Branża

Przedszkola Forte – w trosce o dzieci

Suwalskie przedszkola to jedna z dwóch tego typu placówek otwartych przez Forte.

Przedszkola Forte – w trosce o dzieci

Dwujęzyczne przedszkola przyzakładowe z oddziałami żłobkowymi „Żółty Słonik” rozwiązują problemy pracowników Forte, którzy stoją przed koniecznością łączenia pracy zawodowej z życiem prywatnym i wychowaniem dzieci. Forte ma dwa przyzakładowe przedszkola: w Ostrowi Mazowieckiej i Suwałkach.

Na otwarcie pierwszego dwujęzycznego przyzakładowego przedszkola z oddziałem żłobkowym Forte zdecydowało się w 2015 r. W ubiegłym roku w Suwałkach otwarty został drugi Żółty Słonik. Obie placówki cieszą się dużą popularnością wśród pracowników i ich dzieci.

Umiejscowienie przedszkola blisko miejsca pracy jest ważne, jednak tego typu placówka musi oferować znacznie więcej – także atrakcyjny program nauczania, zdrowy sposób żywienia maluchów oraz dofinansowanie ze strony pracodawcy. Daje to poczucie, że dziecko ma najlepszą opiekę i uczęszcza do wyjątkowego miejsca. A to pomaga zbudować zaangażowanie i więź emocjonalną między pracownikiem i pracodawcą – mówi Karina Trafna, prezes Zarządu Kids & Co., operatora przedszkola Żółty Słonik.

W Ostrowi Mazowieckiej mamy wiele sygnałów, że z punktu widzenia naszych pracowników  otwarcie przedszkola okazało się strzałem w dziesiątkę – mówi Bogumiła Kaja, dyrektor Biura Personalnego Fabryk Mebli Forte. – Podobne sygnały mamy też z Suwałk, gdzie przedszkole działa zaledwie od września 2018 r. Obie placówki pomagają nie tylko pracownikom, ale także firmie, wzmacniając zaangażowanie i motywację załogi.

Na uwagę zasługują również walory architektoniczne przedszkoli. Zostały one zaprojektowane tak, by odpowiadać na specyficzne potrzeby dzieci, zapewniać im maksymalne bezpieczeństwo, a także pobudzać ich wyobraźnię. Projekty powstały w XY Studio – jednej z niewielu polskich pracowni architektonicznych, specjalizujących się w projektowaniu dla dzieci.

Przedszkola Forte – w Ostrowi i Suwałkach

Oba Żółte Słoniki mają proste bryły, są niskie i rozłożyste. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. W środku budynków projektanci zapewnili dużo światła, natomiast dziedzińce oferują cień także podczas upałów. Wnętrza są bardzo estetyczne, kolorowe, przestronne oraz nowocześnie wyposażone. W poszczególnych pomieszczeniach dominuje tylko jeden kolor (róż, fiolet, zieleń) zestawiony z bielą ścian, dzięki czemu nie ma efektu przeładowania, co mogłoby rozpraszać dzieci. Wnętrze jest jasne dzięki świetlikom w suficie i dużym oknom. Na terenie przedszkoli znajdują się place zabaw, na których dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu.

ZOBACZ TAKŻE: Przedszkole firmowe Forte otwarte

Projektowanie na potrzeby najmłodszych użytkowników rządzi się specyficznymi prawami i obwarowane jest wieloma przepisami. Każdy taki projekt to duże wyzwanie. W przypadku przedszkoli Forte bardzo cenne dla nas było to, że firma w pełni zaufała naszemu doświadczeniu. Przedszkola Forte w obu miastach są podobne, w Suwałkach wykorzystaliśmy liczne elementy, takie jak świetliki czy podobna paleta barw, które sprawdziły się w Ostrowi Mazowieckiej. Jednak projektując budynek w Suwałkach wzięliśmy pod uwagę fakt, że to polski biegun zimna i jest tam zazwyczaj o 3-5o chłodniej niż w innych rejonach kraju. Dlatego zewnętrzne patio z placem zabaw, jakie zaprojektowaliśmy dla przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej, tu zadaszyliśmy i powstała wewnętrzna sala zabaw. Jesteśmy przekonani, że dzieci w obu placówkach będą czuły się dobrze – opowiada o projekcie Dorota Skibińska, architekt z Pracowni Architektonicznej XYstudio.