Podziel się:

Nowe trendy w meblarstwie z kolorem roku 2022

04-01-2022
Do schowka
Niedawno wybrany przez Instytut Pantone „kolor roku 2022” Very Peri, łączy w sobie nuty fioletu i odcienie niebieskiego. Czy kolor wyznaczy nowe trendy wzornicze, stanie się inspiracją dla twórców i znajdzie zastosowanie we wnętrzach?

 

Pantone wybrał: “Very Peri” kolorem roku 2022

 

Instytut Pantone powołano w 1986 roku. W jego skład wchodzą specjaliści związani działający w wielu branżach: projektanci, architekci, artyści, ludzie na co dzień zajmujący się projektowaniem mody, wzornictwem przemysłowym. Instytut zajmuje się prowadzeniem badań nad teorią koloru, analizowaniem trendów, doradztwem kolorystycznym. W swoich opracowaniach i analizach zagłębia się w złożone procesy społeczno-ekonomiczne, zjawiska popkultury i globalne tendencje. Od 1999 roku Instutut Pantone wybiera „kolor roku”, który przez najbliższe miesiące staje się inspiracją dla projektantów, twórców i artystów. W 2021 roku wyjątkowo wybrano dwa kolory: stonowaną szarość Ultimate Gray oraz energetyczny, żółty odcień Illuminating.

 

kolor roku 2022 very peri w łazience
Kolor Very Peri możemy połączyć z delikatnymi, pastelowymi odcieniami. Fot. Domni.pl

 

W tym roku kolorem roku 2022 został Very Peri – mieszkanka fioletu, błękitu i czerwieni. Kolor symbolizuje ciekawość świata, przemiany, których doświadczamy. Very Peri zachęca do twórczych poszukiwań i inspiracji. Razem z kolorem roku 2022 Pantone zaprezentował wzorniki barw, które mają za zadanie ułatwić pracę z nowym kolorem.

 

 

Wpływ kolorystyki na kształtowanie się trendów

 

Kształtowanie się trendów kolorystycznych nierozłącznie związane jest z naszym otoczeniem. Kolory, którymi się otaczamy, są odbiciem zmian i przemian, które zachodzą w naszym życiu. Czy kolor wpływa na kształtowanie się trendów? Bez wątpienia barwy wybierane przez Instutut Pantone, przez najbliższe 12 miesięcy od ogłoszenia, pojawiają się na wybiegach mody, w realizacjach architektów, czy projektach związanych ze wzornictwem przemysłowym. Wybór koloru 2022 inspiruje projektantów do poszukiwań i niespotykanych rozwiązań, pracy z nową gamą kolorystyczną i materiałami. O tym, czy będzie to krótkotrwały trend, spowodowany modą i potęgą Insytu Pantone, czy coś, co zostanie z nami na dłużej, zadecydują konsumenci.

 

Very Peri doskonale sprawdzi się jako kolor codziennych gadżetów, dodatków i akcesoriów. W branży meblarskiej może stać się inspiracją do odświeżenia palety fioletowych tkanin obiciowych oraz detali, np. dekoracyjnych uchwytów. Subtelne fiolety na welurowych, czy aksamitnych tkaninach w towarzystwie odpowiedniego tła stworzą we wnętrzu modną aranżację. Fioletowe obicia ciekawie prezentują się w połączeniu ze złotymi i czarnymi detalami. Meble w kolorze Very Peri mogą stać się uzupełnieniem wnętrz w każdym stylu – od klasycznych form z ozdobnymi przeszyciami, po minimalistyczne projekty, wpisujące się w nowoczesne stylizacje.