Aneks kuchenny – to wydzielona przestrzeń pokoju, salonu, korytarza itp., pełniąca rolę kuchni. W aneksie znajduje się standardowe wyposażenie kuchenne. Znajdziemy w nim miejsce do przyrządzania posiłków, przechowywania artykułów spożywczych itd. …
Aneks kuchenny z wyspą – rodzaj układu kuchni najczęściej pojawiający się w mieszkaniach, w których pomieszczenie kuchenne połączone jest z innym pomieszczeniem (np. salonem). …
Boazeria – tzw. okładzina ścienna, pełni dwie funkcje: ochronną oraz dekoracyjną. Pierwsza z wymienionych funkcji wynikała z ochrony ściany przed uszkodzeniami mechanicznymi. Natomiast druga dekoracyjna obecnie determinuje rodzaj zastosowanej okładziny. …
Boazeria angielska – typ boazerii, który pokrywa tylko dolną część ściany (podobnie jak lamperia); pełni dwie funkcje: ochronną oraz dekoracyjną. W XVII wieku jej głównym zadaniem była ochrona przed niskimi temperaturami. …
Boks akustyczny – inaczej akustyczne boksy biurowe, to niewielkie pomieszczenia przypominające „budki telefoniczne”, które wykonywane są z paneli akustycznych na bazie kompozytu pianek. Ich zadaniem jest zmniejszenie hałasu, jaki przedostaje się na zewnątrz oraz napływa do boksu z zewnątrz. …
Budowa saun – do budowy sauny należy wybrać materiały odporne na wilgoć, przede wszystkim wytrzymałe drewno, np. jodła kanadyjska, świerk skandynawski, cedr czy osika. Należy również zaopatrzyć się w drewniane panele, wełnę mineralną, kamień, płytki ceramiczne i drewnianą kratownicę, której zadaniem jest …
Corian – materiał wynaleziony pod koniec lat 60. XX w. i wyprodukowany przez firmę DuPont. Do jego produkcji wykorzystuje się mieszankę naturalnych minerałów oraz żywicy akrylowej. …
Filcowy panel akustyczny – tego typu panele ze względu na właściwości wygłuszające świetnie sprawdzają się we wszelkiego rodzaju biurach, miejscach użyteczności publicznej, a także w pokojach mieszkalnych. …
Filcowe panele ścienne – stosowane jako ścienne elementy dekoracyjne. Nadają wnętrzu niespotykany charakter oraz wystrój, ocieplają wnętrze, a ponadto mają właściwości wygłuszające. …
Fresk (alfresco, buon fresco) – najbardziej trwała technika malarstwa ściennego, polegająca na nakładaniu na mokry tynk (uprzednio pokryty zaprawą) farb z pigmentem (odpornym na zasadowy odczyn wapnia), rozprowadzonym w wodzie opadowej (deszczowej). Charakterystyczny dla Włoch w XV wieku oraz baroku i renesansu …
Krata – kratownica – nazwa różnych konstrukcji kratowych, płaskich lub przestrzennych, składających się z listewek lub prętów drewnianych lub metalowych, prostych lub niekiedy giętych, przeplatających się pod kątem prostym, ukośnie lub równoległych. …
Kuchnia frankfurcka – model nazywany współcześnie kuchnią frankfurcką został zaprojektowany przez austriacką architekt Margarete Schütte-Lihotzky w 1926 r. do nowo budowanych mieszkań socjalnych. …
Kuchnia prosta jest najczęściej spotykanym, a jednocześnie najprostszym i najmniej funkcjonalnym układem. Stanowi zabudowę jednej ściany w danym pomieszczeniu. …
Kuchnia równoległa dwurzędowa stanowi zabudowę dwóch równoległych ścian. Pomiędzy rzędami powinna być pozostawiona przestrzeń umożliwiająca swobodne poruszanie się po kuchni nawet dwóch osób, jej minimalna wartość wynosi około 120 cm. …
Kuchnia w kształcie litery C – taka aranżacja stosowana jest w dużych i przestronnych kuchniach lub w mieszkaniach typu studio, w których zabudowa kuchenna oddziela kuchnię od reszty mieszkania. …
Kuchnie w kształcie litery G są niejako rozbudowaniem kuchni w kształcie litery U o kolejny ciąg szafek. Tego typu kuchnie przeznaczone są do dużych pomieszczeń. …
Kuchnia w kształcie litery L znajduje zastosowanie zarówno w pomieszczeniach otwartych (np. kuchnia połączona z jadalnią lub salonem) oraz zamkniętych. W tego typu kuchniach zabudowa znajduje się na dwóch prostopadłych ścianach. …
Kuchnia w kształcie litery U – projektowanie układu funkcjonalnego w kuchni uwarunkowane jest przede wszystkim jej kształtem i wielkością oraz preferencjami użytkowników. Głównym celem przy rozmieszczeniu mebli i różnego rodzaju sprzętów kuchennych jest zapewnienie komfortu użytkowania. …
Lamela ścienna – to pionowe listwy, głównie drewniane, przymocowane do ścian i/lub sufitów. Stanowią oryginalne element wystroju wnętrz zarówno budynków mieszkalnych, jak i użyteczności publicznej, pozwalają również na wydzielenie stref w pomieszczeniu. …
Lamperia – niem. Lamperie, fr. lambris; okładzina ścienna dolnej część ściany wewnętrznej (podobnie jak boazerii angielskiej) lub cokołowa. Pełni funkcję dekoracyjną oraz ochronną. …
Listwa duropolimerowa – ozdobna listwa ścienna wykonana z duropolimeru o wysokiej gęstości, przeznaczona do dekoracji ścian w miejscu łączenia różnych materiałów wykończeniowych np. tapet i paneli czy kasetonów ściennych. …
Listwa przypodłogowa na magnes – mocowane do ściany za pomocą magnesowego systemu montażu, jako alternatywa dla listew drewnianych przyklejanych lub przybijanych bezpośrednio do ściany. Zarówno montaż, jak i demontaż odbywa się dzięki zastosowaniu magnesów neodymowych. …
Malarstwo ścienne, malowidła na ścianach – malunki umieszczone bezpośrednio na ścianie budynku lub nośniku, trwale do niej przymocowane. Zazwyczaj pokaźnych wymiarów, pokrywały całe ściany lub sufit budynków sakralnych, czy pałaców. …
Malatura – jest to obraz namalowany na ścianie lub drewnie, a także na powierzchniach szklanych. Malatura stanowi część ornamentyki architektonicznej. Zazwyczaj przedstawia postacie ludzkie oraz scenki rodzajowe. Odmianą malatury jest mural. …
Mobilna garderoba – potocznie nazywana szafą na kółkach, to drążek meblowy na stelażu z kółkami, które pozwalają na jego mobilność. Mobilna garderoba sprawdzi się w wielu przypadkach, w szczególności w pomieszczeniach gdzie nie ma miejsca na dużą szafę ubraniową, czy garderobę. …
Mural – rodzaj malatury, obraz pokrywający głównie zewnętrzną ścianę budynku, o zróżnicowanej tematyce. Może przedstawiać postacie, scenki rodzajowe, przyrodę, itp. …