Newsroom

Spadek sprzedaży mebli kuchennych w Niemczech

Spadek sprzedaży mebli kuchennych w Niemczech staje się coraz bardziej dotkliwy. Prezes Zarządu VdDK Stefan Waldenmaier (po lewej) i dyrektor generalny VDM/VHK - Jan Kurth raportują w Herford na temat sytuacji w niemieckiej branży mebli kuchennych.

Spadek sprzedaży mebli kuchennych w Niemczech

Niemiecka branża mebli kuchennych odczuwa skutki słabego klimatu konsumenckiego. Sprzedaż w lipcu spadła o 7%. Prognoza na rok 2023 to spadek sprzedaży o 3%.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Niemieccy producenci mebli kuchennych borykają się obecnie z niechęcią konsumentów do zakupów. Sytuacja w zakresie zamówień w naszej branży jest napięta, a portfel zamówień topnieje – poinformował Stefan Waldenmaier, dyrektor generalny Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Mebli Kuchennych (VdDK). Spadek sprzedaży mebli kuchennych był głównym tematem dorocznej konferencji prasowej w Herford. Problem narasta, bo liczba zamówień na meble kuchenne w Niemczech spada od wielu miesięcy.

Sprzedaż mebli kuchennych w Niemczech przed i po pandemii

Według badań stowarzyszenia wolumen zamówień napływających od stycznia do sierpnia 2023 r. był o 11,5% niższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Pod względem wartości jest to spadek o 2,6%. Straty widoczne są nawet w porównaniu z poprzedzającym pandemię koronowirusa rokiem 2019. Wolumen zamówień wpływających do sierpnia 2023 r. był o 2,7% niższy od poziomu sprzed pandemii.

Producenci obawiają się utrzymującego się na słabym poziomie klimatu konsumenckiego oraz wysokiej presji kosztowej ze względu na rosnące ceny materiałów i energii. Niemiecki przemysł mebli kuchennych jest szczególnie zaniepokojony trudnymi warunkami w budownictwie. Zwiększone koszty budowy i wyższe stopy procentowe prowadzą do opóźnień, a nawet anulowania projektów. Około jedna piąta firm zajmujących się budownictwem mieszkaniowym zgłosiła w sierpniu rezygnacje z projektów, co, jak podał Instytut Ifo, stanowi nowy rekord.

Budownictwo mieszkaniowe a spadek sprzedaży mebli

Liczba pozwoleń na budowę mieszkań spadła w pierwszym półroczu o 27,2% do 135,2 tys. Według Instytutu Ifo rząd federalny Niemiec nie osiągnie celu 400 tys. ukończonych mieszkań w tym roku i w ciągu najbliższych kilku lat. Oczekuje się, że w tym roku zostanie ukończonych jedynie 245 tys. mieszkań, a w przyszłym tylko 210 tys.

Powolne tempo budowy nowych budynków stawia przed niemiecką branżą mebli kuchennych poważne wyzwania, ponieważ doświadczenie pokazuje, że każda ukończona budowa skutkuje zakupem dwóch do trzech nowych kuchni – powiedział Stefan Waldenmaier.

Budownictwo mieszkaniowe słabnie także na ważnych rynkach eksportowych. Na przykład liczba pozwoleń na budowę domów jednorodzinnych we Francji – najważniejszym rynku zagranicznym dla niemieckich producentów mebli kuchennych – spadła o 27,5% w maju 2023 r. a w czerwcu 2023 r. o 17,4%.

Cel: utrzymanie ponad miliona miejsc pracy

W tym kontekście prezes VdDK zwrócił uwagę na duże znaczenie gospodarcze sektorów budownictwa i wyposażenia wnętrz. Klaster budownictwa mieszkaniowego i meblarskiego, obejmujący wszystkie zaangażowane sektory gospodarki, takie jak produkcja, handel i montaż wyrobów budowlanych, mebli, artykułów gospodarstwa domowego oraz sprzętu AGD zatrudnia ponad milion pracowników. Dla porównania: niemiecki przemysł motoryzacyjny, będący w centrum uwagi polityki i mediów, zatrudnia około 800 tys. pracowników, łącznie z dostawcami.

