Rankingi

Ceny mebli w 2023 roku

Czy ceny mebli w 2023 roku spadną, czy może już spadają.

Ceny mebli w 2023 roku

Od ponad dwóch lat B+R Studio Tomasz Wiktorski monitoruje ceny mebli w największych sieciach handlowych, które prowadzą sprzedaż internetową, np. IKEA, Agata, BRW czy JYSK. Po wielu miesiącach wzrostów eksperci zaobserwowali zmianę. Czy to oznacza, że ceny mebli spadną, a może już spadają?

Gdy na początku 2021 roku, B+R Studio zdecydowało się rozpocząć analizę cen mebli na rynku konsumenckim, obserwowało ciągłe wzrosty. Wpływ na ten stan rzeczy miały panująca sytuacja gospodarcza, pandemia COVID-19 i rosnąca inflacja. Od tego czasu wiele się zmieniło, a ceny mebli w 2023 roku nie przypominają już tych sprzed dwóch lat.

Ceny mebli w 2021, 2022 i 2023 roku

Analitycy postanowili kontynuować swoje obserwacje i robią to do dzisiaj.

Tak powstało badanie dostarczane w postaci comiesięcznej subskrypcji „Wskaźnik cen mebli”, w którym monitoringiem objęte zostało ponad 500 produktów podzielonych na 23 grupy z 12 największych sieci handlowych prowadzących sprzedaż internetową, wśród których znalazły się m. in. Ikea, Agata, BRW czy Jysk – wyjaśniają eksperci B+R Studio Tomasz Wiktorski.

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Prowadzone przez nich analizy trwały od kwietnia 2021 roku, czyli od początku badania, do lutego 2023 roku. Badania wskazywały, iż ceny mebli, z nielicznymi wyjątkami, które wynikały z sezonowych promocji, z miesiąca na miesiąc sukcesywnie rosły.

Czy meble będą drożeć?

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach meble nie powinny drożeć. Sytuacja może się zmienić dopiero jesienią. Jednak nadchodzących wzrostów cen nie należy się zanadto obawiać, gdyż według ekspertów nie osiągną dynamiki sprzed marca 2023 roku.

Przyjmując za bazę porównawczą dane z kwietnia 2021 roku, do lutego 2023 roku skumulowany wzrost cen mebli wyniósł średnio aż 19,05%. Z kolei porównując luty 2023 roku do lutego 2022 roku zaobserwowany wzrost cen mebli wyniósł 11,59% – informują analitycy.

Sytuacja diametralnie się zmieniła w kolejnych czterech miesiącach, czyli marcu, kwietniu, maju i czerwcu 2023 roku. Ten okres przyniósł niespotykany od początku prowadzenia badania ciąg obniżek.

Odnotowane spadki cen wyniosły odpowiednio 0,48%, 0,30%, 0,18% i 0,96%. Co za tym idzie, przełożyło się na wyraźny spadek inflacji meblarskiej, która po największym spadku w czerwcu wyniosła r/r 6,12%, czyli znacznie poniżej inflacji CPI – wskazują eksperci.

Ceny mebli w 2023 roku.
Źródło: Badanie B+R Studio „Wskaźnik cen mebli”.

Dlaczego ceny mebli spadają?

Na pytanie, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy, analitycy odpowiadają, że przede wszystkim sytuacja gospodarcza.

Dominującym czynnikiem jest obecny kryzys gospodarczy, który ma bezpośredni wpływ na decyzje konsumentów. Wysokie koszty dóbr podstawowych, takich jak żywność, sprawiły, że wiele osób zmuszonych było zrezygnować lub odłożyć zakup nowych mebli na później. Kiedy budżet domowy jest napięty, inwestycje w meble mogą zostać czasowo zepchnięte na dalszy plan. Dodatkowym bodźcem ograniczającym zakupy mebli, którego efekty są szczególnie widoczne w czerwcu 2023 roku, jest początek sezonu wakacyjno-urlopowego. W tym okresie, wielu ludzi skupia swoje wydatki na podróżach i rekreacji, co przekłada się  na mniejsze zainteresowanie zakupami mebli. Tego rodzaju sezonowe czynniki mogą wpływać na spadek popytu na meble i wymuszać obniżki cen ze strony producentów oraz sklepów meblowych – wyjaśniają specjaliści.

Podsumowując, czy w ciągu najbliższych miesięcy można spodziewać się kolejnych spadków? Zdaniem ekspertów, biorąc pod uwagę trudną sytuację gospodarczą, obniżki cen mebli odnotowane w ostatnich miesiącach należy uznać za znaczące. Tym samym pole do kolejnych obniżek jest już zdecydowanie niewielkie.

Trwający sezon wakacyjno-urlopowy będzie sprzyjał stabilizacji cen na aktualnym poziomie. Po tym okresie znów można spodziewać się powrotu wzrostów cen mebli. Jednak nie będą one tak dynamiczne, jak miało to miejsce przed marcem 2023 roku – przewiduje zespół B+R Studio.

ZOBACZ TAKŻE: Nie jest dobrze, jest „mniej źle”

Badanie „Wskaźnik cen mebli” w pełnej wersji zawiera szczegółowe dane o zmianach cen dla poszczególnych sklepów i grup mebli. Analiza jest dostępna w sprzedaży w formie comiesięcznej subskrypcji. Więcej informacji o badaniu można znaleźć na stronie B+R Studio Tomasz Wiktorski w dziale raporty: Wskaźnik cen mebli.