Design

Dom u podnóża gór

toka-home-geberit-wejscie-fot-radoslaw-slowik-miesiecznik-i-portal-branzy-meblarskiej-biznes-meble-pl

Dom u podnóża gór

Położony w urokliwej miejscowości, u podnóża Beskidów, dom pięcioosobowej rodziny, zachwyca przemyślanymi rozwiązaniami, elegancją form oraz odwagą zastosowanych materiałów i detali.

Tutaj nowoczesność łączy się z elementami motywów folklorystycznych, subtelnie wkomponowanych, podkreślających wyjątkowość tego regionu. W najnowszej realizacji TOKA + HOME architekci – Anna Kapinos i Tomasz Słomka zadbali o każdy, nawet najmniejszy szczegół.

Pochwała elegancji i funkcjonalności

275-metrowy dom zamieszkuje pięcioosobowa rodzina, która lubi wspólnie spędzać czas. Odpowiedzialni za jego projekt architekci z pracowni TOKA + HOME, zadbali jednak i o to, by każdy z mieszkańców posiadał prywatną przestrzeń – dopasowaną do indywidualnych potrzeb, zainteresowań oraz wieku. Na parterze znajduje się więc otwarta strefa dzienna, zaprojektowana z myślą o budowaniu ciepłych, rodzinnych relacjach. Można tu zarówno wspólnie wypoczywać oglądając ulubiony film czy też grając w planszówki, jak i delektować się przygotowywanymi razem posiłkami.

O tym, jak ważne jest to ostatnie, przekonuje otwarta na dwie kondygnacje przestrzeń jadalni. Organizuje ją duży, drewniany stół, przy którym zasiąść może aż 10 osób. Co więcej, we wnętrzu swoje miejsce odnajdą nie tylko wszyscy domownicy i ich goście, ale też zachwycające górskie pejzaże, obecne we wnętrzu dzięki dużym przeszkleniom.

O tym, jak ważna w tym wnętrzu jest natura przekonuje także dekoracyjna ściana z żywej zieleni, która wyznacza granicę między kuchnią a jadalnią. Żywe rośliny to jedna z najpiękniejszych ozdób tego wnętrza, podkreślając jego silny i zarazem pełen harmonii związek z otoczeniem. Stąd w otwartej strefie dziennej, ale i innych pomieszczenia, pojawiają się naturalne materiały – drewno i kamień, a charakterystyczne dla tego regionu motywy folklorystyczne. Wśród tych ostatnich na szczególna uwagę zasługują wypalony specjalną metodą na fornirowanej ścianie mandale z góralskimi ornamentami.

W ich towarzystwie podążamy do salonu, gdzie duża narożna sofa zachęca do wypoczynku i wspólnej zabawy, ale też głębszej refleksji i wewnętrznego odprężenia wśród obecnej właściwie na wyciągnięcie ręki natury. Dzięki dużym przeszkleniom poprowadzonym na wysokość bagatela 7 metrów, wydaje się ona integralną częścią salonu. Widok zza okien doskonale współgra z wystrojem wnętrza – ciepłym w odbiorze drewnem oraz naturalnym kamieniem, którego czerń w połączeniu z nowoczesnymi materiałami buduje elegancki charakter tej przyjaznej, a jednak niezwykle szykownej przestrzeni.