Duża liczba miejsc pracy zależy od naszego przemysłu i całego łańcucha wartości – pilnie potrzebujemy środków stymulujących budownictwo mieszkaniowe – zażądał Stefan Waldenmaier.

Biorąc pod uwagę trudne otoczenie rynkowe, nastroje w niemieckiej branży mebli kuchennych pozostają stonowane. Wskaźnik koniunktury Ifo dla segmentu nieznacznie poprawił się w sierpniu do minus 17,5 pkt (z minus 19,7 pkt). Jednak branża nadal plasuje się poniżej porównywalnej wartości dla sektora produkcyjnego (minus 16,6 pkt). Z najnowszego badania stowarzyszenia wynika, że ze względu na słaby popyt na meble, co piąty lokalny producent mebli kuchennych korzysta obecnie z pracy w niepełnym wymiarze godzin. Jedna trzecia ankietowanych producentów spodziewa się spadku liczby pracowników w swojej firmie w 2023 rok.u

Jak poinformował dyrektor zarządzający VdDK Jan Kurth, w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku niemiecka branża mebli kuchennych wygenerowała sprzedaż na poziomie około 3,8 mld euro, co oznacza wzrost o 5,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oprócz efektów cenowych wzrost można przypisać także zaległościom w zamówieniach z poprzedniego roku oraz efektom statystycznym – wyjaśnił Kurth. W lipcu branża odnotowała najsłabszy wynik w tym roku: sprzedaż spadła o około 7%, do 371,5 mln euro. Sprzedaż krajowa (-9%) spadła jeszcze bardziej niż eksport (-5%).

Spadek sprzedaży mebli kuchennych za granicą

Od stycznia do lipca 2023 r. eksport w wysokości 1,7 mld euro (+5,4%) stanowił 45% całkowitej sprzedaży branży. Oznacza to, że dynamika eksportu kształtuje się znacząco powyżej średniej dla całej niemieckiej branży meblarskiej (33,6%). Tymczasem kolejność najważniejszych krajów eksportowych nie uległa zmianie. Na pierwszym miejscu pozostaje Francja (-5,3%), za nią plasują się Holandia (-17,7%) i Austria (-23,7%). Z drugiej strony zadowalający jest wzrost eksportu do Szwajcarii, czwartego co do wielkości rynku eksportowego, wynoszący 2,9%. Spadki odnotowano również w sprzedaży mebli kuchennych do Belgii (-20,6%), Wielkiej Brytanii (-8,1%), Chin (-5,4%) i Hiszpanii (-29,5%). Niewielki wzrost o 0,3% osiągnięto w eksporcie mebli do Stanów Zjednoczonych.

Głównym wyzwaniem dla naszych producentów jest niedobór młodych i wykwalifikowanych pracowników. Dzięki fabryce szkoleniowej dla branży meblarskiej w Löhne, której budowa rozpocznie się 25 września 2023 r., branża zrobi duży krok naprzód. Dzięki temu projektowi chcemy zwiększyć atrakcyjność szkoleń i dalszego kształcenia w naszej branży i w ten sposób przeciwdziałać niedoborom wykwalifikowanych pracowników – poinformował Jan Kurth.

W fabryce szkoleniowej na powierzchni 3.800 m2 odtworzony zostanie proces produkcyjny typowej firmy zajmującej się produkcją mebli. Począwszy od 2024 r. co roku będzie tu szkolonych i dokształcanych około 200 młodych ludzi. W projekcie pokazowym bierze udział wielu producentów mebli kuchennych.

Kuchnie – trendy 2023

W projektowaniu kuchni można obecnie zaobserwować szczególnie dużą liczbę powierzchni drewnianych czy imitujących drewno. Ten trend odzwierciedla pragnienie bezpieczeństwa i naturalności w tych niepewnych czasach. Dużą popularnością cieszą się fronty ryflowane, czyli z pionowymi listwami. Fronty fornirowane lub w dekorze imitującym rysunek drewna często łączone są z ciemnymi kolorami. Szczególnie popularne są odcienie szarości, ale także ciepłe kolory, takie jak pudrowy krem i odcienie brązu, a nawet zieleni. Na czasie są matowe powierzchnie z właściwościami zapobiegającymi pozostawianiu odcisków palców. Klienci chętnie wybierają cienkie blaty, otwarte półki i elastyczne systemy relingowe do wnęk kuchennych. Nowoczesny styl wiejskiego domu z charakterystycznymi frontami ramowymi nadal cieszy się popularnością. Chociaż dominują kuchnie bez uchwytów, popularne są też meble ze szczególnie efektownymi uchwytami, które przyciągają wzrok. Ważną rolę w kuchniach na otwartym planie odgrywa płynne przejście do jadalni i salonu.

