Newsroom

IKEA sprzeda trzy fabryki w Rosji

IKEA

IKEA sprzeda trzy fabryki w Rosji

Rosyjska komisja rządowa zatwierdziła sprzedaż fabryk szwedzkiego producenta mebli IKEA w Rosji dwóm lokalnym nabywcom.

Reklama
visby.pl banner z promocją na łóżko

Jak podał Reuters: rząd rosyjski zatwierdził sprzedaż zakładów produkcyjnych IKEA. Koncern ma nadzieję na sfinalizowanie transakcji na początku tego roku. Doprecyzowano, że chodzi o trzy fabryki IKEA, których sprzedaż była skomplikowana, ponieważ transakcje z udziałem firm z tzw. nieprzyjaznych krajów – tych, które nałożyły sankcje na Rosję – wymagają zgody komisji rządowej.

Viktor Yevtukhov, wiceminister przemysłu i handlu przekazał dziennikowi Izvestia, że zakłady IKEA kupią producent blatów kuchennych Slotex i producent tarcicy Luzales.

ZOBACZ TAKŻE: Jest decyzja IKEA w sprawie Rosji i Białorusi

Właściciel Inter IKEA Group powiedział wcześniej, że sprzedaje swoje cztery zakłady produkcyjne w Rosji: w Tikhvin, Novgorod i Vyatka. Jak podał dziennik Izvestia dwie jednostki zostały połączone w jedną, co oznacza, że transakcją zostaną objęte trzy fabryki IKEA. Zakłady będą nadal działać, a produkowane towary będą sprzedawane przez rosyjskie sklepy detaliczne.

Proces sprzedaży podlega obowiązkowemu procesowi zatwierdzenia – poinformowała Inter IKEA Group. – Proces ten odbywa się między władzami a spółkami aplikującymi. Uzgodniliśmy z potencjalnymi nabywcami, że nie będziemy dzielić się żadnymi szczegółami w odniesieniu do nich i integralności procesu sprzedaży.

Przewodniczący zarządu Luzales Ruslan Semenyuk powiedział dziennikowi RBC, że Luzales nabywa dwa zakłady i że jednym z warunków transakcji było zachowanie pracy przez wszystkich pracowników.

Dla nas ważne jest, aby zakłady produkcyjne działały i były rozwijane, a miejsca pracy zostały zachowane – dziennik Izvestia cytuje Yevtukhova. – Nowi właściciele, w razie potrzeby, mogą liczyć na wszelkie możliwe środki wsparcia ze strony państwa.

IKEA zamknęła swoje sklepy w Rosji po rozpoczęciu przez wojska Putina inwazji na Ukrainę. Następnie otworzyła się na sprzedaż internetową latem 2022 roku.