Newsroom

Czy wzrośnie import mebli do Polski?

import mebli do Polski

Czy wzrośnie import mebli do Polski?

W 2021 roku import mebli do Polski zwiększył się o 32%. Jakie są prognozy na 2022 rok? O tym w raporcie „Polskie Meble Outlook 2022”, przygotowanym przez B+R Studio na zlecenie OIGPM.

Reklama
Banner reklamowy reklamuj się w BIZNES.meble.pl listopad 2024 750x200

Z danych przedstawionych w najnowszym raporcie „Polskie Meble Outlook 2022”, który przygotowała firma B+R Studio na zlecenie Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli wynika, że import mebli do Polski jest coraz większy.

Jak informują eksperci, najwięcej importowanych towarów trafia do Polski z Chin i Niemiec, a w sprowadzanym asortymencie dominują elementy meblowe.

ZOBACZ TAKŻE: Meble i płyty z Białorusi, Rosji i Ukrainy

Reklama
Banne 300x250 px Furniture Romania ZHali Imre

Według opracowania „Polskie Meble Outlook 2022”, nasz kraj nie tylko eksportuje coraz więcej mebli, ale również coraz więcej sprowadza ich z zagranicy. Autorzy raportu oszacowali, że w 2021 roku wartość importu mebli (w tym elementów meblowych) do Polski wyniosła 14,6 mld zł, co oznacza wzrost aż o 32% w stosunku do 2020 roku.

Import mebli do Polski – główne kierunki

Głównym dostawcą mebli do Polski są Chiny. Wartość importu z tego kraju wyniosła 933,6 mln euro, co oznacza wzrost 52% r/r).

Na drugim miejscu znalazły się Niemcy z wynikiem 668,2 mln euro, czyli wzrostem 20% r/r.

Jakie grupy produktów trafiają na polski rynek?

W opinii autorów raportu są to w dużej mierze elementy meblowe – ich udział w imporcie mebli stanowił 40,4%, a wartość wyniosła 1,3 mld euro. Jeśli chodzi o gotowe meble, najwyższą dynamikę w imporcie uzyskały meble tapicerowane (1,47) i meble biurowe (1,46).

Raport „Polskie Meble Outlook 2022” zawiera najnowsze zestawienia wyników branży meblarskiej w ujęciu międzynarodowym i krajowym, prezentuje dynamikę zjawisk z ostatnich okresów oraz prognozy wybranych danych na rok 2022. W tegorocznym raporcie „Polskie Meble Outlook 2022” analitycy B+R Studio zawarli: rankingi międzynarodowe produkcji i eksportu mebli, oceny koniunktury gospodarczej w branży meblarskiej, wskaźników rentowności, dynamiki wzrostu w poszczególnych grupach mebli, wskaźniki cen produktów w polskich sklepach, analizę sytuacji w handlu międzynarodowym, zmiany średnich cen w poszczególnych grupach towarowych.

Pełen raport jest dystrybuowany przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli.