Kubik rządzi
10 lutego, 2022 2023-01-22 18:21Kubik rządzi
„Kubik” to potoczna miara objętości. W branży leśnej stosowany jest do określenia ilości ściętych drzewDrzewa – duże, wieloletnie rośliny o pojedynczym, wyraźnie wykształconym pniu i mniej lub bardziej wyraźnej koronie. Organizmy nie mające sobie równych pod względem wymiarów (wysokość – do ok. 100 m, np. Eucalyptus regnans – eukaliptus królewski, rosnący w Australii) i długowieczności (długość życia – do ok. 5 tys. lat, np. Pinus longaeva – sosna długowieczna, rosnąca w Kalifornii). Źródło: L. zamienianych na „okrąglaki”. W przemyśle drzewnym też posługujemy się tą miarą.
Podczas przerobu okrąglaków na deski, obladry i wióry, okazuje się, że z jednego kubika zostaje niewiele drewnaDrewno – 1) Część pnia drzewa, gałęzi i korzeni zawarta między rdzeniem i korą; kompleks tkanek wytworzony przez kambium po jego wewnętrznej stronie; główna tkanka przewodząca i wzmacniająca pni, gałęzi i korzeni; przewodzi wodę i składniki mineralne z korzeni do liści. 2) Surowiec ze ściętych drzew formowany przez obróbkę w różnego rodzaju sortymenty (gr. ksylon – drewno). Źródło: L. Helińska-Raczkowska, użytkowego. Pozyskane deski i kantówka w większości trafią na budowy, a w niewielkiej części do stolarni. Obladry trafią na opał, a z odpadów produkujemy pellet do pieców zasypowych oraz płyty pilśniowePłyta pilśniowa – tworzywo drzewne na bazie włókien. Wytworzona z rozwłóknionej tkanki drzewnej z dodatkiem związków łączących i utwardzających przez jej spilśnienie i uformowanie w warunkach wysokiego ciśnienia i temperatury. Różnokierunkowe ułożenie włókien zapewnia płycie wyrównaną gęstość i właściwości wytrzymałościowe na całym przekroju. Płyta może zawierać również inne dodatki, jak środki hydrofobowe oraz środki ognioodporne. Źródła: • T. Perkitny, J., kiedyś malowniczo zwane „dyktą”. Kwintesencją procesu przetwórstwa jest królowa surowców polskiego meblarstwa, czyli „płytaPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość wiórowa”. Najczęściej występuje w okleinieOkleina naturalna – fornir przeznaczony do oklejania powierzchni wyrobów w celu ich uszlachetnienia. Jakie są rodzaje oklein naturalnych? Rozróżnia się m.in. cztery zasadnicze grupy: • promieniowa,• pół-promieniowa,• styczna (warstwowa),• styczno-czołowa (wzorzysta). W obrębie tych grup wyszczególnia się osiem typów: zwykła (zw. szlicht), warstwowa, błyszczowa, pasiasta, pół-wzorzysta (zw. flader), kwiecista, wzorzysta (zw. mazer), piramidalna. Okleiny produkowane są w dwóch kategoriach: • papierowej, a dużo rzadziej fornirowanej.
„Kubik” ma jeszcze drugie znaczenie. Architekci i projektanci wnętrz, potocznie nazywają tak mebleMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., w kształcie prostopadłościanu. Kubik, to taki nasz „design w kancik”. Można czasem odnieść wrażenie, że gdy w produkcie staramy się zawrzeć syntezę, kreatywności z rodzimą wytwórczością, to emanacją takiego działania zwykle jest obiekt prostopadłościenny. Czyli… „kubik”.
