Design

Trwa wystawa pokonkursowa Young Design 2024

Wystawa Young Design 2024 to przegląd prac laureatów i finalistów konkursu, w tym zdobywczyni Nagrody Głównej - Karoliny Szpakowskiej.

Trwa wystawa pokonkursowa Young Design 2024

Za nami 17. edycja konkursu Young Design, który Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie organizuje dla młodych projektantów. Tegoroczna odsłona odbywała się pod hasłem „Odpowiedzialność”. Prace laureatów i finalistów można oglądać na wystawie czynnej do końca maja.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Ideą konkursu jest wyłonienie z młodego pokolenia projektantów, osób o największym potencjale rynkowym. Cel to umożliwienie im nawiązania profesjonalnej współpracy z polskimi producentami. Kuratorką tegorocznej edycji Jadwiga Husarska-Sobina, utalentowana projektantka i przedsiębiorczyni, szefowa Husarska Design. Wystawa Young Design 2024, którą wyprodukowała, to kontynuacja wieloletniej tradycji wspierania polskiej sztuki użytkowej.

Konkurs dla młodych projektantów rozstrzygnięty

Tegoroczna edycja pod hasłem „Odpowiedzialność” nawiązywała do zrównoważonego projektowania. Uczestnicy skupili się na poszukiwaniach rozwiązań dla lepszej przyszłości, pomagających tworzyć produkty przyjazne dla środowiska. Młodzi projektanci muszą sprostać coraz trudniejszym wyzwaniom, które stawia przed nami radykalnie zmieniający się świat. Wszystkie zwycięskie prace są innowacyjne, odnoszą się do idei cyrkularności i zrównoważonego projektowania.

Zwycięzców konkursu poznaliśmy w piątek 26 kwietnia podczas uroczystej gali organizowanej w siedzibie Instytutu.

To już siedemnasta edycja Konkursu Young Design, który pokazał nam, jak bardzo kreatywni i innowacyjni potrafią być młodzi ludzie. Jesteśmy zaszczyceni, że możemy przyczynić się do rozwoju branży wzorniczej, promując i wspierając młode talenty. Troska o środowisko naturalne i podążanie za zmianami stawia przed młodym pokoleniem wyzwania ale też otwiera nowe możliwości – mówiła podczas wydarzenia Agnieszka Wasilewska, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Wystawa Young Design 2024 z pracami laureatów

Na wystawie, której producentem jest Husarska Design, do końca maja można oglądać prace laureatów, jak również pozostałych finalistów tegorocznej edycji. Wśród nich wyróżnia się projekt zdobywczyni Nagrody Głównej.

Nagrodę Główną – stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej w wysokości 20 tys. zł, ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymała Karolina Szpakowska, autorka projektu Gelanteria.

Studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pokazała niezwykły projekt biodegradowalnych akcesoriów do butiku odzieżowego, stworzonych z bioplastiku. Komplet składa się z wizytówek i metek, instalacji na okno wystawowe oraz kompletu kopertówek. Projekt ma na celu zaprezentować możliwości tworzywa, jakim jest bioplastik. Pokazuje również, że nie musi to być substytut tanich sztucznych materiałów jednorazowego użytku, podnosząc jego rangę do kategorii produktu luksusowego. Innowacyjne tworzywo powstało w efekcie wielu prób i testów przeprowadzonych na recepturach. W ich skład wchodziły: żelatyna, tapioka, pektyna, gliceryna oraz woda. Projekt jest próbą nawiązania dialogu między markami premium a produktami fast fashion, które są wyrzucane po kilkukrotnym użyciu.

Nagrody Specjalne Young Design 2024

Nagrodę Specjalną Polskiej Fundacji Narodowej, w wysokości 20 tys. zł, otrzymała Oliwia Ledzińska za projekt Nowo Nowo.

Projekt Oliwii Ledzińskiej, absolwentki poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego to wspaniałe lampy. Są one odpowiedzią na zjawisko nadmiernego konsumpcjonizmu, oferujące alternatywny model zrównoważonego użytkowania zasobów. Dzięki zastosowaniu specjalnego ekologicznego spoiwa, produkt ten przekształca niechciane organiczne odpady, takie jak bawełna czy drewno, nadając im nowe życie. Wyróżniającą cechą lamp jest możliwość wymiany ich części zewnętrznych w trakcie użytkowania, zachowując jednocześnie niezmienny elektryczny rdzeń. Biodegradowalne elementy mogą powrócić do cyklu produkcyjnego lub zostać odpowiednio zutylizowane, podczas gdy komponenty elektryczne pozostają zachowane.

Nagrodę Specjalną Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłu, w wysokości 5 tys. zł, otrzymał Mariusz Śmietana za projekt: Łącząc siły ze Słońcem. Wykorzystanie energii słonecznej w celu poprawy dobrostanu człowieka i planety.

Mariusza Śmietanę do stworzenia projektu zainspirowała rola Słońca w życiu człowieka. Jego światło i ciepło, które mają nie tylko znaczenie biologiczne, ale także wpływają na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Powstał innowacyjny system pozwalający na koncentrację światła słonecznego za pomocą soczewek Fresnela oraz kolimatorów umiejscowionych na śledzącym słońce heliostacie. Następnie przy użyciu światłowodów zebrane światło transportowane jest do pomieszczeń pozbawionych dostępu do promieni słonecznych. Prosta i niezależna konstrukcja pozwala na powszechną dostępność systemu, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Rozwiązanie otwiera drogę do lepszego wykorzystania energii słonecznej i tym samym poprawia jakość życia. Mariusz Śmietana jest absolwentem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Ministra Nauki, cyfrowe pióro wraz z cyfrowym notesem, otrzymała Weronika Karska za projekt Melu.

Karolina Karska, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zaprojektowała zestaw Melu służący do przygotowania jogurtu. Jest to również zachęta do ograniczenia zużycia plastikowych opakowań przez samodzielne przygotowywanie produktów spożywczych w domu. Wykonany z ceramiki nieszkliwionej, uszczelnionej za pomocą mleka, według jednej z najstarszych technik zdobienia ceramiki rozpowszechnionej na terenach Europy Wschodniej, pozwala zaoszczędzić energii elektrycznej związanej z dwukrotnym wypałem. Po czasie użytkowania, produkt może zostać przetworzony na tzw. szamot i ponownie dodany do gliny. W ten sposób utrzyma swoją cyrkularność.

ZOBACZ TAKŻE: 17. edycja konkursu Young Design

Prace laureatów oraz reszty finalistów można oglądać na wystawie pokonkursowej, która potrwa do 31 maja.