się nawet w tym miejscu posłużyć analogią do zupełnie niezwiązanej z branżą meblarską meteorologii. Gdy na zewnątrz jest -10oC to bez wątpienia jest bardzo zimno. Jeśli do tego wieje silny wiatr, to odczuwalność zimna jest jeszcze większa. Podobnie jest z importem mebli – jest zimno i jeszcze do tego wieje… inflacją – wyjaśnia przy pomocy analogii B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Pytania o wagę importu

Powróćmy do pytania: dlaczego import mebli jest tak istotny dla branży meblarskiej? Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że mówiąc o imporcie mebli, a dotyczy to także produkcji i eksportu, na podstawie powszechnie przyjętej metodologii nie mówi się wyłącznie o gotowych meblach sensu stricto, ale również o elementach meblowych. W ujęciu wartościowym stanowią one blisko połowę, a w ilościowym około 1/3 całości importu mebli do Polski.

Oznacza to, że jednym z najważniejszych „zadań” importu jest dostarczanie branży meblarskiej elementów do produkcji wyrobów gotowych. Później trafiają one zarówno do polskich salonów meblowych, jak i na eksport.

ZOBACZ TAKŻE: Rynek mebli skrzyniowych w Polsce pod wpływem inflacji

Więcej szczegółowych informacji o imporcie mebli do Polski (wartość, wolumen, przeciętne ceny, najwięksi dostawcy i nie tylko) można znaleźć w najnowszej edycji flagowego raportu B+R Studio Tomasz Wiktorski „Polskie Meble Outlook 2024”.

Źródło: Na podstawie analizy B+R Studio Tomasz Wiktorski