Słownik meblarski

Fornir kamienny

Fornir kamienny – cienka warstwa naturalnej skały (1-3 mm, aczkolwiek grubość nie jest jednakowa w całym arkuszu forniru ze względu na charakter surowca i sposób produkcji) przeznaczona do celów dekoracyjnych.

Metoda produkcji polega na wykorzystaniu warstwowej budowy łupków kamiennych, które są skałami o bardzo różnorodnej strukturze.

Jak się produkuje fornir kamienny?

Najpierw wydobywa się bloki miejscowego kamienia, których powierzchnia jest wygładzana oraz intensywnie nagrzewana. W wyniku oddziaływania wysokiej temperatury skała ulega rozwarstwieniu.

Po ostygnięciu nakleja się siatkę z włókna szklanego. Po wyschnięciu kleju arkusz oddziela się wraz z cienką warstwą łupka i wzmacnia od spodu żywicą poliestrową. W efekcie uzyskujemy arkusz będący kompozycją warstwy naturalnego kamienia o grubości do 2 mm i włókna szklanego scalonego za pomocą żywicy o grubości do 1 mm. Arkusz docina się do wymiarów handlowych, tj. 1.220 x 610 mm lub 1.220 x 2.440 mm i zwijany w rolki.

Alternatywą jest także fornir kamienny, który produkowany na folii samoprzylepnej, co eliminuje konieczność stosowania kleju. Innym przykładem jest fornir na podkładzie z bawełny. Jest on na tyle giętki, że można go stosować do oklejania naroży mebli.

Od czego zależy kolor forniru kamiennego?

Kolorystyka arkuszy jest bardzo zróżnicowana (wyróżnia się bowiem kilkanaście barw) i zależy od konkretnego rodzaju płytki z łupka. Kolor kamienia nie zmienia się pod wpływem działania promieni UV.

Naturalne pochodzenie kamiennego forniru sprawia, że każdy arkusz jest unikalny i nie sposób znaleźć dwóch takich samych egzemplarzy. Metodę produkcji opatentował Amerykanin Gernota Ehrlicha.

Do czego stosowany jest fornir kamienny?

Fornir kamienny to materiał o szerokim zastosowaniu, co stanowi o jego uniwersalności. Można go zastosować m.in. do wykańczania powierzchni drzwi (wewnętrznych, zewnętrznych oraz przesuwnych), mebli, elewacji, bram, altan.

Z mniej oczywistych zastosowań – może tworzyć dekorację w akwariach, panelach ściennych czy kominkach.

Jakie są zalety forniru kamiennego?

Do zalet forniru kamiennego można zaliczyć następujące cechy:

  • Relatywnie mała masa – 1 m² materiału waży w przybliżeniu 1,5 kg.
  • Uniwersalne miejsca stosowania – możliwe jest umieszczenie forniru kamiennego wszędzie tam, gdzie ciężar tradycyjnych wyrobów kamiennych byłby zbyt duży. Dodatkowo arkusze forniru kamiennego są elastyczne. Łatwo poddają się modelowaniu i dobrze przylegają do klejonych powierzchni.
  • Łatwość aplikacji – do przyklejenia wystarczy użyć gotowych klejów w tubie.
  • Właściwości izolacyjne i odporność na wodę – podkład z żywicy poliestrowej i włókna szklanego tworzy szczelną barierę izolującą ścianę przed wilgocią z zewnątrz.
  • Możliwość impregnacji ogólnie dostępnymi impregnatami do kamienia naturalnego.
  • Trwałość – forniry kamienne są odporne nie tylko na uszkodzenia mechanicznie, ale również na ekstremalne warunki atmosferyczne.