Newsroom

Trudna sytuacja branży meblarskiej

Trudna sytuacja branży meblarskiej była przedmiotem rozmów Jana Szynaki i Olgi Semeniuk-Patkowskiej.

Trudna sytuacja branży meblarskiej

Jan Szynaka, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli spotkał się z Olgą Semeniuk-Patkowską, wiceminister Rozwoju i Technologii, by rozmawiać o problemach producentów mebli. Trudna sytuacja, w jakiej znalazły się firmy, to efekt m.in. wzrostu cen energii i kosztów pracy. A co z problemami, które dotyczą tylko branży meblarskiej?

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Spotkanie, w którym wzięli udział Jan Szynaka, prezes OIGPM i Olga Semeniuk-Patkowska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, odbyło się 31 stycznia. Rozmowy, które miały miejsce w siedzibie firmy Szynaka Meble w Lubawie, dotyczyły trudnej sytuacji polskiej branży meblarskiej. Prezes Izby zwrócił uwagę zarówno na trudności, z którymi borykają się wszyscy przedsiębiorcy (np. wzrost cen energii i kosztów pracy), jak i przybliżył specyfikę problemów dotyczących stricte branży meblarskiej.

Z czego wynika trudna sytuacja branży?

Wśród poruszonych kwestii znalazły się postulaty przemysłu o zmiany w systemie sprzedaży drewna, które zatrzymałyby galopujący wzrost cen tego surowca, ograniczyłyby pośrednictwo w jego handlu oraz ukróciłyby eksport dotowanego drewna. Prezes OIGPM, potwierdzając stanowisko polskiego sektora drzewnego, uważa, że drewno powinno być traktowane jako część krajowych zasobów strategicznych, z których powinny korzystać przede wszystkim firmy produkujące w Polsce i budujące tym samym siłę naszej gospodarki. Jan Szynaka wskazał również na problem dotowanego certyfikatami CO2 spalania pełnowartościowego drewna przez sektor energetyczny, który winduje ceny tego surowca do poziomów znajdujących się zdecydowanie poza zasięgiem producentów mebli. Prezes Izby przypomniał także o apelu branży, by pełnowartościowe drewno było w pierwszej kolejności przeznaczane dla producentów, którzy generują miejsca pracy w Polsce, rozwijają krajową gospodarkę i zapewniają wpływy do budżetu państwa.

ZOBACZ TAKŻE: Co 2023 rok przyniesie branży meblarskiej?

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Jak poinformowała Izba, Jan Szynaka zwrócił również uwagę Olgi Semeniuk-Patkowskiej na to, że w sytuacji pogłębiających się problemów z dostępnością drewna, przydałyby się regulacje, dzięki którym polscy przedsiębiorcy mogliby korzystać z recyklingu i gospodarki obiegu zamkniętego w takim samym stopniu, jak firmy zachodnie. Chodzi m.in. o umożliwienie importowania odpadów drzewnych ze zgodami na przetwarzanie w UE i odzysku surowca, a także o przepisy, które precyzowałyby wykorzystanie pozostałości z produkcji płyt drewnopochodnych w energetyce.

W rozmowach poruszono też kwestię wygasającego w Lasach Państwowych certyfikatu prowadzenia odpowiedzialnej gospodarki leśnej FSC FM, który jest wymagany od polskich producentów mebli na międzynarodowych rynkach. Przeciągający się problem z porozumieniem w tej sprawie między Lasami Państwowymi a FSC powoduje utratę certyfikatów przez kolejne jednostki regionalne LP. Z kolei dla polskich producentów mebli brak certyfikowanego drewna oznacza utratę kontrahentów i możliwości dystrybucji produktów, a w rezultacie eliminację z rynku – czytamy w komunikacie wydanym przez Izbę.

Na efekty tego spotkania trzeba będzie zapewne poczekać. OIGPM poinformowała, że wiceminister Rozwoju i Technologii, która jeszcze przed spotkaniem rozmawiała z odpowiednimi departamentami w sprawie drewna, wyraziła chęć pomocy. To może dawać branży, która od dłuższego już czasu znajduje się w trudnej sytuacji, jakąś nadzieję na dalszą walkę z przytłaczającymi ją coraz bardziej problemami.