Branża

Recykling drewna w Timberpak Warszawa

Jak przebiega recykling drewna można się dowiedzieć w należącym do Egger zakładzie Timberpak Warszawa.

Recykling drewna w Timberpak Warszawa

O tym, jak działa zakład recyklingu drewna, mogli się przekonać dostawcy, partnerzy i przedstawiciele mediów, którzy odwiedzili punkt odbioru i wstępnej obróbki drewna poużytkowego firmy EGGER.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

W czasie dnia otwartego EGGER Timberpak Warszawa można było zobaczyć jak cenny surowiec, jakim jest drewno, otrzymuje nowe życie, czyli innymi słowy, jak przebiega recykling drewna.

Działający w Starych Gnatowicach pod Warszawą punkt odbioru jest niezwykle ważnym elementem systemu wykorzystania drewna pochodzącego z recyklingu. Tym samym reprezentuje ogólne podejścia firmy do gospodarki o obiegu zamkniętym. Należący do EGGER zakład Timberpak działa od października 2022 roku, dostarczając do fabryki w Biskupcu surowiec do produkcji płyt wiórowych. Zebrany i wstępnie rozdrobniony materiał jest transportowany do fabryki w postaci zrębki.

Dzień otwarty Timberpak Warszawa, czyli jak wygląda recykling drewna?

Uczestnicy mogli poznać szczegóły procesu technologicznego i zobaczyć sprzęt z bliska.  Dowiedzieli się również o planach otwarcia przez EGGER kolejnego zakładu tego typu – na północy Polski. 

Od kilku miesięcy współpracujemy z naszymi dostawcami. Są wśród nich firmy z branży drzewnej i meblarskiej, handlowej, magazynowej, a także komunalnej, budowlanej i wyburzeniowej. Naszym partnerom oferujemy kompleksową obsługę logistyczną, stabilną i długofalową współpracę opartą na wieloletnich kontraktach – wyjaśnia menadżer działu zakupu drewna recyklingowego Marcin Ferdycz. – Cieszy fakt, że dostawcy bardzo szybko zrozumieli zasady segregacji i dostarczają nam materiał wysokiej jakości – zgodny z przetwarzanymi przez nas kodami odpadów. Ważne jest, aby traktować drewno jako istotny punkt recyklingu materiałowego – podkreśla Marcin Ferdycz.

Dostawcami mogą być firmy zajmujące się zbiórką i przetwarzaniem odpadów. Materiał przyjmowany jest również od firm, które w toku swoich procesów generują odpady drzewne (np. przy produkcji mebli, rozbiórce budynków). Obecnie z Timberpak Warszawa współpracuje ponad 100 stałych dostawców.

Timberpak Warszawa.
Timberpak Warszawa. Źródło: EGGER.

Wykorzystanie materiałów pochodzących z recyklingu jest częścią polityki środowiskowej Grupy EGGER. Zmniejsza to zużycie świeżego drewna. Praktyka wykorzystywania drewna z recyklingu jest stosowana na całym świecie. Ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz przedłużenie żywotności drewna, które rosło przez wiele lat.

ZOBACZ TAKŻE: EGGER przejął niemiecką firmę recyklingową

Aby usprawnić system recyklingu drewna, potrzebna jest zmiana świadomości społecznej. Termin odpady wciąż kojarzy się z odpadami komunalnymi, a stare skrzynki czy drewniane elementy zbyt często trafiają do pieca. Stąd zaangażowanie EGGER w promocję recyklingu drewna jako sposobu na zrównoważone działanie – dni otwarte w zakładzie w Biskupcu, spotkania z mieszkańcami, publikacja broszury informacyjnej, a ostatnio także książeczki obrazkowej dla dzieci.