Czy zabraknie surowców do produkcji mebli?
23 maja, 2021 2022-12-22 11:16Czy zabraknie surowców do produkcji mebli?
Przedstawiciele niemieckiego przemysłu meblarskiego alarmują: brakuje płyt drewnopochodnych, materiałów obiciowych, elementów metalowych i artykułów z tworzyw sztucznych.
W związku z niedoborem surowców i komponentów do produkcji mebli przemysł meblarski i handel meblami w Niemczech wzywają do uczciwego postępowania.
Napięta sytuacja w zaopatrzeniu w wiele surowców wywołała reakcję Stowarzyszenia Niemieckiego Przemysłu Meblarskiego (VDM) oraz stowarzyszenia zrzeszającego sprzedawców mebli, kuchni i wyposażenia (BVDM). Ich przedstawiciele apelują do branży o uczciwe zachowanie.
ZOBACZ TAKŻE: Czy fabrykom mebli grożą problemy z surowcami?
Informacje o brakach materiałowych i wynikających z nich zmianach w terminach dostaw powinny być przekazywane na wczesnym etapie zamówienia, apelują Elmar Duffner, prezes VDM i Markus Meyer, członek Zarządu BVDM.
Ich zdaniem wszelkie opóźnienia w handlu nie powinny być traktowane jako powód do nakładania sankcji. Tylko razem będziemy w stanie sprostać tym wyzwaniom i zarządzać nimi z korzyścią dla konsumentów – można przeczytać w piśmie przygotowanym przez VDM i BVDM.
ZOBACZ TAKŻE: Jak pandemia zmienia Niemcy?
Problemy z surowcami i komponentami do produkcji mebli
Jak poinformował VDM, niemiecki przemysł meblarski boryka się obecnie z ogromnymi niedoborami płyt drewnopochodnych, materiałów obiciowych, elementów metalowych i artykułów z tworzyw sztucznych. W branży materiałów opakowaniowych, a także w usługach transportowych sytuacja również staje się coraz bardziej napięta W ostatnim badaniu przeprowadzonym przez stowarzyszenia przemysłu meblarskiego (VDM/VHK), aż 70% firm członkowskich zgłosiło niedobory, które utrudniają produkcję. Wiąże się to również ze wzrostem cen surowców i komponentów. Niemiecki verband podaje, że koszty zakupu płyt wiórowych wzrosły w ciągu ostatnich sześciu miesięcy średnio o około 30%.
Handel w Niemczech czeka na klientów
W związku z oczekiwanym złagodzeniem restrykcji w handlu detalicznym branża spodziewa się w najbliższych tygodniach pozytywnych impulsów i przyśpieszenia decyzji zakupowych konsumentów. Aranżacja domów i mieszkań nadal pozostaje dla Niemców bardzo ważną kwestią, a popyt na artykuły wyposażenia wnętrz rośnie.
ZOBACZ TAKŻE: E-commerce w Niemczech