Design

Technologia odpowiada na problemy współczesnej cywilizacji

Andrzej i Mateusz Kieryłło, wynalazcy krzesła „Blue Bird”.

Technologia odpowiada na problemy współczesnej cywilizacji

Rozmowa z Andrzejem i Mateuszem Kieryłło, wynalazcami krzesła „Blue Bird”.

Kiedy powstał pomysł stworzenia fotela „Blue Bird” umożliwiającego zmianę pozycji w dowolnej chwili? Jak długo trwały prace nad projektem i co sprawiało Panom, jako wynalazcom, największą trudność?

Pierwsze prototypy powstały w 2014 r. Największym wyzwaniem było opracowanie mechanizmu pozwalającego na przekształcanie fotela pomiędzy dwoma pozycjami. Prace inżynieryjno-konstrukcyjne zajęły nam kilka lat. Kluczowe było również opracowanie ergonomii fotela w obu pozycjach, siedząc w pozycji ergonomicznej na naszym fotelu odciążamy kręgosłup o 50%. Naszym założeniem było stworzenie projektu, który oferowałby maksymalną ergonomię w eleganckim fotelu biurowym.

Jak obecnie przedstawia się sytuacja ochrony patentowej rozwiązania? Czy zdobyli Państwo patenty wszędzie tam, gdzie Państwu na tym zależało?

Tak, nasze rozwiązanie okazało się unikatowe, co pozwoliło nam na opatentowanie go na największych światowych rynkach, m.in. w Europie i w USA. Był to kosztowny i trudny proces, ale teraz mamy pewność, że nasz wynalazek jest w pełni chroniony.

Czy firma ma już plany ekspansji?

Mamy podpisane listy intencyjne z dystrybutorami w Niemczech, Anglii, USA oraz Japoni.

Czy od początku mieli Panowie świadomość potencjału sprzedażowego tego rozwiązania?

Dostrzegamy ogromny potencjał produktu na rynku, bowiem rozwiązuje on kluczowy problem bólu pleców podczas długotrwałego siedzenia. „Blue Bird” dotyka sedna tego problemu, którym jest zła pozycja przyjmowana podczas pracy na klasycznych fotelach biurowych. Nasz produkt jest przeznaczony dla 57% pracowników biurowych, którzy już dziś odczuwają ból lub dyskomfort podczas pracy.

W jaki sposób będzie się odbywała sprzedaż fotela „Blue Bird” – przez dystrybutorów czy bezpośrednio w Państwa firmie? Czy mebel będzie sprzedawany również za pośrednictwem Internetu?

Przygotowujemy sieć dystrybucji, fotel będzie można kupić także w Internecie.

Z czego już są Panowie dumni, a jakie plany i wyzwania związane z tym produktem jeszcze przed Państwa firmą?

Udało nam się opracować całkowicie nową technologie, która odpowiada na jeden z ważniejszych problemów związanych z rozwojem naszej cywilizacji. Wyzwaniem będzie dla nas wprowadzenie hybrydowych foteli „Blue Bird” na rynek nie tylko w Polsce, ale na rynki na całym świecie. Na tę chwilę mamy opracowaną technologię oraz partnera branżowego, poszukujemy inwestora, który pozwoli na ekspansję produktu na rynkach.

Dziękuję za rozmowę i życzę pomyślnej realizacji strategii.

ROZMAWIAŁA: Anna Szypulska

Andrzej Kieryłło

Projektant mebli i wzornictwa przemysłowego z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem i wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu fabryki mebli biurowych.

Mateusz Kieryłło

Projektant wzornictwa przemysłowego i architekt wnętrz, specjalista w ergonomii przestrzeni biurowej. Prezes Blue Bird Poland, współwłaściciel Human+ i Blue Bird Poland. Założyciel Qurara Studio.

Wywiad został opublikowany w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 12/2018