Branża

IKEA obniża ceny na wielu rynkach

Tolga Öncü, kierownik ds. operacji detalicznych, Grupa Ingka (IKEA) o tym, że IKEA obniża ceny na wielu rynkach na świecie.

IKEA obniża ceny na wielu rynkach

Szwedzki gigant poinformował, że rozpoczął proces obniżania cen. Czy ta decyzja zachęci konsumentów do zwiększania wydatków na zakup mebli?

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

W roku finansowym 2023 Grupa Ingka, dawniej znana jako Grupa IKEA, przeprowadziła szereg zmian. Jako największy franczyzobiorca IKEA skupiła się głównie na obniżeniu kosztów operacyjnych i poprawie wydajności.

IKEA podkreśla, że we wszystkim co robi, kieruje się wizją tworzenia lepszego życia codziennego dla wielu ludzi. Nasz założyciel Ingvar Kamprad marzył o wyposażaniu i wspieraniu ludzi w tworzeniu lepszego domu, bez względu na wielkość portfela – czytamy w komunikacie Grupy Ingka.

Jesteśmy po stronie wielu ludzi. Nasza wizja i cel pozostają mocne jak zawsze – zaspokoić marzenia, potrzeby i frustracje ludzi w życiu domowym – stwierdził Tolga Öncü, kierownik ds. operacji detalicznych, Grupa Ingka (IKEA).

W jaki sposób sieć IKEA dąży do obniżania cen?

Dla niektórych podwyżki cen w IKEA mogą się wydawać odległą przeszłością. Koncern powraca jednak do tego tematu, mimo iż od czasu ich wprowadzenia minęły już dwa lata. Firma zdecydowała się przypomnieć o niełatwych decyzjach związanych z podnoszeniem cen.

Jako ludzie i firma przeszliśmy przez trudne czasy i my, podobnie jak wiele firm, dwa lata temu musieliśmy podnieść ceny. Trudna decyzja, ponieważ w naszym DNA jest być tak przystępnym cenowo, jak to tylko możliwe – zakomunikowała Grupa Ingka.

W roku finansowym 2023 Grupa Ingka skupiła się głównie na obniżeniu kosztów operacyjnych i poprawie wydajności.

Cel ten udało jej się osiągnąć dzięki działaniom na trzech różnych płaszczyznach:

  • inwestując w technologię i szkolenia dla współpracowników,
  • zmieniając przeznaczenie sklepów ,
  • wprowadzając tańsze usługi.

Jednocześnie firma zauważa, że następuje pozytywny rozwój sytuacji gospodarczej związany z krajobrazem dostaw.

Uważamy, że mamy szansę zrobić większy krok w kierunku obniżenia naszych cen na wielu rynkach. Na świecie nadal panują turbulencje gospodarcze i wiemy, że ludzie zmagają się z koniecznością oszczędzania środków, co sprawia, że obniżka cen jest dla nas ważnym krokiem naprzód – mówi Tolga Öncü.

Gdzie IKEA obniża ceny?

Rodzaje i liczba produktów będą się różnić w zależności od rynku. Przede wszystkim jest to zależne od lokalnych warunków gospodarczych, takich jak inflacja i wpływ walut. Na przykład w Czechach od 1 września obniżono cenę ponad 3300 produktów, czyli jednej trzeciej asortymentu. Należą do nich popularne rodziny produktów do sypialni, salonu i przechowywania, takie jak HEMNES, MALM, KALLAX czy PLATSA.

Na Słowacji niższe ceny ma obecnie ponad 1200 produktów. Ceny niektórych kultowych produktów IKEA, takich jak półka ścienna LACK, spadły aż o 25%. Obniżono ceny setek produktów w Chinach, Francji i na wielu innych rynkach na całym świecie.

Obszar przechowywania pozostanie w centrum uwagi IKEA w roku finansowym 2024, który rozpoczął się 1 września. Sieć bazuje na opiniach klientów i przeprowadzonego przez koncern badania Life at Home. Wynika z niego, że wiele osób poszukuje inteligentnych rozwiązań w zakresie przechowywania i możliwości uporządkowania domu. Szczególnie istotne jest to, by były one przystępnej cenie.

ZOBACZ TAKŻE: Ceny mebli w 2023 roku

Grupa Ingka będzie w dalszym ciągu koncentrować się na utrzymaniu kosztów na jak najniższym poziomie. Zapowiada też, że skupi się na oferowaniu swoim klientom rozwiązań w możliwie najlepszych cenach.