Branża

Była zmowa producentów płyt

Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Była zmowa producentów płyt

Marek Niechciał, prezes UOKiK, o zmowie producentów płyt wiórowych i pilśniowych.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Urząd rozbił zmowę producentów płyt wiórowych i pilśniowych. Uczestnikami porozumienia były: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy koordynowali swoje działania dotyczące cen, dat wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Wymieniali się poufnymi informacjami.

Efektem ich wspólnego nielegalnego działania mogły być wyższe ceny płacone za płyty wiórowe i pilśniowe, stosowane w produkcji mebli. Zmowa mogła mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę. Sektor meblowy to około 2% polskiego PKB i ważna gałąź eksportowa. Skutki porozumienia odczuwali też wszyscy Polacy kupujący meble. Po prostu te meble były droższe.

Na uczestników porozumienia nałożyliśmy kary w łącznej wysokości ponad 135 mln zł. Jedna ze spółek uniknęła kary finansowej, jest to Swiss Krono. Stało się tak, ponieważ skorzystała z programu łagodzenia kar leniency. Program ten przypomina instytucję świadka koronnego w prawie karnym.

Przedsiębiorca, który jako pierwszy dostarczy dowody zmowy i będzie współpracował z urzędem, może liczyć nawet na całkowite zwolnienie z kary. Jak widać na przykładzie Swiss Krono, korzyści ze współpracy z urzędem, mogą wynieść nawet kilkadziesiąt milionów złotych. Decyzja nie jest prawomocna, przysługuje od niej odwołanie do sądu.