W decyzjach zakupowych coraz większą rolę odgrywają kwestie zrównoważonego rozwoju.

Dzięki wykorzystaniu odnawialnego surowca, jakim jest drewno, oraz długiej żywotności naszych produktów,, jesteśmy już na dobrej pozycji – powiedział Stefan Waldenmaier.

Ponadto firmy podejmują różne działania, takie jak m.in.:

  • zaangażowanie w Pakt Klimatyczny Niemieckiego Stowarzyszenia Jakości Mebli (obejmujący m.in. przygotowanie bilansu CO2 i planu redukcji CO2),
  • wytwarzanie ciepła z odpadów drzewnych z własnej produkcji,
  • wytwarzanie energii elektrycznej za pomocą własnych systemów fotowoltaicznych,
  • stosowanie płyt wiórowych z dużą zawartością drewna pochodzącego z recyklingu,
  • wykorzystywanie uchwytów wykonanych z tworzywa sztucznego pochodzącego z recyklingu
  • stosowanie wnętrz szuflad wykonanych z naturalnego włókna konopnego.

A to tylko kilka przykładów zaangażowania na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Recykling mebli na przykładzie Niemiec

Obecnie stowarzyszenia meblarskie pracują również nad modelowym projektem recyklingu starych mebli w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zarys projektu przewiduje, że meble wycofane z eksploatacji zostaną albo ponownie wykorzystane, na przykład poprzez ponowne przetworzenie lub upcykling, albo że surowce, z których je wykonano zostaną zwrócone do obiegu w ramach recyklingu materiałowego. Ponadto stowarzyszenia meblarskie opracowują obecnie koncepcję wdrożenia ustawy o łańcuchu dostaw dla branży. Dla małych i średnich producentów stanowi to cenne wsparcie w radzeniu sobie z dodatkowymi obciążeniami wynikającymi z biurokratyzacji – powiedział Stefan Waldenmaier. Ponadto stowarzyszenia intensywnie pracują nad projektami legislacyjnymi UE dotyczącymi gospodarki o obiegu zamkniętym, takimi jak cyfrowy paszport produktu.

W związku z trudnym otoczeniem rynkowym Stefan Waldenmaier spodziewa się – pomimo oczekiwanego lekkiego ożywienia jesienią – spadku sprzedaży o około 3 procent dla niemieckiego przemysłu mebli kuchennych w całym 2023 roku. „Nadchodzący rok również będzie wyzwaniem dla naszej branży” – prognozuje. Potrzebna jest zmiana nastroju, a konsumenci muszą ponownie znaleźć przyjemność w kupowaniu mebli. Politycy muszą wysyłać pozytywne sygnały zamiast siać niepewność, jak w przypadku dyskusji na temat ustawy grzewczej. Duże znaczenie ma również dalsza ekspansja eksportu. Aby zwiększyć potencjał wzrostu, na nadchodzący rok planowane są wspólne stoiska targowe na rynkach brytyjskim i północnoamerykańskim.

ZOBACZ TAKŻE: Spadek sprzedaży mebli na niemieckim rynku

Ogólnie rzecz biorąc, Waldenmaier był optymistycznie nastawiony do średnioterminowych perspektyw dla sektora: „W czasie pandemii koronawirusa wiele osób zdało sobie sprawę z ogromnego znaczenia kuchni” – zauważył. Z perspektywy konsumentów coraz ważniejszy staje się też wysokiej jakości sprzęt „Ta wartość kuchni jest wielkim atutem naszej branży, który powinniśmy chronić i nie narażać na niebezpieczeństwo poprzez wojny cenowe w handlu”. Dzięki nowoczesnym zakładom produkcyjnym i innowacyjnym produktom, niemiecki przemysł mebli kuchennych jest doskonale przygotowany na przyszłość.

Opracowała Anna Szypulska na podstawie materiałów VDM/VdDK.