Produkcja mebliMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I., „prostopadłościennych” jest tańsza. Są firmy, które wymagają od designerów komercjalizowania 100% rozkroju każdej płytyPłyta (płyta wiórowa) – 1) Tworzywo drzewne w postaci płyty, wytworzone przez sprasowanie pod wpływem temperatury, małych cząstek drewna, np. wióry drzewne, wióry strugane, trociny, wióry waflowe, wióry pasmowe i/lub inne cząsteczki lignocelulozowe np. paździerze lniane, paździerze konopne, bagassa z klejem. Najczęściej produkuje się płyty wiórowe jedno- lub trójwarstwowe. Cechy charakterystyczne płyty wiórowej • Gęstość płyty wiórowej: 600-680 kg/m3,• Gęstość. To jest dobry design. Oszczędny. Wiadomo że „Królowa surowców polskiego meblarstwa” w kilkunastu procentach składa się z formaldehydu melaminowego. Bywa że „obrzyny” królowej, czasem lądują w piecach. Dlatego nie projektujmy „obrzynów”!
Ale jak zaprojektować tani mebelMebel – to sprzęt użytkowy należący do wyposażenia ruchomego oraz stałego wnętrz mieszkalnych, biurowych, hotelowych itp., służy do przechowywania, pracy, siedzenia, leżenia, wypoczynku, spożywania posiłków. Każdy mebel może być użytkowany indywidualnie, w kompletach mebli lub zestawach mebli. Jak dzielą się meble? Ze względu na konstrukcję meble można podzielić na • meble skrzyniowe,• meble szkieletowe,• meble tapicerowane. Źródła: • Swaczyna I.,, który nie jest prostopadłościanem, a przy tym jest ekologiczny, wyprodukowany z naturalnych surowców? Każdy designer to potrafi zrobić. Każdy producent potrafi taki mebel wyprodukować. Każdy technolog umie go wdrożyć.
Ale… Tu mi się nasuwa jedna z tez satyryka, Piotra Bałtroczyka. Brzmi ona: „Nie sztuka zrobić szpagat. Sztuka wstać”.
Wydaje mi się, że o tej prostej zasadzie nie mają pojęcia nasi rządzący, a i konsumenci też często nie pamiętają. Oczekiwanie, że za niewielkie pieniądze ktoś wyprodukuje produkty „z górnej półkiPółka – 1) luźno ułożony element płytowy poziomy do układania różnych przedmiotów. 2) W języku potocznym słowo „półka" oznacza też pewien poziom (np. „półka cenowa", „półka jakościowa" itp.). Źródło: BN-87/7140-01 – Meble. Elementy, podzespoły i zespoły. Terminologia.”, wykonane z wysokiej jakości, naturalnych i ekologicznych materiałów, jest czystą utopią.
Producent mebli nie jest akrobatą. Szpagatu nie robi. Koszt produkcji nie wynika z oczekiwań konsumenta. Koszt produkcji projektują politycy. Designerzy stylizują piękne kształty. Efektywność projektują technolodzy, a zyski ze sprzedaży produktów liczą księgowe. Inwestorzy kupują surowce, płacą pensje, ZUSy, PITy, CITy, VATy, rachunki za gaz, prąd, wodę, ścieki, etc, etc, etc.
Tu zacytuję fragment wiersza Juliana Tuwima, który 35 lat temu czytałem moim dzieciom: „Murarz domy buduje, krawiec szyje ubrania, ale gdzieżby co uszył, gdyby nie miał mieszkania? A i murarz by przecież na robotę nie ruszył, gdyby krawiec mu spodni i fartucha nie uszył”.Efektywność gospodarcza zawsze wymagała ładu i synergii. Jeśli ich od początku nie zaprojektujemy, zawsze ktoś straci. Niestety projektowania synergii nikt naszych polityków nie uczy.
Gdy w gospodarce nie ma synergii, to dotacje nic na to nie pomogą. Jeśli nawet uchronią inwestora przed stratą gotówki, to może stracić czas. Pomysł, który wydawał mu się niezwykłą innowacją w momencie składania wniosku o dotację, po jego wdrożeniu bywa często sztampą. Biurokratyczna ścieżka formularzy, ocen panelu ekspertów, zatwierdzania wniosków itd. sprawia, że po kilkunastu miesiącach dostaniemy „dotację na naszą innowację”, skoro wraz z przelewem na koncie, widzimy plecy silniejszych od nas konkurentów?
A projekt i wdrożenie i tak zrobić trzeba. A jak już trzeba, to oszczędnie i tanio.
„Kubik” rządzi!
TEKST: Zdzisław Sobierajski