Branża

Czy branży grożą problemy z surowcami?

Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Czy branży grożą problemy z surowcami?

Problemy z surowcami, a zwłaszcza z dostępnością pianek komentuje Michał Strzelecki, dyrektor Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli.

Reklama
Banner All4Wood 2024 - 750x100

Ostatnie badania przeprowadzone przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli i B+R Studio wskazują jednoznacznie, iż obok problemów związanych bezpośrednio z SARS-COV-2, dla polskich fabryk mebli coraz większego znaczenia w kontekście negatywnym nabierają problem z surowcami.

Jednym nich jest obecnie występujący na rynku problem związany z dostępnością i istotnym wzrostem cen pianek tapicerskich (meble tapicerowane stanowią około 30% wartości produkowanych w Polsce mebli). Tylko w ciągu ostatnich 3 miesięcy średnia cena tego surowca wzrosła o ponad 50%, a kolejne podwyżki zostały już zapowiedziane. Na domiar złego nawet w przypadku akceptacji tych ekstremalnych i bezzasadnych podwyżek, dostępność pianek tapicerskich na polskim rynku jest obecnie mocno ograniczona. W związku z powyższym nasze firmy tracą swoją konkurencyjność na rynkach zagranicznych, a w znaczniej części średnich czy małych firm zajmujących się produkcją mebli tapicerowanych zaczyna brakować podstawowego surowca do produkcji.

Problemy z surowcami a rentowność

Pianka tapicerska stanowi około 10% kosztów mebla tapicerowanego, a wzrost jej ceny o 40-50% przekłada się na utratę 5% rentowności produkcji. W wielu przypadkach może oznaczać to produkcję deficytową, zwłaszcza dla firm produkujących meble z segmentu ekonomicznego. Jeżeli powyższa sytuacja nie ulegnie poprawie, to w krótkim czasie może dojść do stanu kryzysowego w branży i poważnych perturbacji w produkcji mebli tapicerowanych z wstrzymaniem produkcji mebli włącznie.

Jak widać sytuacja jest bardzo poważna dlatego też OIGPM wystosowała pismo do polskiego rządu z prośbą o interwencję. Niestety powyższa materia jest również bardzo delikatna i znalezienie adekwatnego rozwiązania wymaga czasu.

Więcej nt. cen i dostępności pianek tapicerskich w miesięczniku BIZNES.meble.pl, nr 1/2021, a także w artykule: Co z dostępnością i cenami pianek tapicerskich?