Branża

Przedszkola Forte – w trosce o dzieci

Suwalskie przedszkola to jedna z dwóch tego typu placówek otwartych przez Forte.

Przedszkola Forte – w trosce o dzieci

Dwujęzyczne przedszkola przyzakładowe z oddziałami żłobkowymi „Żółty Słonik” rozwiązują problemy pracowników Forte, którzy stoją przed koniecznością łączenia pracy zawodowej z życiem prywatnym i wychowaniem dzieci. Forte ma dwa przyzakładowe przedszkola: w Ostrowi Mazowieckiej i Suwałkach.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Na otwarcie pierwszego dwujęzycznego przyzakładowego przedszkola z oddziałem żłobkowym Forte zdecydowało się w 2015 r. W ubiegłym roku w Suwałkach otwarto drugi Żółty Słonik. Obie placówki cieszą się dużą popularnością wśród pracowników i ich dzieci.

Umiejscowienie przedszkola blisko miejsca pracy jest ważne, jednak tego typu placówka musi oferować znacznie więcej. To także atrakcyjny program nauczania, zdrowy sposób żywienia maluchów oraz dofinansowanie ze strony pracodawcy. Daje to poczucie, że dziecko ma najlepszą opiekę i uczęszcza do wyjątkowego miejsca. A to pomaga zbudować zaangażowanie i więź emocjonalną między pracownikiem i pracodawcą – mówi Karina Trafna, prezes Zarządu Kids & Co., operatora przedszkola Żółty Słonik.

W Ostrowi Mazowieckiej mamy wiele sygnałów, że z punktu widzenia naszych pracowników  otwarcie przedszkola okazało się strzałem w dziesiątkę – mówi Bogumiła Kaja, dyrektor Biura Personalnego Fabryk Mebli Forte. Podobne sygnały mamy też z Suwałk, gdzie przedszkole działa zaledwie od września 2018 r. Obie placówki pomagają nie tylko pracownikom, ale także firmie, wzmacniając zaangażowanie i motywację załogi.

Na uwagę zasługują również walory architektoniczne przedszkoli. Zostały one zaprojektowane tak, by odpowiadać na specyficzne potrzeby dzieci, zapewniać im maksymalne bezpieczeństwo, a także pobudzać ich wyobraźnię. Projekty powstały w XY Studio – jednej z niewielu polskich pracowni architektonicznych, specjalizujących się w projektowaniu dla dzieci.

Przedszkola Forte – w Ostrowi i Suwałkach

Oba Żółte Słoniki mają proste bryły, są niskie i rozłożyste. Dzięki temu wszystkie pomieszczenia znajdują się na jednym poziomie. W środku budynków projektanci zapewnili dużo światła, natomiast dziedzińce oferują cień także podczas upałów. Wnętrza są bardzo estetyczne, kolorowe, przestronne oraz nowocześnie wyposażone. W poszczególnych pomieszczeniach dominuje tylko jeden kolor (róż, fiolet, zieleń) zestawiony z bielą ścian. Dzięki temu nie ma efektu przeładowania, co mogłoby rozpraszać dzieci. Wnętrze jest jasne dzięki świetlikom w suficie i dużym oknom. Na terenie przedszkoli znajdują się place zabaw, na których dzieci mogą bawić się na świeżym powietrzu.

ZOBACZ TAKŻE: Przedszkole firmowe Forte otwarte

Projektowanie na potrzeby najmłodszych użytkowników rządzi się specyficznymi prawami i obwarowane jest wieloma przepisami. Każdy taki projekt to duże wyzwanie. W przypadku przedszkoli Forte bardzo cenne dla nas było to, że firma w pełni zaufała naszemu doświadczeniu. Przedszkola Forte w obu miastach są podobne, w Suwałkach wykorzystaliśmy liczne elementy, takie jak świetliki czy podobna paleta barw, które sprawdziły się w Ostrowi Mazowieckiej. Jednak projektując budynek w Suwałkach wzięliśmy pod uwagę fakt, że to polski biegun zimna i jest tam zazwyczaj o 3-5o chłodniej niż w innych rejonach kraju. Dlatego zewnętrzne patio z placem zabaw, jakie zaprojektowaliśmy dla przedszkola w Ostrowi Mazowieckiej, tu zadaszyliśmy i powstała wewnętrzna sala zabaw. Jesteśmy przekonani, że dzieci w obu placówkach będą czuły się dobrze – opowiada o projekcie Dorota Skibińska, architekt z Pracowni Architektonicznej XYstudio.